bugün

eğer toplumda yaşıyorsak her insan birbirine bağlıdır.
ne kadar bağlıysanız o kadar özgür değilsinizdir.

en özgür insan yalnız olandır.
o da yalnız olduğu için bir boka yaramaz.

kısacası özgürlük bizim götümüzden uydurduğumuz olmayan şeydir.
kim özgür lan.
ben hiç görmedim vallahi.

obama dediğin adam bile kimlerin götünü yalıyor bir bilsen.
insanın özgürlüğü Rabbi nin koyduğu kurallar çerçevesinde geçerlidir özgür olacağım diye Rabbin kanunlarından çıkarsan bilesin ki özgür değil esarettesin.amerika ne tarafta bu özgür kızlar ve erkekler oraya hadi hadi
özgürlük ütopyası üzerine ayrı bir ütopya yaratmadır. kısır döngü yapıp hacca kadar gönderir adamı bu tarz iç çekişmeler.
Doğru olmayandır. insan başkalarının hakkını ihlal etmeden özgür olabilir. Bu tür insanlar Doğan Cüceloğlu' nun deyimiyle 'savaşçı' dır. Ayrıntıya girmek istesem de içeriğin uzunluğundan giremeyeceğim.

Kitabı alın okuyun.

Doğan Cüceloğlu - savaşçı
felsefeyle aram yoktur. ama özgürlük nedir sorusunun cevabı önemlidir. uçmak mıdır uzaya çıkmak mıdır o zaman kimse özgür değildir.
sorumluluk denen olayı vicdan denen hedeyle birlikte aklınızdan çıkarırsanız özgürlük vardır efem.
sadece çocuklar ve aptallar özgür olduklarına inanır. Tywin Lannister
herşeyi veya bir şeyleri olan insanlar kısmen özgürdürler. sevgilin varsa, evlenmişsen, çocuğun varsa, hergün gitmek zorunda olduğun bir işin varsa kısmen özgürsündür. bütün bunlar elinden alınırsa hiçbir şeyin yoksa ancak o zaman özgür olabilirsin. o zaman'da nasıl yaşanılır orası ayrı bir hikaye. adam demişki: "dikkat et sahip oldukların, sana sahip olmasın. " bu görüş'de yabana atılmamalıdır...
hiç bir adam tam anlamıyla özgür değildir.

(bkz: gannicus)
tamamen doğru önerme. hobbes üzerinden açıklayalım:
hobbes der ki insanın en büyük korkuları "ölüm" ve "kaos"tur (kaos ölüme neden olabileceği için). insanlar kaostan (ve dolayısıyla ölümden) kaçınmak için özgürlüklerinden feragat edip güvenliğe yatırım yapacaklar. (hukuk kuralları, ahlak kuralları vs.) ve bu tür kurallar bizim özgürlüğümüzü kısıtlıyor. ama bir yandan rahatça yaşamamızı ve güvenliğimizi sağlıyor. yani özgür değiliz.
Doğrudur. Sınırsız bir özgürlük yalnızca başka bir insanın yaşamadığı bir yerde olabilir.
bu yüzdendir ki anarşist düşüncelere sahip insanlar toplumsal tüm oluşumlara ve devlete karşı çıkarlar.
sınırları olan bir ortamda tam anlamıyla özgürlükten bahsedilemez bundan yola çıkarsak evrenimizinde bir sınırları var istersen kenya'ya git özgürlük sınırlı , insan bedeninin sınırları var burdan da yola çıkarsak yine bir sınır var , uzaya git sonsuzluk belirsiz bu sebeple de belirsiz bir özgürlük var yani demem o ki özgürlük kavram olarak hep sınırlıdır .
ne yapılmak istendiğine bağlıdır. Mesela Ben uçağa atlayıp istediğim bir ülkeye gidemiyorsam özgür olmadığımı düşünüyorum.
"bütün umutlarınızı kaybetmek özgürlüktür." kim söylediyse çok doğru söylemiş.
güncel Önemli Başlıklar