1. 1.
    Kuzbass'ın başkenti, madencilerin kenti, sibirya'da bir şehir.

Çoğunuz alışveriş merkezi faciasyla(yangınıyla) hatırlar. Gittim gördüm ve size gözlemlerimi aktarmak istiyorum:

Önce alışveriş merkezinden başlarsak, faciadan sonra devlet halk onu görmesin diye yıkmak istemiş. Etrafını çevirmişler ama para yetmediği için yıkamamışlar. Resmen merkezde etrafı çevrili kocaman yanmış bir bina ve bir tarafına birkaç vinç darbesi vurulup öylece terk edilmiş. Ee Dobro Pozhalovat v Rossiyu(Rusya'ya hoşgeldiniz)

Halkı epey fakir. Rusya'nın Moskova, piter, kazan'dan ibaret olmadığını yüzünüze tokat gibi çarpıyor. Ama tehlikeli de değil. Semtin en pislik yerlerinden birinde kaldım.(Arkadaşın dairesi) Birsürü hapishane dövmesi olan narkoman komşularla dolu yerler. Yine de hiçbiri hoop genç sen ne ayaksın demiyor herkes kendi işine bakıyor.

Şehirde yabancı turist yok. Çinli öğrenciler(ben görmedim varmış diyorlar) hariç.(Onlar her yerdeler) Çok dikkat çekiyorsunuz. Ama arkadaşla Rusça dışında ingilizce konuştuğum için, belki bir arapça gibi kaba gelmediği için olumsuz tepki verenle karşılaşmadım.

Hep olumsuz mu? Olumlu tarafı da var.
    Şehrin merkezi yine klasik rus mimarisi. Arkadaş adamların en kötü şehrinde bile merkeze gittiğimde gördüğüm mimari istanbuldan daha çok hoşuma gidiyor. Tamam kötü yerleri var da merkezi de güzel ya. Polise çaktırmadan(yakalansak çok kötüydü) lenin heykeline bakarak gece sidr içmek, sonra tom nehrine bakarak demlenmeye devam etmek çok güzeldi.

Bir de sürpriz olsun size. Bütün gününüzü alacak bir aktivite(sadece birgününüzü buna ayırın) otobüs garına gidip Tomskaya Pisanitsa'ya sabahla bilet almak istediğinizi söylüyorsunuz. Yerlisiyle takılmasam kesin haberim olmayıp kaçırmıştım. Bütün gününüzü alacak bir aktivite. Ne yapıp ne edin Tomskaya Pisanitsa'yı gezin. Sonra teşekkür edersiniz bana.
    1 ... sibirskydvij