bugün

hababam sinifi askerde filminde yere dusen tatlidir. tatli yere dusunce, halit akcatepe ve mehmet ali erbil tatliya selam durmustur.
üstüne hindistan cevizi de konulan ravaklı tatlı.
dogrusu mustafakemalpasa tatlisidir.(ismi uzun geldiginden mi nedir kemalpasa olarak cagrilir kendisi.) bir diger adi da peynir tatlisidir. yenilebilecek en guzel yer mustafakemalpasa ilcesinde bulunan meshur dondurmaci ahmet'tir. dondurmalinin yanisira kaymaklisi da makbuldur.(dondurmaci ahmet'in koprubasindaki dukkani kolaylikla bulunabilir. ayrica bir de uzumlu keki vardir ki, sert ve ahim sahim gorunmese de cok cok lezzetlidir.) http://www.mustafakemalpasa.bel.tr/?id=2

bu tatlinin patenti ilce belediyesi tarafindan alinmistir bu arada. (oyle boru degil yani.) bakiniz; http://www.turkpatent.gov...ar/cografitescil/49-1.jpg
"sen de tatlısın, sen de tatlı, sana bundan sonra kemalpaşa diyelim" esprilerine maruz kalabilecek tatlı türü.
içerik bulunamadı.
manisa bolgesinde uzerine tahin gezdirilerek ikram edilen tatlidir bu tatli. insanin agzinda bu haliyle guzel bir tat birakmaktadir. tavsiyemdir.
çok güzel tadı olan, şerbet döküldükten sonra alt tarafının yarıçapı ~3 cm olan yarı küre tipli, kahverengi tatlıdır.
yedim diyebilmek için mutlaka bursa'da yenmesi gereken tatlıdır. burası dışında yenenler ve özellikle hazır satılanları fasa fisodur. biliyoruz da konuşuyoruz.
yemeğe doyamadığınız,şerbetli bir tatlıdır.küçük olduğu için bir tane bir tane derken bir bakarsınız tabağın dibi gelmiştir,anlamazsınız bile nasıl olmuştur.
Şerbet döktükten sonra bir gün dışarda unutulursa ilginç bir şekilde taşlaşan tatlı.
mustafakemalpaşanın tadıdır, tatlısıdır. isteğe bağlı olarak üzerine kaymakla da tatlandırılabilir. mustafakemalpaşada köprüye gelmeden hemen sağda, kendini hiç bozmadan, ahi evrandan süregelen esnaflığı ve nefis kıvamlı tatlısıyla ağzının tadını bilenleri bekleyen dondurmacı ahmette yenirse damakta kalan o tat hiiç unutulmaz.
köfte, piyaz ve cola sonrası yenilen nefis tatlı. üzerine de biraz hindistan cevizi dökülür.
kemal paşa gibi güzel bir isim öyle uyduruktan bi tatlıya verildiği için her gördüğümde; "ya adı çok klasta böyle güzel isim bu tatlıya hiç gitmemiş" demekten kendimi alamadığım tatlıdır.
genellikle yatılı okul,yurt,kışla gibi toplu yaşam alanlarında sıkça rastlanan tatlı türüdür.eğer iki öğün üst üste verilecekse ikincisinden uzak durmalıdır.
bol şerbetli, herkesin ayarını tutturamadığı bir tatlı çeşididir.
orjinali Bursa'nın kemalpaşa ilçesinde yapılılan çok lezzetli bir tatlıdır.Marketlerde satılanlarla hiçbir alakası yoktur.
şeker komasına girmeye sebep olan, 10 tane istenip 3 tanesi ancak yenebilen harika tattır.

3 tanesiyle komaya girilmez ama o ayrı.
(bursa'lılar kızacak ama)
-aslı izmir'in kemal paşa ilçesinin meşhur şerbetli hamur tatlısı olandır.
marketten alınıp şekerli su ile tüketilmemesi gereken tatlı...
bursa mustafakemalpaşa ilçesinin tatlısıdır, mustafakemalpaşa'dan geçen yol üstünde onlarca satıcı görmek mümkündür. bunun aynı yöreye ait bir porsiyon büyüğü ve daha lezzetlisi için:

(bkz: peynir tatlisi)

not: gerçek kemalpaşa tatlısının peynir tatlısı olduğu da söylenegelir hep...
her yerden alınmaması, her görülene "kemalpaşa tatlısı" denmemesi gerekir. işin erbabı 2 yer vardır, gidip oralardan alınması, yenmesi gerekir.

sonra "abi kemalpaşa yedim ben" demeyin.

not: kemalpaşalıyım spor takımı forvetiyim.

edit: oğlum canım çekti lan. neyse ki dolapta 4 5 tane 25'lik paketlerden olacaktı *.
mustafakemalpaşa'da yenmesi gereken tatlı, kaymak veya dondurmayla birlikte ayrı bir lezzet.
tadına doyulmayan lezzettir.

edit : canım istedi lan.
yemekten itinayla kaçındığım çakma tatlı. isminde bir iticilik var sanki, bilemedim.
yazın dondurmaya yenmesi tavsiye edilir,aksi takdirde şerbeti sıcakla birleşince damağınızı yakar.