bugün

rahat, geniş oğlu geniş sinir insan tipi. kendi eviymiş gibi odalarda gönül rahatlığıyla cirit atar, sormadan bilgisayarı açar vs.. dayağı yiyip sonra da zırlar bi köşede. ağlıyor şu an.
delikanlı adamdır ama ara sıra gelirken elinde bir şeyler de olsa iyi olur.
ev sahibi: ne dersin çay içelim mi?
misafir: benim espresso bol kremalı olsun.
ev sahibi: hönk!
benim misafirlerimdir genelde, kahvaltı hazırlarken sana yağ bitmiş ya, peynir de az kalmış tepkisi vereni vardır.sanki o ev sahibi ben misafirim amk.akşam yatacağımız zaman sen kanepede yat ben yerde yatarım der benim demem gerekenleri bana söylerler artık nasıl benimsemişlerse evi.
candır, misafir değil yakın arkadaş ve dosttur, zira insan evini sevmediği kişiye açmaz, mecburi ziyaretlerde ev sahibi nasıl davranırsa misafirde öyle davranır.
rahat pezevenktir.
terbiyesiz misafirdir.
ben bunların yemek hazırlayıp yedikten sonraki masayı toplamayanlarına denk geldim o tabakların hepsini tek tek kafalarında kırabilirdim. bir de yüzsuzler gelip bana yer misin diyor ahshgaa lan burası benim evim. bir hafta boyunca kabus gibi cökmüşlerdi üzerime
Aşırıya kaçmadığı sürece en sevdiğim misafirdir insanlar genelde böyle misafirleri sevmez ama bana böyle misafirler daha samimi geliyor, acıkınca gidip dolaptan bir şeyler yiyen misafiri daha çok seviyorum mesela, kasıntı olmuyor beni de acaba aç mi değil mi bir şeyler hazırlasak mi ikilemine sokmuyor en güzeli.
misafir değildir. dosttur.

dostuma evimin anahtarını vermişliğim bile vardır. bir sini baklavayı gömmüştür tek başına. helal olsundur.
bununla ilgili bir gelenek var sanki gibi geliyor bana. hani ev sahibi şöyle der ya, " sen misafirsin değilsin, kendi evinmiş gibi rahat ol" ya da bir iş yapacak yardım edecek olurken, " sen misafirsin otur sen" repliği aşina geliyor. gözlemlediğim bu. onun için de misaifir, ev sahibinin tutumuna göre davranıyor.
çok sevildiğini sanandır.
Samimiyet derecesine göre tolerans gösterebilecek misafirdir.

Evime gelen her misafirin, evindeymiş gibi davranmasından rahatsız olurum. Teklifsizce açıklan dolaplar, dolaptan çıkarılan yemekler, sıkılan parfümler, lönk diye yatak odama dalmalar filan, bunlar hoş şeyler değildir.

Ama öyle dostlarım vardır ki, bütün bunlar onlara mübahtır.
Aile fertlerimin de böyle imtiyazları vardır tabii ki.
Dediğim gibi, bu rahatlık herkesi kapsamaz!
eskilerin ; " çul çürüten " dedikleri tiptir.
Bize birisi gelmişti. Aynen tarif edilenler gibi. Bir baktım çoraplarını yemek masasının oraya koydu ıslak ayaklarını da birbirine sürttü. Bende fitil koptu ve. "Çıh lan dışarı müptezel". Napiyim yaa.
Yakın ve sevdiğiniz biriyse hoşunuza gider, kendi istediklerini gider mutfaktan kendi alır sizi yormaz. Ama biraz mesafeli olduğunuz, çok samimi olmadığınız biriyse bu rahatlık beni rahatsız eder.
ev sahibi tarafından kendi evindeymiş gibi davran denildiyse de bu nezakete nezaketle karşılık verilip daha dikkatli olunmalıdır. bizim arkadaşlar hayvan gibi sevişmişlerdi ama söyledik bir kere kendi evindeymiş gibi davran diye, hata bende...
(bkz: bokunu çıkartmak)
çocukları bilgisayarınızı işgal edip oyun oynar, kimi dolaptan pasta çıkarır yer.
kendi evindeymiş gibi davran denildiyse sorun teşkil etmez fakat denilmediyse sıkıntı büyüktür.
rahattır.
tat kaçıran misafir.
eğer yakın bir arkadaşımsa sıkıntı yok. fakat yakın bir arkadaşım değilse bir daha evime çağırmayacağım misafirdir.
sizi bilmem ama şahsen, en yakın arkadaşım olsaydı eğer ve eğer ki onun evine gidecek olsaydım bile asla kendi evimmiş gibi davranmam.
Ben amcamın evinde bile buzdolabini acmazdim.asla öyle davranmam.
eve (bkz: cuckold) için gelmiş bull arkadaş olabilir. iyi bakılması rahat ettirilmesi gerekir.