bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. .
  1974 de yapılanın barış harekatı olduğu ve barış harekatında o ölkenin topraklarının %40 ından fazlası alınamayacağı, alınan topraklardan da barış sağlandığı anda askerlerin çekileceği için tamamını alamamış bulunmaktayızdır. barış harekatının sebebi de orada bulunan türklerin öldürülmesidir. rumlar bunu kabul etmese de evde çocuklarıyla birlikte acımasızca "doğranan" türkler vardır.
  1 ... only.4.that
 2. .
  biz nasıl ki kuzey kıbrıs 'ı vermiyorsak, nasıl ki toprağımızın bir karışında bile kaç askerimizim kanı olduğunu bilmiyorsak aynı durumun güney kıbrıs için de yunanistan, ermenistan için de geçerli olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. amerika 'yı tenkit ederken aynı yanılgıya kendimiz de düşmemeliyiz. artık bu toprak sevdasından vazgeçip sadece kendi toprağımıza sevdalı olmaktan yılmamalıyız. ve savaşın askerlerden çok sivilleri -özellikle de kadınları, çocukları ve bebekleri- öldürdüğünü unutmamalıyız. evrensel barışı ortamının öncelikle bireysel barış ve huzur ortamından doğduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. * * *
  1 ... yasak merve
 3. .
  madem saldıran biziz o %40 lık sınırı kimin nasıl koyduğunu merak etmeme neden olaydır, ki tabi böyle birşey varsa... biz harekata başladığımızda tüm dünya ayağa kalkmış barış istemişti, kimse rumların yaptığı katliamı bilmiyordu, göstermiyor, anlatmıyordu. türkiye'nin böyle birşeye cesaret edemeyeceğini söylüyorlardı, ama harekete geçtiğimiz zaman uyuyan devi uyandırdıklarını anlayınca telaşa kapıldılar hemen müzakere barış lafları konuşuldu. eğer baskılara 5-6 saat direnebilseydik kıbrıs'ın tümü bizimdi şimdi. yapılan anlaşmalarda türklerin girmediği hiçbir örgüte kuruluşa rumların girmesi de yasaklanmıştı ama adamlar avrupa birliği'ne girdi ve tüm kıbrıs'ı teşkil ettikleri ileri sürüldü. şimdi bunun nedeni nedir bir düşünelim kıbrıs'ın ne gibi bir önemi var sadece toprak mı? yoksa akdeniz de bulunmaz bir üst mü? abd ırak'a nerden geçmektedir, israil'e nerden yardım yollamaktadır? yunanistan' veya türkiye akdeniz'e yapılacak bir saldırı da kalkan olarak neresi kullanılır. iran'a suriye'ye hava saldırısı en rahat nerden yapılır, türkiye kıyılarına bir bomba mesafesinde olan yer neresi? bu ve benzeri konular iyi düşünüldüğü zaman bu adanın değerinin sanılandan daha kıymetli olduğu ortaya çıkmaktadır.
  ... fewzi1907
 4. .
  unutulmamalı ki türkler kendi coğrafyasında en barışçı topluluktur, kıbrıs hariç 86 yıldır bir yere saldırdığımız yok, ama unutulmamamsı gereken bazı şeyler vardır. barışla barış sağlanmaz ancak savaşla sağlanır. şimdi bazılarınız beni savaş yanlısı olarak görebilir tamam savaş kötü birşey ama bu ülkenin savaşın içine çekildiğini üçüncü dünya savaşı'nda kilit ülke olacağını göremeyenler kusura bakmasın ama dünya'dan bihaberdirler. 12 mili meclisi'nde kabul eden ve uygulamak için zayıf bir anımızı bekleyen yunanistan mı dostumuz, bize saldırmak için boş anımızı kollayan ermeniler mi kuzey ıraktaki kürtler mi dostumuz? yoksa "büyük israil" haritasında iç anadolu ve doğu anadolu'yu gösteren tüm müslümanları öldürmek hevesinde olan bir ülke mi dostumuz? yoksa biz abd'nin iznini beklerken bizim yerimize pkk ile savaşan bize dostluk elini uzatan komşumuz iran mı dostumuz? veya kökeni türk olan bosna hersek mi? bazı şeylere karar vermeden önce kimin dost kimin düşman olduğunu iyi kavramamız lazım, osmanlı'yı yıkan da bu değil miydi?
  ... fewzi1907