1. 1.
  putperestliğin ne olduğunu bilen, dinler tarihine, sosyolojiye ve insan psikolojisine hakim herkesin takdiridir.

  bunlar yalnızca heykel, put değil. diyen şirin insancıklara lafım. cahiliye dönemi arap yarım adasında kabede onlarca put vardı değil mi ? o putları boş taş parçası mı zannediyorsunuz ? her biri eski bir devlet adamını, bir şairi, bir savaşçıyı canlandırıyordu. insanlar atalarının ruhlarını varlık anlamlarını, putlaştırdıkları alçıda helvada biliyorlardı. yoksa onlar da o heykellerin taş parçasından ibaret olduğunu biliyordu. bunu, çağrı filmindeki bir sahnede çok güzel anlatırlar.

  stalinizm bir dindir. budizm gibi. brahmanizm gibi. bakın bu ikisi de bir kişiye dayanır. budha bir insandır. brahma yı araştırın bakalım nereye varıyor. stalinizm de kemalizm de böyle. bunlar tabi öyle büyük kitlelere ulaşamayacaklar. böyle yarrak gibi bir afrika kabilesi dini gibi üç beş bin takipçisi olan yer altı dinlerine dönüşüyorlar.

  biz sosyologlar da gülerek izliyoruz.

  hadi sübhanekenizi okuyalım;

  yaaa şaaa mustaaafa kemaal paaşaa yaa şaaa.
  3 -7 ... mosquito
 2. 2.
  Aslında kemalizmin din olmaması kadar enteresan değildir yaaaa

  Sosyoloji de bitmiş.
  3 -1 ... atanamayan tarihci
 3. 3.
  Kemalizmi din sanan cahil dincileri ortaya çıkaran başlıktır. Hiç bir kemalist, Atatürk'ün heyekelinden veya mezarından medet ummaz dilek tutmaz. Aslında bir takım seyhlerden medet uman onlara dua eden, kabir ziyaretlerinde dilek tutan putculuk yaptığını bilmeyen Müslimlerce eleştirilen tutum. Hayat ne garip.
  1 ... elbaresim
 4. 4.
  So what dedirtir. Sakal saksocusu çomarlara saygı duymak düşer bu noktada.
  ... gaspirali
 5. 5.
  kemalistler atatürkten birşey istemez diyen mala gelsin:

  https://www.youtube.com/watch?v=pSsWzgKiMMg+
  -3 ... mosquito