1. .
    öncelikle,

(bkz: cakmak yerine kibrit kullanan insan)

kibrit kutusunda hiç çöp kalmadığı görüldükten sonra, elde bulunan bütün sigaraları; bir daha hiçbir şekilde ateş bulamayacakmış gibi art arda yakma işidir, komaya girmeye sebep olabilir. zordur bunu yapmak zira iki engel vardır: birincisi, ateş her yerde bulunur. o an yanınızda olmayabilir ama bir bakkaldan kibrit ya da çakmak almak zor bir iş değildir. ikincisi, herkes çakmak kullanırken kibrit kullanmanız gerekir. gerçi çakmağın da gazı bitiyor ya neyse.

kahramanımız pakedi açar. bakar ki içinde 8-10 sigara var. yakayım bir tane der, kibrit kutusunu da eline alır. bakar ki içinde bir tane kibrit kalmış. "hassiktir şindi sıştık" der ve etrafına bakınır. ıssız bir adadadır, hiçbir şekilde ateş yoktur etrafta. "hacı bu kibritle içecez bütün sigaraları" diye düşünür. sigarayı tek seferde yakar ve kibrite son bir kez bakıp denize atar. kibrit denizin soğuk sularında dibe doğru inerken yazarın aklına denizin soğuk sularından gelen bir adet yorrak gelir fakat yazarımız burayı atlar.

akabinde, kahramanımız ay ışığında sigarasını tüttürür. keyifsizdir, ne yapacaktır? filtreyi de içine çekmeye çalıştığı sırada dudağı yanınca fark eder sigaranın sonuna geldiğini. ateş yoktur. sigara içmek istiyorsa, bu ateşi ebediyen yakmalıdır. diğer sigarayı çıkarır, bitmek üzere olan, süngerine kadar çekilmiş sigarayı ucuna dayayarak içine çeker; yakar sigarasını. içtiğini de denizin derinliklerine gönderir.

bu böyle sürer gider. bir dalgınlıkla, bir hevesle; sigara içme aşkıyla gerçekleştirilen eylem, bütün pakedi tek seferde bitirip sik gibi ortada kalmayla sonuçlanacaktır.

yapılmıştır, ben yapmadım ama evet yapan biliyorum. maksat sigara içmek hacı, baktın ateş yok yakacaksın hepsini.
    ... der meister
  2. .
    stres atmak için hoş bir yöntem olabilir.
    ... dildilpakistan