1. 1.
    KEMALiZM AÇISINDAN BEDELLi ASKERLiK YORUMU:

Bir Atatürkçü'nin bedelli askerlik yapması kişisel açıdan ona kolaylık sağlayabilir ama stratejik açıdan hatadır.
    Benim bedelli yapmamak için (maddi durumum elverişli olmasına rağmen) iki sebebim var; birincisi psikolojik, ikincisi ideolojik. Psikolojik açıdan ise kendimi arama, kendimi bulma arayışım, irademi güçlendirme, hayatıma disiplin katma, yeni insanlar tanıma vs vs. diye gider. Bu daha ziyade kişisel bir mesele. Şimdi sizi ilgilendiren ideolojik tarafını anlatayım:

Burası medeni bir ülke olsa bedelli askerliği sadece vatandaşa tanınan bir hak olarak görebilirdim. Ama burası Türkiye. Başımızda rejim değiştirme heveslisi sapık bir Siyasal islamcı parti var. Onların açısından baktığımda bedelli askerlik; vatandaşa tanınan bir haktan öte aynı zamanda toplum mühendisliği yapma aracıdır.

Bu bakış açısında sosyoloji devreye girer. Amaçlanan toplum mühendisliği nedir? Atatürkçüler'in bedelli askerlik yapması ideolojik açıdan neden stratejik hatadır?

Bikere AKP'nin başından beri hedefi laik, demokratik cumhuriyeti yıkmaktır, yerine demografik olarak Araplaşmış, Arap nüfusu artmış, islamcı, aile şirketi gibi yönetilen din devleti kurmaktır.
    Bunu başarması için meşruiyet kazanmalıdır. ama toplumun yarısı hala bu rejim değişikliğini istemiyor. kağıt üzerinde istediği kadar cumhuriyeti yıksın, toplumun yarısının bilincinde yıkamıyor, reddediliyor. Peki AKP bu meşruiyeti muhalif kesimde nasıl kazanabilir? onlara gerçek yıkımı nasıl yaşatabilir?

Bunun için devlet organlarını Atatürkçüler'den soğutma yolunu (aynı zamanda ülkeden kaçırma, örneğin seküler göç.) seçmiştir. Bedelli askerlik tasarısını bu açıdan okumak gerekir; Atatürkçüler'in bedelliye rağbet göstermesi, aslında Atatürkçüler'in devletle olan milli bağlarını gevşetecektir. Askerlik de yapmayınca vergi ödemek dışında geriye vatandaşlık görevi ne kalıyor? AKP Atatürkçüler'i devlet kurumlarına küstürmeyi, onların bu kurumlardan kendi kendilerini dışlamasını istiyor. Eğer Atatürkçüler kendi aralarında mobilize olsalardı, bedelli askerliğe karşıyız, prensip açıdan bedelli de yapmıyoruz kampanyası başlatsaydılar ordunun Atatürkçü damarını sembolik de olsa hatırlatacaklardı. Böylece askerlik yapmak Atatürkçüler tarafından ideolojik zemine taşınacaktı. "Atatürkçüler ya da Kemalistler askere!" denildiğinde rejim değiştirmek isteyen AKP'ye: "burası hala benim ordum, benim ocağım" mesajı verilecekti. Bu aynı zamanda ordunun irticaya teslim olmasına karşı bir hareket olacaktı. Düşük gelirli muhafazakar aile çocuklarının cirit attığı, tarikatçı abilerinin komutanlık yaptığı yeni islamcı rejimin kalesine bir gedik açılacaktı. Ama Atatürkçüler kendi aralarında mobilize olamadıklarından, bedelli askerliği sadece kişisel bir refah meselesi olarak gördüklerinden, bunun sosyal psikolojisini hiç düşünmediklerinden AKP'nin toplum mühendisliğine yarar bir karar vermişlerdir. Bu sadece günü kurtarmaktır. Çünkü, "savaş olursa gideriz canım" savunması hiçbir anlam ifade etmemektedir. Ortadoğu'da israil toplumu kadar mobilize olmadığında, zorunlu askerliği kaldırma yolunda ilerleyen bir ülkenin ortadan kaldırılması için sıcak savaşa gereksinim yoktur zaten. Dolayısıyla Atatürkçüler'in vicdanlarını rahatlatmak için ileride savaş olursa gideriz senaryosu gereksizdir. Bu savaşı şimdiden aşırı bireycilikten kaybetmişlerdir zaten.
    1 -1 ... kuba gibiyim kendi kendime yet
  2. 2.
    Muhtemrlen zaten bedelli yapacakları bir durum yok ortada ayrıca Kemalizmle prim kasanların çocukları askerliği nerelerde yapıyor diye sorduğum soru. En doğu kütahyadır bence onlar için.
    1 ... isminiunutanadam
  3. 3.
    Şerefsizliktir, pespayeliktir, vatana ihanettir.
    ... has kemalist