1. 1.
  zeka, güzellik vs gibi normal şartlar altında 'fazilet' sayılacak kavramların tehlike arz etmesi, içgüdülere esir kullanımlara has bir durumdur.
  tabii görüneni değil de gerçekte var olanı tüm bilinç kipleri ile kavrayabilen insan için bu ağır bir yük haline gelebilir. bu yüzdendir ki 'ben zekiyim'i bagırmakla zeki oldugunu göstermek arasındaki farkı icgoru sahibi olan bilir.
  ... luciddreaming
 2. 2.
  davranışları, hal ve hareketleri kontrol altında tutabilmek ve iradeli, kararlı olabilmektir.
  -1 ... lebrowski
 3. 3.
  ben buyum ama daha iyiside olabilirim. bunun farkına varmaktır.
  "insanlar genellikle olduklarına inandıkları kişi haline gelirler. eğer bir şeyi yapamıyacağıma inanırsam, bu inanç onu yapma gücümü elimden alır. yapabileceğime inanırsam, başlangıçta sahip olmasam bile, onu yapacak gücü kendimde bulurum."
  mahatma gandi.
  1 ... eageans
 4. 4.
  insanın yeteneklerini, kavgalarını, umutlarını kısacası hayatını kısıtlayan, kalıplaştıran olgu. hayatın kenarına gelip aşağıya bakmaktır ve nereye gideceğini, ne kadar büyüyeceğini önceden bilmektir. sonunu bildiğin bir filmi izlemek, her zaman gittiğin bir mekanda barmene her zamankinden demektir. aslolan kenara geldiğinde aşağıya değil ileriye dikmektir gözünü. her sabah farklı biri olarak uyanmak, yarın kim olacağına karar vermemektir mutluluk. neyi yapıp neyi yapamayacağını bilmemenin verdiği rahatlıktır hayatın anlamı. sen rahat ol bırak dağınık kalsın
  ... odre