bugün

bir gariban adamdır ki kemalizm ile atatürkçü olmayı birbirinden ayırt etmeye çabalar.
aslında fazla kasmasına gerek yoktur:

açarsın redhouse turkish-english/english-turkish sözlüğü,
atatürkçülük kelimesinin karşılığına bakarsın,

bir de ne görmüşsün!!
kemalism

bu kendilerini atatürkçü olarak gören gariban arkadaşlar, yurdum insanları, kemalizm'in saçmalığını idrak etmiş ama bir yandan da atatürk'ün de hata yaptığını bilen arkadaşlardır.

atatürkçülük ile kemalizmin alakası yok demeyin hemen, bal gibi de var!.

atatürkü sevmek demek atatürkçülük demek de değildir ayrıca. atatürk'ü seversin, yaptığı hataları bilirsin, görüşlerini kabul etmezsin.
saygı duyarsın, içselleştirmezsin. bu sadece atatürk'ü sevmektir.
mesela ben.
severim ama yaptığı hataları sevmem.

sizler atatürkçü değilsiniz gençler. sizler de sadece benim gibi atatürk'ü seven ama yaptığı hataları eleştiren kişilersiniz.
her şeyi geçtim..

artık bırakılması gereken bir ideolojidir..
sizin iyliğiniz için..
gerçekten garibandır.
çünkü her kemalist bilir ki atatürkçülük ile kemalistlik aynı şeydir.

ve yine her aklı başında insan bilir ki
ne kemalizm denilen şey ne de atatürkçülük denilen şey hiç bir zaman bırakılması gerekmeyen bir ülküdür.

ayrıca son yıllarda peydah olan ucube bir düşünüm de vardır ortada.

''atatürk'ü sevip, yaptığı hataları eleştirmek.''

gibi tutarsız bir düşünce sarmıştır bu ülkenin zavallı cahil gençlerini.

atatürk'ün hatalarını bulmayı,
atatürk'ü kötülemeyi kendine amaç edinen bir guruhun düşünce yapısının ürünü olan bu ucube fikir aslında direk olarak atatürk'ü hedef almaktadır.

çünkü atatürk'ü atatürk yapan şey,
onun ilkeleridir.
sarı saçı mavi gözü değildir.
bizim millet olarak karnımız tok olduğu için taraflara ayrılmak gibi boş kaygılarımız var.
hani zeka mahrumu olmak derler ya, bazıları bunu hakkıyla yapıyor. bir adam düşünün ki; soyunun şerefi olmasın, onuru olmasın, taşıdığı hiçbir kültürel değeri olmasın... ne yapar bu insan? medeniyet üzerine medeniyet kurmuş ırklara sataşır, onların yetiştirdiği büyük liderlere saldırır vs vs. gereksiz bu işler, boş beleş yobaz veya kızıl faşist muhabbetleri.

edit: liseli muhabbeti edenlere dikkat etmekte fayda var. üst üste entry girince insanların aşağılık kompleksleri mi tatmin oluyor anlamadım gitti.
eleştiri kültürünün kıyılarında dolaşamayan garibanların anlayamayacağı gerçektir. adam hala eleştirilmesinin sevilmesine engel olduğunu düşünüyor ise bu liseli seviyesi beni aşar.. ilkokul terk getirin. adam einstein!!.

atatürk'ü sevmek ve hatalarını eleştirmek..şöyle bir örnek ile açıklayayım siz ergenlere. ergen liseli kemalistler, kravatında atatürk resmi olan şekilciler dinleyin:

baban cinayet de işlese babandır, seversin, saygı duyarsın, sevmeyene de hak verirsin.
baban ile görüşlerin de aynı olmayabilir, o farklı sen farklı düşünüyorsundur.
eleştirirsin..

ama o senin babandır, seversin yine de.
ama anlaşılan o ki kemalistler atatürk'ü babalarında da çok seviyorlar..
kafasında bir kemalist resmi oluşturup kemalist olan herkesten ölümüne nefret eden ancak, kemalist olduğunu düşündüğü biriyle konuştuktan sonra onun aslında kafasındaki resme uymadığını görüp sen kemalist değilsin yea atatürkçüsün diye kıvıran garibandır.
oldum olası böyle sıfatlardan nefret ettim. ben bir ideolojiye tam olarak bağlı olmak zorunda değilim ki. ben benim. ben iyi gördüğüm herşeyi kabul ederim. adı ne olursa olsun kabul ederim. hepsinden kafama yatanları alıp kendi özgür düşüncemi oluştururum. ne kemalistim, ne atatürkçüyüm. nickimin arkasına da saklanmam; can'ım ben. o kadar. düşüncelerim bana ait. okuduğum, bildiğim şeylerden derledim.
bu tarz yaftalara kafayı takmış manyaklar düşünsün. herkese kemalist diyenler, kendine her fırsatta liberal diyenler düşünsün.
bana sadece can deyin. başka birşeyi kabul etmem.
kemalizm'de halkçılık yoktur.

atatürkçülerde ise halkçılık vardır.

kemalizmde despotizm vardır, hakiki atatürkçülükte yoktur.
Kemalizm = biat kültürü
Atatürkçülük = ılımlı bir şekilde cumhuriyeti benimsemek.

Cumhuriyetin kurucusuna saygı gösterip, izinden gitmek istiyorsanız şu kişilik kültünü bırakın önce. Cumhuriyetin anlamı ne lan? Yüz yıl önce vefat etmiş bir devlet adamını putlaştıracaksınız bu cumhuriyetin ilkelerine, cumhuriyet fikrine aykırı. ironiye gel. bunu kavramayacak kadar kömalöstöm diyorsanız zaten beyninizi yitirmişsiniz. Yazık size, Geçmiş olsun.

Mustafa Kemal Atatürk bugün yaşasaydı izinden gittiğini iddia eden güruh yüzüne Türk toplumu , Türk gençleri hakkında sarf ettiği sözleri utancından ger çekerdi muhtemelen.

Şimdi liseli "teorisyen" gelir ve “hığğğğğ ama Kemalizm terimi Atatürk zamanında bile kullanılmıştı bi kere tmm mı salak” der. Sanki tespitin amına koymuş gibi çok girdi böyle triplere. Bre ergen. Tabii ki istanbul iktidarından bağımsız harekete bir isimlendirme şart. Öncül kişi kim? Mustafa Kemal. Bırak da o kadar Kemal-izm terimi kullanılsın.

Bugünün kemalist zihniyetiyle uzaktan yakından alakası yoktur bunun.
farklıdır zaten, kemalist 10 kasım'da otobandaki trafiği ambulanslar dahil durdurur, atatürkçü ise atasını yaptığı hizmetlerle anmış olur.
güncel Önemli Başlıklar