1. 1.
  avrupa ülkelerinde kemalizme bu açıdan yaklaşanları çok yakından biliyoruz biliyorduk. ancak içimizdeki irlandalıların böyle düşünmesi, hele ki tarihe çok yakın tanıklık etmiş, binlerce tez, makale yazmış bir profesörün böyle düşünmesi kemalizm in kuru olduğunu değil kendisinin sığ olduğunu gösterir.

  edit: imla
  büdüt: eksileyen arkadaş kemalizm yenilenebilen bir sistemdir, sabit kanunları tabi ki vardır, ama yaşam şartlarına, o anki denge durumuna bağlı olarak değiştirilip mantıklı olarak yenilenebilir. sürekli yenilenebilme kavramı olan bir düşünce kuru olabilir mi? kemalizm e karşı olabilirsin ama bu onun kuru olduğunun ispatı değildir. atatürk ün göstediği muhasır medeniyetler seviyesine ulaşmak onu eleştirmekten geçmiyor, düşünce sistemine bok atmaktan geçmiyor, aksine farklılıkların zenginliğinden bahsediyor.
  örn: laiklik
  7 -5 ... exelance
 2. 2.
  öncelikle yazıda kemalizmin kuru bir ideoloji olduğundan değil,
  bu ideolojinin kuru bir yanının olduğundan bahsedilmiştir.. tamamen iktidar yalakalığı ve götten uydurulduğunu değerlendirmekle birlikte ikisi arasındaki arkı burada açıklamaya gerek duymuyorum.

  kemalizm günün şartlarında dünyanın dört bir yanına ilham kaynağı olmuştur.
  bugün bir çok konuda imrenerek izlediğimiz avrupalılar kemalizmin yapı taşlarından çok büyük ölçüde faydalanarak geliştirdikleri sosyo-politik stratejiler ile çağdaşlaşmışlardır.
  işte bu nedenle mustafa kemal atatürk'ü asrın lideri seçmişlerdir, misak-ı milli sınırlarındaki emellerine ulaşamama konusunda kuyruk acıları olmalarına rağmen.

  dünya üzerinde kemalizm ve onun kapsadığı ilkelerden daha ideal bir model görülmemiştir.

  bugün onlardan faydalanamıyorsak bunun tek sebebi "kurutulmuş olan beyinlerdir", kemalizmin kuru bir ideoloji olduğundan değildir.

  ülkenizi pazarlayarak, halkın pişmiş aşına su katarak ta daha sulu ideolojiler elde edebilirsiniz, aşinayız!
  4 -1 ... gore gori chapa tipa rota hey
 3. 3.
  (bkz: Kuru muru geliyorum kolla dübürü)
  1 -1 ... davutsu
 4. 4.
  (bkz: islatmak)
  -1 ... sirin baba
 5. 5.
  hiç şaşırmadık. zaten merak edilen ne zaman olacağıydı. evet evet tamamen bir zaman meselesi.
  1 -2 ... babili
 6. 6.
  oncelikle ;

  (bkz: ideoloji)

  kemalizm, kucuk burjuvazinin ilerici kesiminin milli kurtulus tabaninda anti-emperyalist tavir almasidir. niteligi itibariyla sadece bir tavir alistir, reflekstir.
  anti- emperyalist yonu nedeniyle ilericidir , ancak belli bir iktisadi ve sinifsal temeli olmadigi icin sadece bir milli kurtulus hareketi olarak kalmistir. bir ideoloji degildir.
  4 -4 ... cehennetlik
 7. 7.
  (bkz: ıslak bir ideoloji olarak şeriat fikri)
  3 -1 ... kacak dovusen ayi
 8. 8.
  cıvıgından kalmadı idare edin artık denilesi söylemdir.
  2 -1 ... misses eko le pew
 9. 9.
  şerif mardin'in yanılgısıdır. ama mesele kuru olmasında değil ideoloji olmasından kaynaklanır.

  zira bakılırsa kemalizm bir ideolojiden ziyade bir kaç fikrin bir araya getirip sentezlenmesinden oluşmuş bir düşünüş biçimimidir. kemalizm sosyalizm, faşizm ve liberalizm'den çeşitli görüşlerin harmanlandığı bir sistemdir. bir ideoloji olması için gereken "yeni bir sistem sunma" yetisi kemalizm'de mevcut değildir.

  iş bu çerçevede kemalizm'i bir ideoloji olarak düşünmek yanlıştır. kemalizm'in tek ilerici yönü emperyalist güçlerin ülkeden atılmasına yönelik bir hareket olmasından kaynaklanır. zaten o güçlerde değişik anlaşmalarla tekrar ülkeye sokulmuştur. onun haricinde hüseyin inan'ın da belirttiği gibi önderinin emekçiler değil büyük burjuvalar olduğu bir milli kurtuluş hareketidir. egemen sınıfın istekleri doğrultusunda şekillenmiştir.
  2 ... patria o muerte
 10. 10.
  mustafa kemalin düşüncelerini kuru bir ideoloji olarak algılayan prof. un yetişdirdikleri talebeleri şu an iktidardalar. toplumun her kesimine sirayet ederek tam bağımsızlığı yok sayanlardır.
  5 -2 ... hildeshaym