1. 1.
  bu alan kokteyllerde, ofis partilerinde, sosyal etkinliklerde ve arkadaş toplantılarında başkalarıyla aramızdaki mesafedir...
  ... fatal
 2. 2.
  (bkz: personal space)
  2 ... yaprak
 3. 3.
  Herkesin etrafında, başkalarının girmemesi gereken sembolik bir alan vardır ki, buna "kişisel alan" diyoruz. Kişisel mesafe fiziksel sebeplerden kaynaklanmaz, sadece kişilerin diğer insanlarla kurdukları ilişkilerin niteliğinden kaynaklanır. Kişisel alanın genişliği kişiler arasındaki samimiyete göre değişmektedir. Eğer bu sınırı bilerek veya bilmeyerek aşarsanız, karşıdaki kişi hemen rahatsız olacak ve uzaklaşma isteği hissedecektir.
  *
  3 ... meydanbenim
 4. 4.
  diğer insanların sizinle muhattap olurken aşmamaları gereken sınırdır. bu sınır aşıldığında kişi rahatsız olur ve kendini hemen geri çekerek savunur.
  1 ... dikiz aynasi
 5. 5.
  özellikle halk otobüslerinde daralan mesafedir. bu mesafeyi sevmeyen bir grup vardır ki o da fortçular lardır.
  2 ... bendosto
 6. 6.
  özellikle asansörlerde iyice tecavüze uğrayan alandır. normalinde maksimum 6 kişinin binebileceği asansöre sırf içindeki tabelada 8 kişilik yazdığı için kucak kucağa biniyoruz bazen. e haliyle kişisel alan falan kalmıyor. sırtını asansörün cephelerine dayayanlar gene bir nebze rahat. eğer ortada kalmışsan önden, arkadan, sağdan, soldan ufak ufak dürtmeleri hissedebilirsin rahatlıkla. (bkz: asansörde sevişen dayıların memleketi)
  ... ekculi
 7. 7.
  yıl olmuş 2018 hala dikkat etmeyen vardır. sıkış tepiş ortamlar anlaşılabilir ancak mesafe varken birilerinin elini kolunu ağzınızın içine sokması, dibinize girip konuşması hoş değil.
  ben bu gün bu alanın daralmasından rahatsız olmanın normal olduğunu insanlara anlatamadım.
  1 ... nammu