bugün

sadece "kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti" olarak bildiğim, kalanını tanımadığım adadaki tek cumhuriyet.
bir zamanlar(bölünmeden önce) yüzde yetmişine yakını türkleri adada istememiş, eoka'yı danışıklı dövüş yoluyla düşen hükümetinin de yardımıyla bir güzel kurmuş-organize etmiş, kanlı noel gibi bir takım psikopatlıklara imza atmış -ha tabi "bu olayların arkasında bu devlet yoktur, çok cici hümanist bir devlettir" diyenleriniz varsa sütünü içip yatsın lütfen-, hastanelerine ve doktorlarına rum askerlerin tecavüz edip hamile bıraktıkları türk kadınlarına kürtaj yapmamalarını bir güzel tembihlemiş, şu anki halkının %60ı da türk tarafıyla birleşmek istemeyen, pek güzelim, tatlı su faşistlerinin hakkında atıp tuttukları süğğğpeğğ hümanist üüüğbeeğğ demokratik devlet.

içinden "ya bu türkler de ne kadar şerefsiz faşist ipnelermiş, nasıl olur da böyle muhteşem bir devlete karşı kendilerini savunma hakkını kullanırlar, pis mongoloid yivreanç asyalılar! bir ırkçılardan bir de türklerden nefret ediyorum! değil mi benjamin!" gibisinden hezeyanlar geçiren arkadaşlara armağan olsundur.

hay allah, şu faşistliğim kahrolsun emi, iğrenç pis barbar türk beni...*
milli eğitimimiz gereği şu kıbrıs meselesi'nin aslı bizlere ilkokuldan itibaren hiç anlatılmadığı için hakkında hiç denecek kadar az şey bildiğimiz devlet.

1960 yılında kurulmuştur. Enternasyonel adı Cyprus(Kıbrıs)dır. ülke kodu CY'dir. Resmi dilleri Rumca, Türkçe ve ingilizce'dir. etnik köken farketmeksizin her vatandaşının kimlik kartında ve ülkenin resmi paralarında her şey 3 dilde de yazmaktadır. Garantör ülkeleri Yunanistan, Türkiye ve ingiltere'dir. ilk Cumhurbaşkanı Makarios, ve ilk cumhurbaşkanı yardımcısı Dr. Fazıl Küçük'tür. Cumhurbaşkanı yardımcısının da tıpkı başkan gibi yasaları veto etme hakkı vardır. Yönetim şekli bugünkü Belçika'nın yönetim şekliyle neredeyse aynıdır. * Bayrağı kıbrıslı bir türk tarafından tasarlanmış ve çizilmiştir. Beyaz fon üzerinde altın rengindeki kıbrıs adası 'altın kadar değerli kıbrıs'ı , hemen altında 2 yana uzanan zeytin dallarının biri Rumlar'ı diğeri Türkler'i simgelemektedir. Bayrağın bütününde verilen mesaj ise Rumların ve türklerin bu adada sonsuza kadar barış içinde yaşayacaklarıdır. Fakat bahsi edilen 'barış' adada 3 yıl sürebilmiştir.
1963'ten 1974'de kadar ada her gün kanlı olaylarla sarsılmıştır. *

15 temmuz 1974'te Yunanistan menşeili eoka-b örgütü vasıtasıyla makarios hükümetine yapılan darbeyle türkiye'ye adaya askeri müdahale yolu hukuken açılmıştır; böylelikle Türkiye, adadaki türk nüfusun can güvenliğini de güvence altına alabilecektir. askeri müdahaleden sonra Türkiye, BM ve diğer garantör ülkelerle yapılan görüşmeler sonuçlanana dek askerinin bulunduğu Kuzey kısma geçici Türk Federe Devleti'ni kurmuştur. Amaç adayı bölmek değil, federatif bir yapıyla 2 toplumun da haklarını güvence altına alarak adayı daha da sağlam hale getirmektir. Fakat görüşmelerden istenilen alınamayınca 15 Kasım 1983'te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurulduğu resmen açıklanmıştır. türkiye hariç hiçbir devlet bu devletin hukuki meşruiyetini kabul etmemiş, bu devleti yani kktc'yi tanımamıştır. Bunun karşılığında da Türkiye , Ankara'daki Kıbrıs Cumhuriyeti konsolosluğunu kapatarak "asıl meşru olmayan ülke budur" ayarını vermiştir dünyaya. Ve Kıbrıs Cumhuriyeti o gün bu gündür 'sözde'leştirilmiş, "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi" şeklinde adlandırılmıştır ve de jure* olarak yok sayılmıştır.

Öyle ki ne olduğu sonraki nesillere hiç anlatılmamış, yurdumun güzel gençleri Kıbrıs'ı olduğu gibi Türkler'in bellemiştir, Rumları da sonradan gelme işgalci sanmıştır. neyse ki konu bu değildir.

Bugün Kıbrıs Cumhuriyeti varlığını 'sözde' ilk günkü gibi sürdürmektedir. Kimlik kartlarında türkçe ibare hala vardır. 2003'ten itibaren etnik kökeni Türk dahi olsa, türkiye'nin işgal ettiği bölgede de otursa, "kıbrıslı" olan herkese vatandaşlık hakkı bu devlet tarafından tanınmaktadırlar.

Bugün bizim KKTC dediğimiz bölgeyi "Area Inaccesable Because of the Turkish Occupation" olarak nitelendirseler de kendi topraklarından saymaktadırlar. Devletin resmi yayın kurumu olan olan RIK'de türkçe yayın yapmakla birlikte Ana haber bültenlerinde "işgal" bölgesinde yaşanan günlük olaylardan bahsetmekte, hava durumu bültenlerinde yine bu bölgeyle de bilgi vermektedirler.

Sorma, daha neler oluyor neler bu küçük adacıkta...
edit: imla, dilbilgisi.
bazilarinin 20 bin dolar milli gelir ve ab pasaportu icin ugrunda yanip tutustugu, yakin tarihini bile unuttugu ulkedir. cin'in baskisi yuzunden tum dunya tarafindan taninmayan bir ada ulkesi olan tayvan'in kisi basi mille geliri de 29 bin dolardir. yaziyla yaziyorum yirmi-dokuz-bin dolar. turkiye'den gelen hibeyle sefa surenler laga luga etmeyip tayvanlilar gibi calissalar de gelirlerini artirsalar ya! nazar etme ne olur calis senin de olur. turkiye'den kibris'a giden 150 bin kisi tamam ama ya kibristan turkiye'ye gelenler?
paralarının üzerlerine türkçe yazı yazmaları her vatandaşına ırk ayrımı yapmadığı anlamına gelmeyen devlet. zira kıbrıs olaylarından sonra ne kadar faşist olabileceğini göstermiştir bir devletin.

bir takım yakınmalar üstüne editlenmiştir.
günümüzde avrupa birliği başta olmak üzere neredeyse tüm dünyÂnın kıbrıs adasını komple kaplayan ülke olarak tanıdığı -sözde- ülke.

türkiye ise bu ülkenin kuzeyini işgÂl etmiş ve uzlaşılamayan taraf konumundadır onların gözünde.
türkiye, yunanistan ve ingiltere'nin dayatmasıyla 1960'ta kurulan devlettir. evet dayatma dedim. çünkü ne adadaki türklerde ne de adadaki rumlarda ortak bir kıbrıs cumhuriyeti altında birleşme isteği yoktu. onlar kendilerini sadece kıbrıslı olarak görmekteydi. adada sorun olmadığını göstermek için cicilenip bicilenerek bir devlet çatısı altına sokuldular ve bu devletin yıkılması da 3 yıl sürdü.

bu isim günümüzde güney kıbrıs rum yönetimi tarafından kullanılmakta ve dünyada tanınmaktadır.
bize göre kuzey kıbrıs türk cumhuryeti' nin kısaltılmış adı;
yabancıya göre ise güney kıbrıs rum yönetiminin asıl adıdır.
"büyüklerinin" çıkarlarına ters düştüğü için halen ambargolarla boğuşan kıbrıslı türklerin dünyaya açılan kapısı.
kktc ve gkry nin birleşip tek yönetim altında alacağı isimdir. olması gerekendir.
TAyyip'in ver kurtulcu politikaları sonrası Kuzey kıbrıs Türk cumhuriyetini pazarlamaya çalıştığı Ülkenin hayali adıdır.

Olacak mı?
Oldu diyelim.

Buna rağmen tayyip'e oy verenler ben vatanımı seviyorum diyebilecekler mi?

Bence demesinler.

eksi sonrası ek: Tamam lan tamam Kıbrıs'ı satın yine de vatanseverim deyin. Yarın da başka neleri satıp ne dersiniz kimbilir.
türkiye'nin dış politıkası sonucu oluşmuş bir cumhuriyet.
Suan ucmak icin bekledigim biricik kuzenimin okudugu kktc gerci cumhuriyet olarak sadece tc taniyor.
güncel Önemli Başlıklar