1. 1.
    En büyük sorunumdur. Beni gören mal zannediyor kuvvetle ihtimal. Çünkü birisiyle konuştuğum zaman takılıp kalıyorum. Heyecandan kelimeleri karıştırıyorum, sesim az çıkıyor zaten.

Diksiyon kursu mu almam gerek bilmiyorum. Ya da biraz özgüvene ihtiyacım vardır...
    ... expected1
  2. 2.
    özgüven eksikliğinden kaynaklanabilir. kendinizi sevmeyi deneyin ve çok kazandığınız bir iş bulun. para her zaman her şeyin çaresidir.
    1 -1 ... can sikacagi
  3. 3.
    öncelikle, kimseye laf anlatmaya falan çalışmayın, çok lazımsa sorulunca konuşursunuz. onda da problem yaşıyorsanız karşınızdaki insanları fazla ciddiye almayın. "kim lan bunlar" diye düşünerek konuşun.

birebirde değil ama eskiden kalabalık ortamlarda bir şey sunmam falan gerekiyorsa heyecan yapardım. sonra nerede kalabalık ortam var çıkıp inadına konuşmaya başladım. üzerine gidince ve çevrenizdekileri siklememeyi öğrenince heyecan falan kalmıyor.

üniversite öncesi ingilizce telaffuzum gelişsin diye sınıfta falan ne sorulursa atlar her boka cevap verirdim. grammer, kelime eksiği falan demezdim amk, ben cümleyi doğru düzgün kurasıya kadar millete baygınlık gelirdi. oflamalar, poflamalar da umurumda olmazdı. bütün sınıfa ıstırap ola ola konuşmam hızlandı da hem ben rahatladım, hem millet rahatladı. hatta onlar benden çok sevinmiştir bu işe.
    1 ... jetaim
  4. 4.
    önemli olduğu açık olsa da yine de aşılabilecek bir durum, olumsuz sayılan ama gayet tartışılır bir mit. iletişimde kelimeler ve ses tonunun önemi yalnızca yüzde 40. Ki bu oran içinde kelimelerin payı sadece yüzde 10. Aslan payı yüzde 60 ile beden dilidir. Kişi sözlü iletişimde en azından beden dilini düzgün kullanırsa bu olumsuzluğu aşabilir.
    ... my name is nobody
  5. 5.
    Onaylanmaya ihtiyaç duymaktan kaynaklanabilir. Her lafımızın doğru olması gerekmiyor. Ki insanlarla dolu kazana girince zaten herkesin bi miktar saçmaladığını farkediyorsunuz. Koy göte rahvan ya. Herkes mal en güzel benim.
    ... clairuthenda