bugün

kadını eve hapsetmek, 4 eşle evlenmek vb birçok tezi bulunan arapların dinine inanır.
türkiye nin en gerici ve yobaz kenti izmirdir tarzı başlıklarla rant kazanmaya çalışmaktadır.
kemalizm tipik bir 19. yy fanatizminin adıdır. islamcılık da her ne kadar 19. yy'da başlamışsa da islamcılar kendilerini yenilemesini bilmişlerdir. kemalistler ise orada kalmışlardır.

bu yüzden, islamcılar, kemalistlerden çok daha konuşulabilir, çok daha aydın insanlardır. ihalecilerini kastetmiyorum tabii; aman aman... dünyanın en alçak adamları çıkar buradan. ben, liberalizmin iğrençliğine bulaşmamış, henüz genç veya ruhu genç kalmış islamcıları ve aynı seviyedeki kemalistleri karşılaştırıyorum.

islam'da, en azından osmanlı'da, 600 sene boyunca sadece bir veya iki recm olayı görülmüştür. islamın diğer inançlara ve halkalara hoşgörüsü de dillere destandır. ama kemalistler tam anlamıyla linççidir. kendileri gibi düşünmeyenleri ilk fırsatta yok ederler. dün her fırsatta bunu yapmışlardır, bugün de yapmak istiyorlar. ama ne yazık ki, artık onların çağı geçmiştir.

kemalizm anakronik bir fanatizm çeşididir...
kemalizmi; tek evliliğe çok flörte dayandıran, inanç düşmanlığı ve demokrasi hazımsızlığını en önemli şartı zanneden, en önemli güvence olarak ordu postallarını gören düşünce yoksunlarının saldırılarıyla yetişmiş, senin peygamberin yargılanabilir ama benim komutanım asla denilen kişilerdir.
kemalizm modernlik iddiasında olup da aslında çok koyu bağnaz bir akım olduğu için herkes tarafından eleştirilmeye açıktır.
Müslüman kişinin zaten modernlik diye bir iddiaası yoktur. O yüzden de istediği gibi eleştirebilir.
laikliğin en mühim ilkesi olan devrimciliği anlayamayan düşüncenin eseridir bu eleştiri.
oysa devrimcilik ile kemalizm kendini sürekli yenileyen bir model konumundadır.
kemalizmi iyi okumak gereklidir..
güncel Önemli Başlıklar