1. 1.
  umursamazlık belirtmek için kullanılan soru cümlesi.
  1 ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  artık küfredebilecegin bir kaymakam yok. artık yalova il oldu. ****
  -1 ... pascal 1903
 3. 3.
  şehirden şehire değişen efsanaleri vardır bu sözün. (hepsi doğrudur yani kaymakam bu salaklığı birden çok yerde yapmıştır ya da efsaneleşen olay şekil değiştirmiştir.) rivayete göre ingiltere kralının cumhuriyetin ilk yıllarındaki türkiye ziyaretinde istanbul a da uğraması üzerine tüm idari erkan haber yollanarak tören alanına çağırılır. bu erkan içerisinde o zamanlar istanbul un ilçesi olan yalova nın kaymakamı da vardır tabii ki. bindiği vapurdan inen kaymakam sahile inince ayakkabılarını boyatmadığını görür.

  törenin başlamasına da epeyce zaman olduğundan etrafta dolaşmaya başlar. gözüne kestirdiği boyacılardan gözünü kestirdiği birinin sandığına uzatır ayağını ve başlarlar muhabbete. gördüğü cafcaflı tören alanı ile aşka gelen ve buraya çağrıldığı için kendini daha da önemseyen kaymakam muhabbet etmeye başlağını ayakkabı bıyacısına bu süslerin kimler için yapıldığını sorar. "atatürk ve ingiltere kralı gelecekmiş onun için yanıtını alınca" saf gördüğü ayakkabıcıyı "ben de yalova kaymakamıyım buraya davetliyim. benim için yapamazlar mı bunu" diyince boyacı şu efsane yanıtı verir.

  "atatürk ile ingiltere kralının geldiği yerde kim si.ler yalova kaymakamını" zaman içinde bu söz daha terbiyeli hale gelmiş ve kim takar yalova kaymakamını" şeklini almıştır.

  her ne kadar yalova il olsa ve başındaki yetkili vali olsa da bu sözünde makama konu olan kişi ile paralel olarak değişeceği bir muammadır. eskiye göre fazla kullanılmadığından da bu yazardan başka üzerinde kafa patlatacakadam sayısının iki elin parmaklarından az olması muhtemeldir.
  9 -1 ... gurbetteki istanbullu
 4. 4.
  yalova kaymakamı hayatında ilk defa görmek için istanbul'a gelir, vapurdan indiğinde karaköy'de müthiş bir kalabalık görür (herzamanki hali tabi). ve düşünür ''muhakkak benim geleceğimi duydu bu halk ondan toplandı buraya'' der içinden, ve gider bir boyacıya ayakkabısını uzatır muzur bir ifade ile ''buraya yalova kaymakamı gelecekmiş bugün ha?'' diye sorar hani tebdil-i kıyafet hazret ''o benim'' diyecek boyacı ve duyanlar ayağına kapanacak sanıyor...boyacının cevabı; ''kim siker yalova kaymakamını''.
  5 -1 ... basri
 5. 5.
  (bkz: who s afraid of virginia woolf)
  2 -1 ... eraserhead
 6. 6.
  yalova il olsa da, biz kaymakamını öpmeye devam edeceğiz zorbalığına sebep olur.
  ... sosyalmesaj
 7. 7.
  hikaye şu şekildedir efendiler:

  yalova iline bir kaymakam atanmış. genç kaymakam vapurla yalova'ya yola çıkmış. iskeleye yanaşınca bir bakmış ki bütün yalova toplanmış öyle bir kalabalık. gülümseyerek bir temizlikçiye sormuş herkes yalova kaymakamını bekliyor değil mi diye.

  temizlikçi de yok ağabey demiş, kim takar yalova kaymakamını, halk gazi paşa'yı bekliyor.

  meğer o gün atatürk yalova ziyaretine geliyormuş, kalabalık o yüzdenmiş.
  4 ... bir anda yasamak yeniden guzel
 8. 8.
  artık ".....valisini" diye değiştirilmesi gereken söylemdir. tabii ki o vali de sonucun bu olacağını bilseydi o öğretmene bu kadar yüklenmezdi ama. son dönemde bir gerçek var ki valilik ve kaymakamlık makamları epey partizanlaştı, o makama oturanlar kendilerini devletin değil iktidarın bir organı olarak görmekteler ve güç sarhoşluğu içinde herkesi azarlayıp, her şeyi yapabileceğini düşünmekteler maaelesef. valiler, yönettikleri ilde yaşayanlarla iyi iletişim kurup, doğru şekilde davrandıkları takdirde gerçek vali olurlar, tersi durumda "kim takar..."la başlayan bu söyleme maruz kalırlar. iktidarlar geçicidir, kalıcı olan halktır, devlettir, insanlıktır.
  2 -1 ... existenz
 9. 9.
  Yalova il olana kadar buradaki kaymakamlar neler çekti kim bilir bu sözden dolayı. ben kaymakamım. Kim takar? Belki de bu sözü etkisiz hale getirmek için yalova'yı il yaptılar.
  ... sessiz geveze
 10. 10.
  yalovanın ilçe olduğu dönemde atatürk yalova'ya gelecektir. aynı zamanda yeni atanmış bir kaymakam da aynı yere gelecektir. bir kalabalık toplanmıştır. biri der ki: bu kalabalık yalova kaymakamını mı bekliyor? boyacı da der ki; kim takar yalova kaymakamını, bu kalabalık gazi paşa'yı (atatürk'ü) bekliyor. ondan sonra bu deyim dilimize girmiştir.
  işte böyle arkadaşlar.
  5 -1 ... cynd