bugün

https://www.sporx.com/mes...ssediyorum-SXHBQ210072SXQ

şimdi milliyetçi nutuklar atan mesut özil efendinin yaptığı açıklama.

tükürdüğünü yalama mesut. kıvırma.
kendisini alman gibi hissedebilir doğaldır. ancak merkelin yanında alman rte nin yanında türk gibi hissediyorsan bu işte bir terslik var. bize transfer oldu son derece memnunuz hoş gelmiş amma işin bir de "almancı" mevzusu var ki çok uzun süredir can sıkıyor bu kafalar. almanyada türkiyeyi kötülerler yazları türkiyeye gelince almanyayı kötülerler..
Sözlük bana planlı ve disiplinli olmayı öğretti. Almanya yı Almanya yapan şeylerin amentüsü olan “Disziplin Ordnung” benim de şiarım oldu. Zaman zaman kendimi bir Alman panzeri gibi hissediyorum.
Almancı profili tam olarak budur.
Fark etmez mesut, almanlar kazanınca biz de kazanmış oluyoruz.
Emekli olmadan önce süper lige gelen futbolculardan sadece bir tanesidir. Mevzu anlaşıldıysa Çok da şey etmeye gerek yok bence.
Omurga olmadığı için daha kıvrak oluyor. O yüzden heralde sporda bu kadar başarılı.
bu açıklama 2010 dünya kupasında aslında, birkaç yıl sonra daha beteri var.

"neden haberlerde sürekli benden türk asıllı alman diye bahsediliyor, ben almanya futbolcusuyum. diğer milli takım arkadaşlarım klose ve podolski hakkında polonya asıllı alman demiyorlar ama medyada bana hep türk asıllı almandiyorlar" diyerek, yaptığı açıklamaların üstüne tüy dikmiştir.
2007 de türk vatandaşlığından kendi isteğiyle çıkmış özil. Yani özetle vatandaşlığa, milliyetçiliğe dair ne söylerse söylesin ismail yk dan daha farklı değil.

https://www.google.com.tr...smen-alman-oldu/a-4562823
efendiler, yurt dışında doğup, büyümüş, oranın eğitimiyle yetişmiş, bir yerlere gelmiş insanların kendilerini o kültüre ait hissetmeleri kadar doğal bir şey yoktur.

mesut zamanında bunları söylerken yanlış ifade etmiş olabilir kendini. diyebilirdi ki, ''ben kendimi alman kültürüne daha fazla ait hissediyorum''
o zaman kimse bu ifade üzerine fazla bir şey söylemezdi zannederim? olabilir der geçerdik, öyle değil mi?

hem böyle bir ifade ile türklüğünü de bütün olarak reddetmiş olmaz idi. her neyse.

ben yine de maksadının kötü olmadığına inanmak istiyorum. neticede köken olarak türktür. zaman içinde düşünsel olarak da değişmiş olabilir. özlerine daha sıkı sarılmak istemiş olabilir. insanları acımasızca yargılamamak lazım diye düşünüyorum.

sakin kalmakta fayda var. geçmişi bırakıp bugünlere bakalım biraz da.
keske biz de hissedebilsek helal olsun mesut.
doğru demiş alman olmak üstün ırk olmaktır.
yurt dışında yetişmiş insanlar her zaman iki arada bir derede olurlar. Bunu değiştirmek mümkün değil. Ne tam alman, ne de tam türk olabilirler. Her iki milletinde özelliklerini bir nevi taşırlar. Ben kendimi Alman hissediyorum diyen bir türkü yadırgamamalı. Çünkü kendini türk hissettiği zamanları da vardır.
----------şipoyler------

efendiler, yurt dışında doğup, büyümüş, oranın eğitimiyle yetişmiş, bir yerlere gelmiş insanların kendilerini o kültüre ait hissetmeleri kadar doğal bir şey yoktur.

----------şipoyler------

Doğrudur. Mesut'un bunu söylemek en doğal haklarından biridir. Ama bir alman'ın gözünde sen göçmensin ve göçmen kalacaksın. Üstünden 5 asır geçse bile. Bırak dünya kupasını, dünya savaşını kazandırsan bile sen göçmensin ve göçmen kalacaksın.

Sen kendini o kültüre ait hissetsen de o kültür seni hiçbir zaman kabul etmeyecek. Mesut bunu görmezden geldi şimdi de sonuçlarına katlanmak zorunda kalıyor.. Yine de diğer gurbetçilerin ders alması için güzel bir örnek oldu kendisi. Teşekkürler mesut.
Akşama geç saatlerde 'kendimi Galatasaraylı gibi hissediyorum'a evrilecek olan söz.
" atıl kurt ! " dedirtti.
0:00 0:19
Alman olan birinin bunu demesinde hiçbir tuhaflık yok.
Alman vatandaşlığı almadan önce yapılan bir davranış biçimi.