bugün

inanca göre cehennemde günahlarının kefaretlerini ödeyenler, cennete girmeden önce (ya da cennete ilk girdiklerinde) bu suda arınacakmış. Kese köpükte var mıdır acep?..
cennette olduğuna inanılan havuz.
cennet suyudur.
Havz-ı kevser haktır. Çünkü allahu teala;
"Muhakkak biz sana kevseri verdik." ( kevser 1 )
Abdullah ibni amr ibni-l as anhüm'den rlvayete göre efendimiz şöyle buyurmuştur:
"Havzım bir aylık yoldur, açıları eşittir, suyu sütten beyazdır, kokusu miskten güzeldir, maşrapa gibi büyük bardakları, gökteki yıldızlardan daha çoktur, kim ondan içerse ebedi susamaz. (Buhari)
kevser suresine adını veren havuz.
Mahşer günü Allah ın peygamberimize ihsan buyurduğu gayet büyük bir havuzdur.
Suyu pek tatlı, berrak, ferahlatıcıdır.
Salih müminler bu sudan içecek, mahşerin dehşetinden meydana gelen hararetlerini bununla gidereceklerdir.
http://kevserhavuzu.com/

güzel bir site. dini yönden cinsel yaklaşımı ayetlerle falan ele almış. biraz cins. incelemekte yarar var. ilgi görenlere göz atın.*
Enes (r.a) anlatıyor: Resûlullah (s.a.v) bir ara hafif bir uykuya daldı. Sonra uyandı ve tebessüm ederek başını kaldırdı. Sahâbeler,"Ey Allah'ın Resulü! Neden güldünüz?" diye sordular. Resûlullah (s.a.v),

"Az önce bir âyet indi" dedi, ardından besmele çekti ve, "(Resulüm!) Kuşkusuz biz sana kevseri verdik" diye başlayan âyetleri sonuna kadar okudu. Sonra bize,

"Kevser'in ne olduğunu bilir misiniz?"diye sordu. Bizler, "Allah ve Resulü daha iyi bilir" dedik. Resûlullah (s.a.v),

"Kevser, rabbimin bana cennette vaad ettiği bir nehirdir. Onun birçok hayrı vardır. Üzerinde bir havuz bulunmaktadır ümmetim kıyamet günü gelip gidip ondan içer. O havuzun kâseleri gökyüzünün yıldızları sayısıncadır."
Enes'in (r.a) rivayet ettiği bir hadiste Resûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

"(Mi'raca çıktığımda Cebrail'le birlikte) cennette geziyordum. Bir ara gözüme bir nehir ilişti. Her iki tarafında kubbe şeklinde inciler bulunmaktaydı. 'Ey Cibrîl! Bu nedir?' diye sordum. Cebrail, 'Bu, rabbinin sana verdiği kev-serdir' dedi. Daha sonra Cebrail elini nehrin dibine vurdu. Nehrin dibindeki çamur halis misk oluverdi."
Cennette bulunan havuzdur.Bir kez bu havuzdan su içen bir daha susamaz.