bugün

osmanlı zamanındaki atalarım asi yörük türkmen kozanoğulları.

kozan dağlarında fırka-i islahiye'ye karşı çarpışan bir türkmen olmam muhtemeldi.
veya belki dönemine göre karamanoğlu'na yardıma giden varsak birliklerinden olurdum.
belki cem sultan'ı anadolu'da himaye ederken bir savaş içinde bulurdum kendimi.

''ferman padişahın dağlar bizimdir'' diyen dadaloğlu ile arkadaş olurdum belki de.
"varsak-ı pür-nifak ve bed-fiâl" diyen kemalpaşazade'ye hakaret ederdim veya.

varsak türkmenlerinin de nasıl bir tarihi varsa yüzyıllar boyu bıkmadan usanmadan osmanlı'ya zıt gitmişiz. *
sonuca gelirsek çadırında duman tüten bir göçebe yörük olurdum.
Oruç reisle birlikte cezairin fethinde savaşan leventlerden biri olmak isterdim. Evet. Ne yalan söylüyeyim şimdi, zaman zaman içimden geçmiştir. Yada kurdoğlu muslihiddin reisle birlikte akdenize açılmayı hep istemişimdir. Damar çekiyor yani bir şekilde. Lakin çok samimi bulmuyorum bu tip açıklamaları. Şatahat ve şatafat hayranlığı. Hep sefasını sürmeye yönelik cefasına hiç talip olmayan insanlar o zamanda yaşasalardı da çok bir şey farketmezdi zaten. Şimdiki durumuna bak pay biç.
beni yaşatmazlardı o dönemde cahillik ve şeriat nedeniyle dışlanırdım. belkide idam edilirdim.
Bazen diyorum sakin bir şekilde hayat biterdi. Belki paşa falan olurdum tarih kitaplarında adım geçerdi.
Bunu söyleyenler bir rüyaya kapılmış
Gerçeği göremiyorlar uykudalar
Bırakın Osmanlıyı efendim ülkemizin 30, 40 yıl öncesine gidelim
Yaşanacak bir halde değil memleket. Teknoloji yok, belediyecilik yok, bilim yok, insan hakları yetersiz.
Şu an bolluk bereket içindeyiz o zamana göre
Kaldı ki yüzlerce yıl önceye gidip osmanlıda yaşayacaksın.
Bu dünya Birçoğunuza yetmiyor. O zaman mı mutlu olacaktınız.
Bakınız ülkemizin sadece onlarca yıl öncesi hemde en gelişmiş şehri istanbul. Insanlar mutlular mı? Yüzlerce yıl öncesini siz hayal edin.
https://m.youtube.com/watch?v=IwRIGyYi26k
Ben yaşamak istemezdim asla
Osmanlı'yı saraydan ibaret zanneden mal beyanı...

osmanlı zamanında yaşasa, muhtemelen bir ırgatın karısı olarak 8. çoğuna gebe haldeyken 40 yaşında tarlada kalp krizi geçirip ölecekti...
takı diyor, kıyafet diyor...

allah akıl ihsan eylesin ne diyim...
keşke osmanlı döneminde yaşasaydın...
Osmanlıyı saraydan ibaret sanan mal beyanı..istanbul dışı Osmanlı resmen felaket senaryosuydu..

40 yaşını gören yoktu..salgın hastalıklar pislik eğitimsizlik diz boyu..
sen ya da senin gibi osmanlıyı dizi zanneden kişiler, o dönemde 1 gün bile yaşayamaz. özgürlüğünü yaşadığın cumhuriyet zamanında uzaktan sallamak çok kolay tabi. sen kadın olarak zerre değer görmezdin. şuan seni tv lerde milyonlar izliyor. o dönemde yaşasaydın teninin minik bir parçası kimse göremezdi. sen çıkıp mahallede yüksek sesle 2 kelime et bakalım hemen orospu damgası yerdin. bununla birlikte en iyi ihtimalle zengin bir ağanın bir kaç karısından bir tanesi olacaktın.
oradan ne konuştuğunu bilmeden atıp tutmak kolay. cehaletini ve hayal gücünü izlediğin dizilerin gibi kendine sakla.
Bir çomarus akkepelensis sendromu.
görsel
Osmanlı’da yaşamak Arap ülkelerinde yaşamaktan farksız bir dönem olurdu. Keşke ilk Türk toplumlarında yaşasaydım.
amk ne abartmışsınız ya, kadın alt tarafı takılardan dem vurmuş. Herkez saldırmış hemen, zaten Osmanlı kelimesini duyunca bazılarının anası sikilmiş gibi kudurmaya başlıyolar. Ne olum bu kin? Büyük dedeniz hamamoğlanı falan mıydı Osmanlı zamanında?
O dönemi yasamak tarihi olaylara taniklik etmek isterim dese bi nebze anlarim, hatta zaman zaman ben de dusunuyorum mesela istanbul fethedilirken o esnada orada bulunmak bir cagin kapanip bir cagin açılmasına sahitlik etmek gercekten gormek istedigim seylerden biri olabilirdi, ya da kanuni'nin ordusunda viyana kapilarina dayanmis bir yeniceri. Muhtemelen bir çoğumuzun icinden gecmistir. ama buket bacim o kadar paran da var bir yüzük için keşke osmanli zamanında yasasaydim demek sence biraz şey değil mi ya?
Osmanlı kelimesini duyunca yine kudurmuş bazıları.

Seren serengil'in köpeğinin Gülben kelimesini duyunca havhavhavhav diye yırtınması gibi...

Hanfini çok temiz bir ifadeyle medeniyetten bahsetmiş, bu Yağız buzağılar salya saçıyor.

Edit: unuttuğum "köpeğinin" ifadesini ekledim.
Yasasaydin da nufus sayiminda erkekleri ve Hayvanlari sayip seni saymasalar, kocanin dorduncu karısı olsan, oy kullanma hakkin olmasa, mirasdan az pay alsan, üç kere yüzüne boș ol deyip bosansan, çok gűzel değil mi?
Ehehe yav bunlar katiyen eğitilemezler.
görsel

Tam Osmanlı kadını maaşallah.
Kanal D Ana Haber sunucusu Buket Aydın'ın açıklaması.

--spoiler--
Kanal D Ana Haber sunucusu Buket Aydın, Kanal D ekranlarında yayınlanan Müge ve Gülşen'le 2. Sayfa programına konuk oldu. Parmağından hiç çıkarmadığı yüzükleri hakkında konuşan Aydın, "Ben Osmanlı zamanında yaşamalıymışım. Oradaki takılar falan hep güzel bir dönemmiş. Bu yüzükler de Osmanlı'ya olan hayranlığımdan geliyor" dedi.
--spoiler--

https://t24.com.tr/video/...ir-kultur-cok-guzel,25822
güncel Önemli Başlıklar