1. 1.
  Empati kurmayan sözlük yazarlarına çağrımdır.

  Kendinizi suriyelilerin yerine koyun. Komşunuzun, din kardeşinizin size maddi manevi yardımcı olmasını istemez miydiniz? Onların desteğiyle düşmanlarınıza karşı savaşmak istemez miydiniz yeterli gücünüz yoksa?
  5 -14 ... kedi peri
 2. 2.
  Koymaya çalışıyorum ama kendimi memleketi savaştayken karıyı tavşan gibi doğurtup sonrada nargile keyfi yapacak kadar şerefsiz bir türlü hayal edemiyorum.
  5 -1 ... dinsiz kitapsiz kafir
 3. 3.
  yemez o canım benim.

  kaçmaktansa ölen insanlarız biz.
  1 ... yavuz ve unicorn
 4. 4.
  bize çocukkken türk olmayı öğrettiler, şerefsizlik pek yakışmaz bana muhtemelen.
  bir kere ölmek daha iyi.
  1 ... narcomedian
 5. 5.
  Kendimi Suriyelilerin yerine koyamayacak kadar vefalı bir insanım.

  Savaş elbette bambaşka bir psikolojiye sürükler insanı, kim olsa eşini-çocuklarını korumak ve kurtarmak ister. Gel gelelim bu insanların büyük çoğunluğu bizim ülkemizde türlü rezilliklere sebep oldukları yetmezmiş gibi, üstüne bir de askerlerimiz onların vatanı için savaşırken topuklarını pek kıymetli bir yerlerine vura vura Avrupa' ya kaçıştılar.

  Gencecik adamları gördükçe ben utandım onların yerine, insan vatanına dahi sahip çıkmaktan aciz olmamalı. Ben psikolog kimliğimle empati gösterebiliyorum fakat sempati asla..
  6 -1 ... elisabethvogler
 6. 6.
  Savaşırdım diyenlerin yarısı altına sıçardı korkudan.

  Twitterda savaşa hayır hastaglerine abananlar mi savaşacak bırakın ya *
  -2 ... tenet
 7. 7.
  suriyede savaşırdım diyen rambo ruhlu arkadaşlar bomba atan uçaklara taş atarak mı savaşırdınız?

  yav bunlar eğitilmezdir.
  2 ... chance boudreaux
 8. 8.
  Suriyeliler kendilerini suriyelilerin yerine koymuyor ben neden bunu yapayım?
  3 -2 ... olu taklidi yapan mumya
 9. 9.
  kendinizi suriyelilerini yerine koyun
  kendinizi suriyelilerini yerine koyun

  bu adamlar ilk geldiğinde w.h.t. squires yalanı çıktı ilk olarak sosyal medyada, savaşmıyorlar denildi ama en azından bir akrabaları, tanıdıkları suriye türkmen ordusu, suriye milli ordusu ve de hamza özel kuvvetler tümeninde bizimle birlikte savaşıyordu. hatta barış pınarı harekatı'nda 250 şehit verdiler, şuan içimizdeki 250 mehmetçik sağ ise bu insanlar sayesinde.

  yok kendi ülkesini kurtardı, kendi ülkesi için savaşıyor zaten demeyin. adamlar hep önden canlı kanlı kalkan oluyor bizim birliklerimize.

  ayrıca bu insanlara karşı aşılanan nefretin asıl nedenini tarihsel olarak açıklamak istemiyorum ama milliyetçilik duygularımızla oynanarak konsantrasyonumuzu yaşadıkları acılar yerine onlara nefret aşılamamız için kullanan mezhep faşisti bir kitle sözde atatürkçü bir kitle vardı. hani bu atatürk'ün ismini kirletenlerden...

  adamlara savaşın diyorsunuz savaşıyorlar görmezden geliyorsunuz, gitsinler diyorsunuz gidiyorlar hala laf ediyorsunuz. ben bunda farklı bir neden aramayanlara şaşıyorum.

  sanki iran kökenliyiz, sünni araplardan şii olduğumuz için nefret ediyoruz gibi konuşmayı bir kenara bırakıp onların acılarını anlayabilsek her şey daha güzel olabilirdi aslında.

  bir diğer yalan ise suriyeliler bizim ekmeğimizi yiyor, 1800 tl maaş alıyor yalanı...

  türkiye'de kiraya verdiğim bir evde suriyeli bir aile yaşıyor, aslen türkmen kökenli, bayağa kültürlü bir aile, aile babası mühendis, iskandinav gibi bembeyaz ten renkleri var, hiç kira ödemeyi geçiktirmediler, türkiye doğumlu kiracılarım ise hep geçiktiriyor ama bundan 6 ay öncesinde 1500 tl'ye bone-galoş paketlemede çalışıyordu adamcağız.

  e o zaman ben türkiye'deyken 1000 tl maaşa çalıştırılan suriyelileri, çırak diyerek saati 5 tl'ye çalıştırılan suriyelileri, bodrum denmeyecek mağara kıvamında evlerde 900 tl'ye kirada oturan suriyelileri görmezden geleyim de manipüle ettiğiniz zavallılar gibi saldırayım öyle mi?

  insanların milliyetçi duygularıyla oynayıp zaten doğuştan milliyetçi olan bizlerin konsantrasyonunu başka yöne çekerek bu insanlara acımamız, üzülmemiz gerekirken nefret etmemiz sağlandı aslında.

  adamlara sürekli saldıran iftira atan kitle yüzünden bunların oyununa gelen sürü psikolojisi mağdurları da işin içine katılınca adamlar türkiye cumhuriyeti'nde yaşayan her 3 kişiden 2'sinin kendilerinden nefret ettiğini sanar oldu. tek nedeni ise mezhep faşisti bir kitlenin sevgili esadlarının bu insanları babasının yaptığı gibi dört duvar arasında sıkışmış bir şekilde katledememesiydi. inandırıcı gelmiyor biliyorum, çünkü bize imkansız geliyor bu kadar mezhep faşisti olmak. ama soruyorum. "idlib'ten gelenlerin tamamı terörist" derken, esad'ın öldürdüğü milyonları görmezden gelenler kimlerdi?

  burada uzun bir şekilde babasının yaptıklarını anlattığım bir başlık açtım ama kimse umursamadı. görse de görmezden gelindi. neden? çünkü onlar "sünni araplar" idi. "muaviye soyları" "yezid torunları" diyen mezhep faşisti kitle atatürkçülük maskesi altında milliyetçi duygularla oynarken tek düşündükleri tabii ki onların "çomar, arap, yobaz, koyun" dedikleri mezhepten olmalarıydı... bu arada ateist bir atatürk ve vatan sevdalısı olarak bu yapılanları uzaktan izleyen ben "keşke tarih bilmeseydim de bunların oyununa alet olsaydım, zaten durduramıyorum bu atatürkçülüğü maske olarak takınan mezhep faşistlerini" diyerek üzüldüğümde oldu.

  babasının yaptıklarını biraz olsun okumak isteyen olursa da açtığım başlığı bırakacağım. bakın isterseniz. buraya kadar okuduysanız da teşekkür ederim.

  (#42939755)
  1 ... feranor
 10. 10.
  Siktirin gidin ya yani cidden bı siktirin gidin. Ülkenin öz evlatlarının kulak arkaları bile kalmamış, bu da çıkmış empati yapın bidi bidi. Ne cahil ne kör ne boş beleş insanlarsiniz ulan. Kendi ülke vatandaşlarının dertlerine bu kadar duyar kassan ortada mutsuz kimse kalmaz.
  Tanım: midemi bulandıran Suriyeli sömürüsü.
  1 -2 ... seffafkirli