bugün

26 ağustos'ta japonya'da vizyona girmiş, benim ise bir arkadaşımın hatrı üzerine izlediğim shinkai makoto animasyon filmi.

öncelikle çok anime izlemem hele ki dram hiç izlemem. Hatta bahsi arttırıp; titanic'i bile sırf dram olduğu için 20. dakikasında kapattığımı ve hiç izlemediğimi söyleyebilirim ama bu filme tek kelimeyle tutuldum. çizimleri, detayları, müzikleri ve özellikle hikayesi beni adeta sandalyemden kaldırıp, bu dünyanın içine çekti. anlatmaya kelimeler yetmiyor ama erkek halimle finalinde gözlerimi doldurmuştur. * eğer hayatınızda 2 saat boş zaman ayırabiliyorsanız izlemenizi tavsiye ederim.
"kim inanır ona ya" diye bir Türkçe isim yakışır.
Bu nasıl bir hayal gücüdür arkadaş. dram ve anime filmlerden hiç hoşlanmadığım halde bi şans vereyim dedim. kurgu, çizimleri yan konular ve karakter hepsi başarılı. az biraz rahat ise ailenizle ile izleyebileceğiniz mükemmel bir film.
Mukemmel bir animasyon film. Gercekten tekrar tekrar izleyecegim animasyonlardan.. muzikleri, cizimleri hepsi harika. hakkinda ne desem spoiler olacak ama kisaca şöyle anlatabilirim; mitsuha itomori kasabasinda yasayan ama hep tokyo'da yasamak isteyen bir kiz, taki ise tokyo'da yasayan yakisikli bir erkek. Bu ikisinin hayati birlesseydi nasil olurdu?
Kesinlikle izlenmesi gereken bir animasyon.

Senin adın?

görsel
çok güzel bir anime. Hollywood bunun filmini yapar demedi demeyin.

http://www.imdb.com/title/tt5311514/
izledikten sonra göğüs sıkışması,nefes darlığı yaratan animelerden biridir.Dram konusunda japonların üstüne yok galiba.
Kültürel öze dönme isteği, gelenekselcilik temalarını iki ruhun farklı zamanda aynı bedende olmasına dayalı bir olma içgüdüsüne dayandırarak harika anlatmış animedir. Konusunun dışında gercekci çizimleriyle de insani içine çekmektedir. Uzak dogudaki kulturel değerlere bağlılık,sevgi temasina duyduklari inanc ve saygi bir kez daha takdirimi kazanmalarini saglamistir.
J.J. Abrams bile el atmış bu animeye live action u geliyormuş pek taraftarı değilim böyle güzel özel işlerin kendi animasyon dünyasında kalsa daha iyi ama işte bizi dinleyen yok*. gerçekten müzikleriyle,çizimleriyle, kurgusuyla fln çok güzel bir anime filmiydi bakalım nasıl olacak.

https://otakumode.com/new...ie-Produced-By-J-J-Abrams!
senaryosu güzel, müzikleri harika, çizimleri muhteşem... kimi no na wa, my anime list'teki 9.35'lik puanını hak ediyor gerçekten.

geçmişe dönüp yaşanacak bir felaketi önlemek artık klişeleşecek kadar çok karşıma çıkıyor olsa da bu animeyi özel kılan kesinlikle başka şeyler var.
Gözden yaşlar süzülmesine sebeb olan ama aslında eğlenceli bir film.
Haftalarca yan sekmede bekletip, sonunda izledikten sonra sadece bu veya benzer türde filmler izlememe sebep olmuş başından sonuna efsane anime.
hoş bi film.

"voaaaa senoryosu çogzelll lölölölö" yapanlara aldırış edip çok yüksek beklentiyle izlemeyin.

ama güzel filmdir. kafanız rahatken izleyiniz.
"Her adımımda, her bakışımda bir şey arıyorum yıllardır.Hayır, bir şey değil. Birisini arıyorum.Biliyorum ki bir gün onu bulacağım. Biliyorum ki bir gün seni bulacağım.O an gözlerine bakarak, hatırlayarak ve hatırlamanı umarak tek bir şey diyeceğim.”

görsel
shinkai makoto, yine yapmış yapacağını. aslında çoğu japon animasyonlarında olduğu gibi zaman kavramı ele alınıyor. farklı yerlerdeki birbirini tanımayan 2 gencin arasında geçen bir hikaye ama farklı zamanlarda. o kadar sevdim ki 2 kez izlemiştim.
manga'sını alıp okumaya başladığım eser. Sonra sıra anime'de. ilginç görünüyor ilk 100 küsur sayfa itibariyle.
film içindeki beden değiştirme kısmını normal karşılarsanız güzel bir filmdir.