bugün

arkadaslar oncelikle merhaba;
suan askerdeyim ve dondugumde gecim zorlugu cekmeden bi hayat yasamak istiyorum. askere gelmeden once yillarca bir markette tezgahtarlik birde cagri merkezinde musteri temsilciligi yaptim. calistigim sirketler kurumsal sirketlerdi. yani cok kotu calisma sartlari yoktu. buna sukur diyebiliyordum kendime. ama bu isler bugunki kura gore soyluyorum 1800 ₺ getirisi olan isler. yani bu paralarla aile gecindirmek zor is. kaldi ki 1800₺ kazanmak icin gunde en az 8 saat mesai senin ne zaman yemek yiyecegine ne zaman tuvalete gidecegine karisan mudur, sef veya amirlerle karsilasmak mumkun. yani bu paraya ego hic cekilmiyor. askerde oldugumdan dusunmeye cok fazla vaktim oldu. uzun suredir kucuk arastirmalarda yapiyorum. ama yine dusuncelerimi baskalariyla paylasmak istiyorum. belki yardimci olan olur diye. hatta bu isi yapan tecrubeli insalar varsa beni bilgilendirebilir diye. birazdan anlatacaklarimi lutfen ciddiye alin. ve dusuncelerinizi soyleyin.
ben kucuk bir sehirde yasiyorum, koyunde sehire 18 km uzaklikta. koyde evim ve arsam var. bize ne bundan diyeceksiniz, demeyin! cunku benim yapmak istedigim is icin biraz arsa gerekli 2-3 donum kadar. gunluk yumurta ureten bir tavuk ciftligi. evet duydunuz. bunu yapabilmek icin gerekli yatirim tutarini ve yaptiktan sonra ciftligin yillik giderini gelirini sizlerle birlikte kabaca bi hesaplyalim istiyorum.
bunu yapmak icin once arsanin uzerine alcaginiz tavuk sayisina uygun bi kumes yapmak. bunu hazir yapan danismanlik sirketleri mevcut. hatta cesitleri bile var. ornegin maliyeti azaltmak icin cadirdan yapilan 500-1000-2000-5000 tavukluk kumesler var. yine ayni sekilde prefabrik kumeslerde yapilabiliyor. prefabrik kumeslerin fiyatlari cadir kumeslerin neredeyse 2 kati oldugu icin ben cadir kumesi tercih ediyorum.
cadir kumes gorunumu icin gorsel..
görsel
500 tavuk icin ortalama fiyati 4-5 bin tl
1000 tavuk icin ortalama fiyati 10-11 bin tl
ustelik bunun icindeki fiyata tavuk sayisina gore yemlik suluk ve folluk dahil.

gelelim tavuk fiyatlarina 1000 adet tavuk icin ortalama 17-19 bin tl butce ayiriyorum tavuk fiyatlarina gore durum bu bunun icin sahibinden.com da ki ortalama fiyatlarla ilgili gorseli paylasiyorum. cins secimi size kalmis.
görsel

bunlarida yaptiktan sonra urettigim yumurtalari goturup satmak icin kucuk bi ticari araca ihtiyac var. eski model fiat doblo dusunuyorum. bununla alakali ortalama fiyatlari iceren gorseli sizlerle paylasicam. ortalama 15 bil tlye ticari bir arac satin aliyoruz.
görsel

tabi yaptimiz isin adi gezen tavuk yumurta ureticiligi. tavuklar 70-80 metrekare kumes icinde kalmayacaklar gunduzleri kumesin kapilari acik olacaklar ve hayvanlar icin bahce olacak. bu bahcede dolasan hayvanlarin gerek kaybolmamalari gerekse tilki, sansar, gelincik gibi tavuk ve yumurta dusmani hayvanlardan korumak icin bahcenin etrafini citle kapatmak gerekiyor. bunun icinde sisirerek soyluyorum 1000 tllik bi yatirim gerekiyor. 50x50 bile yapmis olsaniz yeterli olucaktir. buda citin fiyatini iceren gorsel
görsel

1000 tavuk icin yillik yem gideri 7-8 bin tl olarak hesaplanmis durumda ama ben tavuklari cok fazla bahcede tutacagim icin tavuklar otla bocekle solucanla zaten kismen beslenecekler. dogal yumurtanin lezzetide zaten burdan gelmekte.
bunun disinda ciftligin kafadan giderleride mevcut elektrik su gibi. ortalama yillik gider 5000 desek yeridir ama gunes enerjisinden faydalanarak isinma ve ortal aydinligi icin enerjiyi cok daha ucuza getirmek var planlarimin icinde. tabi bunu tum isler rayina oturduktan sonra dusunuyorum.

gelir kismina gelince ise 1000 tavuktan gunde minimum 700 yumurta alsak ( mumkun ) bakkallara ve bufelere 50 kurustan satsak gunluk 350 ₺ gelir demek olur. bence gayet basarili. ha kendinize birazdaha guvenip tuketiciye 75 kurus hatta 1 tlden satma olanaginiz var. ben size kolay yolu soyledim.

uzun suredir gelir giderleri hesapliyorum. aylik net 4-5 bin tl gelir elde edilebiliyor. ustelik ne zaman yemek yiyeceginize ne zaman tuvalete gideceginize hatta sabahlari kacta uyanacaginiza kendiniz karar vermis oluyorsunuz. basinizi agarttiysam affola. ılgisini cekenlerin fikirlerini merak ediyorum. ıyi gunler..

Edit: bu yatirimlari yaparken cks(ciftci kayit sistemi) kaydiniz var ise, devlet destegi, 2-3-5 yil geri odemeli 0 faiz kredi hatta 30bin tl hibe kredileri mevcut..
güncel Önemli Başlıklar