1. 1.
    Buca da bir tane denk geldim kiliseye kapısı açıktı inceden içeriye bir baktım anam bu ne biçim bir yapı dedim birden. Sanki cinler aleminden bir grup kaleee sesime gell ssseessime gibi tuhaf şeyler duydum. Sonra Şener şen misali kaçmam bir oldu mekandan. Güneş girmiyor içeri be.
    7 -1 ... kale3112
  2. 2.
    korku filmlerinde şatolar ve villaların yapısının kiliseye benzerliğinden öyle algılanabilme durumu vardır.
    3 ... kurtkedisi
  3. 3.
    Türkiye de kiliseye girince, kilisenin boş olmasından mütevellit durum.
    1 ... duzenli duzensiz
  4. 4.
    ayinleri de garip bir şekilde insanı ürpertir.

filmlerdeki ayin sahnelerinde ekstra bir efekt, oynama olmadığını anlarsınız.

caminin gözünü seveyim.
    ferah ferah, insanın içi rahatlar.

kiliseler daha çok naparsan yap günahkar kalacaksın insanoğlu tadında bir mimariye sahip.
    3 -1 ... eylulsabahi
  5. 5.
    Mabetler ve ezgileri bir medeniyetin ruh profilini deşifre eder

Mesala doğu medeniyetine ait islama bakalım ibadet yerleri alabildiğine yumuşak hatlara sahiptir ve sade zarif bir güzellik barındırır insana huzur verir

kiliselerin korku evlerine benzemesi

Batı medeniyetine ait Hristiyanlığın ibadet yeri kiliselere bakalım alabildiğine sert Hatlar ve bir ruh huzursuzluğunun dışa vurumu yani bana huzursuzluğun bir resmini çizebilir misin Abidin desem şöyle bir şey çıkar ortaya

kiliselerin korku evlerine benzemesi

Aynı durum her iki medeniyetin müziklerine de sirayet etmiştir alçalıp yükselen sert geçişlere sahip adeta cinnet ve huzursuzluk musikisi batı musikisi

Diğer tarafta alabildiğine güzel ezgilerle sahip yumuşak geçileriyle huzur veren doğu musikisi
    4 ... isminiunutanadam
  6. 6.
    katolik kiliselerinde öyle bir durum var ancak ortodoks kiliseleri, osmanlı döneminde yapılan camilere benzediğinden pek de yabancılık çekmiyoruz. katedraller ise daha içeri girmeden kendisini belli ediyor. bir de şu sakal muhabbeti var. yahu gelenleri tertemiz karşıla ama nedense tüm dinlerin ruhban sınıfında sakal, erdemli bir görüntü oluşturuyor düşüncesi hakim.
    ... buzkutlesi
  7. 7.
    uzun yıllar boyu devam eden, edecek olan bir propaganda, beyin yıkama aracı olan kilisenin, amacı doğrultusunda olması gereken ihtişamını içinde barındırması gerekmektedir. bu açıdan bakıldığında korku evlerine benzetilmesi de olasıdır.
    ... red sonja