1. 1.
    Cidden başkalarının başarı öykülerini okuyup okuyup motive oluyor musunuz? Ya da yazar; "kafanıza hiçbir şey takmayın yeağğ, mutlu olun" deyince de "oha bunu hiç düşünmedim mutlaka hayatımda da uygulayacağım" diyen iradesiz, basiretsiz var mı?

Başkasının başarı hikayelerini okuyacağınıza kendi hayat yolunuzu desteksiz, kitapsız çizip kendi başarınızı oluştursanız? Veya başarısızlıklarınızdan da ders çıkarsanız? Kendinizi çözümleseniz? Ruhunuza ayna tutsanız?

Başarının 10 formülü, mutluluğun 20 sırrı, özgüvenin 30 anahtarı, refahın 40 tüyosu, pozitif düşünmenin 50 taktiği, bilmem nesini satan bilge cart curt.
    Gidin muska yapıp boynunuzda taşıyın daha iyi be, bu kadar mı zor durumdasınız? Veya paraya kıyın da psikoloğa gidin. Hatta psikiyatra, çünkü klinik vakasınız hakikaten.
    7 -5 ... essy
  2. 2.
    Hahhaha hala daha kişisel gelişim saçmalığına inanan var mı ya. Hemen kişisel gelişim ile ilgili bi kitap yazıp bu salakların ceplerinden paralarını almalıyım.
    4 ... svaro
  3. 3.
    Yüooo hiç de kişiliksiz değil. Ben hayattaki bütün başarımı böyle bir kitaba borçluyum mesela. “Siktir edin” diyordu yazar. Düşündüm, gayet mantıklı.
    2 -2 ... samgold
  4. 4.
    insanları okuduğu kitaplara göre bir kalıba sokmak çok saçma. Otisabinin karikatür kitaplarını okuyana ne diyeceksiniz? Mizahşör? Espiritüel? Tabi ki kişisel gelişim kitaplarını destekleyen biri değilim. Hatta bu tarz kitapların okuyanı hep geriye götürdüğünü de söyleyebilirim. Sadece insanların okuduğu kitaplar, izlediği diziler onun karakterini belirlemiyor. Benim sitemim başlığa.
    1 ... kedimbileyok
  5. 5.
    Kişiliksiz kelimesi ağır olur fakat bunun mantıksız olduğu da bir gerçektir. Abicim ablacım sevgili seyirciler, bakın şimdi. Kişisel gelişim kitaplarının çoğu hatta %80i yazarın çok bireysel tecrübelerine dayanmış ve genele hitap etmeyecek, aradan bir kaç cümle cımbızla çekip hayatınıza yapıştırabileceğiniz son derece geçici önermeler yahut gazlama metinleridir. Ki anlatılanların çoğu sallamasyon ve epiksi bir anlatıma sahiptir. itibar etmeyiniz. Anlatılanları reele vurduğunda pekte yazılan gibi olmaz. Ki o kişinin hayatı yaşadıkları senden kat be kat farklıyken belki de amiyane bir tabirle onun tuzu kuruyken ve kitaptan kazanacağı paraları hesaplayıp keyiflenirken sen bir kaç kelime ile bir kaç günlüğüne avunursun. Yapma canıms. Git gerçek hayatı fil dişi kulenden çık ve dışarıda ara. Çıkarımlar yap. Başkasının tecrübelerinden kişisel gelişim olmaz. Olsa olsa nasihat olur. Buna da ihtiyacın olduğunu sanmıyorum dostum. Hayatı gerçekten yaşa, sınırlarının dışına çık ve öğren.
    1 ... sonhayalbukucu
  6. 6.
    insanları okuduğu kitaplar değil, tecrübeleri geliştirir.

Ancak bazı insanların o uyduruk kitapta yazan tavsiyeleri içten verebilecek arkadaşları olmayabiliyor. Ya da yalnız hissedebiliyor insanlar. Bu yüzden her ne kadar kişisel gelişim kitaplarını saçma bulsam da, insanların motivasyonlarını dağıtarak, saçmalayarak değil de kitap okuyarak sağlamasını desteklerim.
    1 ... vasilissa
  7. 7.
    hiçbir işe yaramayan saçma sapan kurgularla dolu kitaplar.
    1 ... ruzhan