bugün

herkes ister beğenilmeyi. çeşitli yollar mevcut bunu sağlamak için ama en acayip, en tuhaf yolu bence insanın özellikle beğenilmesini, bilhassa iltifat gelmesini istediği yanlarını kendi kendine kötülemesidir. kendinde en beğendiği ve en güvendiği özelliklerini yerden yere vurur, vurur ki karşısındaki aksini iddaa etsin. "yooook canım hiçte diiil, çok güzel bence..." gibi şeyler söylesin...

kız versiyonu;

- belim çok ince taner, hiç sevmiyorum bunu. çok çirkin duruyor. bu ne böyle yaa, 61 cm. kopacak gibi.
+ ne güzel işte tülay, nesini sevmiyorsun?
- hele gözlerimin mercan maviliği yok mu?, off hiç yakışmıyor yüzüme, hiç!
+ olur mu tülay? ne güzel gözlerin var işte.
- şu ayak bileklerimin inceliğine, bacaklarımın uzunluğuna baktıkça kendimden nefret ediyorum. hele pürüzsüz tenim yok mu?
+ evet, evet var?
- hıh işte bu çirkinlik yüzünden bazen ölmek bile istiyorum...

erkek versiyonu;

- belgin adonis kasım olmaz olsun, keşke yapmasaydım. çok iğrenç bir şey bu. kızlar bunun nesini seviyor anlamadım gitti.
+ aylarca spor salonlarından çıkmadın bu yüzden, nerden çıktı şimdi bu?
- ne bileyim işte, kol kasları, baklava dilimleri falan hepsi birleşince yakışmadı sanki bana...
+ bence gayet iyi duruyor. boşver bunları, asma artık yüzünü. hadi gül biraz.
- yok hiç gülmeyeyim şimdi gamzelerim falan çıkar. çirkin oluyor yüzüm öyle...

kendisine zorla iltifat ettirmeye çalışan insan inan senin niye böyle küçük oyunlara baş vurduğunu anlamıyor da değilim hani. böyle davranarak hem güzel yanlarının farkında bile olmayan mütevazi biri oluyorsun, hem belki o ana kadar fark bile edilmemiş olan yanına dikkat çekip hızlandırılmış güzel sözler duyma seansına geçiş yapıyorsun. yalnız benim aklıma takılan, seninse gözden kaçırdığını düşündüğüm küçük bir ayrıntı var. ya gerçekten karşındaki kişiyi söylediğine şeye ikna edersen? densizin teki çıktı diyelim, senin aklından geçenleri değilde ya söylediklerini teyit edecek olursa? işte o zaman ne olacak hiç düşündün mü??

kendisine zorla iltifat ettirmeye çalışan insan, seni yadırgamıyorum aslında. bu zamanda sarf ettiği her bir övgü içerikli söz ile birlikte sanki cebinden para, canından can gidecekmiş gibi davranan insanların sayısı çok. yani sende haklısın bir yerde...