bugün

ortak bir payda da buluşulursa faydalı olacağını düşündüğüm ülkemizin kanayan yaralarından biridir.

kimlik numaranızı alabilir miyim?
-bir üç altı 7 milyon 8 yüz 96 bin 3yüz altmış beş üç

bence nomali;

xxx-xx-xxx-xxx şeklide dört defa da söylenmelidir.
en mantıklısı karşına her hangi bir sayı geldiğinden sondan başlayıp üçe ayırarak yapılandır.
haliyle 2+3+3+3 şeklinde olması en mantıklısıdır.

benimkisi ; 18 milyar ile başlıyor gerisi xxx milyon , xxx bin xxx şeklinde devam ediyor.
bunu da ben mi öğreteyim deliğanlı ?
ilk ezberlendiği gibi: 3 3 2 3.
xxx-xxx-xx-xxx en kolayıdır.
ilk ezberlenme nasılsa öyle söyleniyor bence bende öyle oldu.
xxx-xxx-xxx-xx en mantiklisi tabiki de. sabaha kadar tartisirim sebebini.
ben 3-2-2... olarak söylüyorum.. öyle söylememin sebebi hatırda kalmasını bağlayan bir sistem olması.... şöyle ki ikili söylediklerimin ikinci rakamı hep aynı... üçlünün de üçüncü rakamı onlar eşlik ediyor...
.5.5.5.5.5 gibi.
Tüm rakamları tek tek ezberledim bana göre böyle olmalı.
Dur bi nasil soyluyorum

2 2 3 2 2.

Neden boyle ezberlemisim acaba.
2+2+3+2+2 şeklinde okuyorum ben.
Alışkanlık olsa gerek iban numarası verir gibi söylüyorum.
Genelde 3lü olarak okuyorlar. Ben 2li okuyorum sona da 1 rakam kalıyor. Hangisi daha avantajlı derseniz 2lide biraz zaman kaybı oluyor söylerken özellikle telefon üzerinde ama 3lüde de sayı uzadığı için yanlış anlaşılma ihtimali artıyor. Seçim sizin.
4 taksit şeklinde kulağa hoş gelen söylemdir. benimkinin ilk 4 rakamı çok sevdiğim bir tarihe denk geldiği için kolay oluyor böyle.

uyuz olduğunuz veznedarlara ( bankadaki işlem yapanlar ) teker teker 1 er saniye aralık ile söylerseniz gözlerini deviriyorlar çok hızlı klavye kullanmaya alıştıkları için. kesin bilgi yayalım *
3-3-2-3.
3-3-3-2 seklinde soyluyorum ben. Nasil kolay geliyorsa, sayilara bagli.
3-5-2.

Orta sahayı kalabalık tutmak lazım.