bugün

hiç kimseyi ciddiye almayarak.
Vay tirrek seven kardeşim , hadi inşallah .
sahip olma anlayışından uzaklaşarak olmak anlayışını benimseyin.
Nefsini terbiye ederek.
Böyle konularda ilk aklıma gelen ve örnek aldığım, en uygun isim Mahmud hüdai' dir.
Kendisi kadı kıyafeti ile Bursa çarşısında ciğer satmış kişidir. En son öyle safhaya gelmiştir ki; bir gün tuvalet yıkarken şeytan kulağına fısıldar; " koskoca kadı burda tuvalet mi temizlersin, bırak elindekini" diye vesvese verir. Bunun üZerine Mahmut hüdai fırçayı elinden fırlatır; " ey nefsim sen daha akıllanmamışsın ben sana yapacağımı bilirim." der ve tam sakalını tuvalet taşına süreceği sırada şeyh gelir kolundan çekiverir ve; " sen olmuşsun" der.
Velhasıl insanın ilk önce nefsini terbiye etmesi gerekir. Tabii bu şekilde yapın demiyorum inanan var inanmayan var.
Nefsi terbiye etmek için ise ölümü akıldan çıkarmamak gerekir. Bu zamanda en zor olanı yapmaktır. Aynı zamanda değişime açık olmak gerekir. Sabırla birleşince yavaş yavaş kendinizdeki farklılığı göreceksiniz.
Muhammed hadimî'nin islam ahlakı kitabında kalp hastalıkları bahsinde belirtileri ve kurtulma yolları detaylı olarak açıklanmıştır.
görsel
Daima Fakirlerle oturup kalkacak düşkünler ve miskinlerle arkadaş olacaksın. Yetimleri öksüzleri sevindireceksin. Çaresiz kimsesiz sahipsiz darda yardım bekleyen insanlara yardım elini uzatacaksın. Hastaları mezarlıkları mahpusları devamlı ziyaret edeceksin. Toplumun içine karışacak insanlarla hemhal olacak onların halini ahvalini hatrını gönlünü sorup alacak dertlerini dinleyecek üzüntü ve kederlerine ortak olacak sevinçlerini paylaşacaksın. insanlar senden bir şey talep ettiğinde eğer gücün yetiyorsa esirgemeyeceksin. Kimseyi kırmayacak incitmeyeceksin. Kimseye tepeden bakmayacaksın. Bunları yap ne kibir kalır ne nankörlük. gel seneye gene ben buradayım inşallah görüşürüz.
bizim milletin beceremediği tek bir şey var. onu beceremeyince de kibirlik nankörlük kıskançlık vs. her türlü kötülüğe yol açıyor. o şeyin adı "empati". Kendini karşındakinin yerine koyup olaylara onun gözünden bakarsan işte o zaman dünya daha güzel bir yer olur.
ölerek kurtulabileceğiniz problem yığını.
felegin sillesi yendiğinde kurtulunur. sabretmek lazim
insanin en büyük düsmani ego ve önyargidir. diger insanlar ile kendisini kiyaslamaktan vazgecerek ego, empati kurarak birlikte yasamayi ögrenerek de önyargilar yikilir.
bu sekilde topluma faydali bireyler meydana gelir.
güncel Önemli Başlıklar