1. 1.
    vakıaya objektif biçimde bakabilenlerin görebileceği gerçek.

    bakın adam öldürmek, susuz bırakmak, kesik kafa ile top oynamak gibi şeyler elbette ki anormaldir. fakat kerbela olayını bütünüyle ele aldığımız vakit olağan bir durumdur.

    hüseyin taht kavgasında belki haklı konumda olabilir, orası ayrı bir konu. fakat harameyn'den taaaa küfe'ye isyan çıkartmaya gidiyor. hem de bunu 70 kişi ile ve açık açık yapıyor. yezid'in askerlerinin her tarafta kol gezdiği bir ülkede o kadar yolu 70 kişiyle aşacaksın, bir de isyan çıkarıp yezid'i devireceksin, bak sen.

    dolayısıyla kerbela'da yezid'in askerlerinin hüseyin'in yolunu kesip hepsini öldürmeleri oldukça olağandır. ne yapacaktı amk, siz küfe'ye sağ salim varın, hatta çölde vahşi hayvanlar vardır yanınıza birkaç adam da vereyim yem olmayın mı diyecekti? kim olursa olsun yezid'in yaptığını yapardı. tabi öldürmenin bile şerefi olduğunu bilmeyen * arapların olay sırasında gerçekleştirdikleri şeref yoksunu eylemler elbette ki anormaldir, lakin detaya girmediğimiz vakit olay sıradandır, bin yıllarca yas tutup üzerine mezhepler kurmak için bir neden yoktur. başka milletlerin olayları bundan on kat daha elem olaylar ile doludur, çölde statejik zeka yoksunu üç beş arabın birbirini öldürmesi bizim için önemsizdir.
    -4 ... alagur noyan