bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  şimdikiler gibi ipsiz olmaktan hallice bir durumdur.
  4 -1 ... oteki yuzde elli
 2. 2.
  (bkz: kendini avutma cümleleri)
  -1 ... alpersef
 3. 3.
  ip koparsa bayrak düşer. Bayrağı düşen ülkenin milleti ezilmeye mahkumdur.
  2 -1 ... vuc1925
 4. 4.
  Yıkılmış bir osmanlının enkazından devlet kurabilmiş insanları göremeyen dallamaları ortaya çıkaran önerme.
  2 -2 ... barang
 5. 5.
  he amq. osmanlı marsa gittiyde kemalistler bunu saklıyor milletten.
  1 ... didi mayzenkayzer
 6. 6.
  Tarih bilmeyene davul zurnanın az olmasıdır.

  (bkz: kayseri tayyare fabrikası)

  Ha bu arada para verip almakla elinizdeki iphonelar da reisin mercedesi de sizin icadınız olmuyor.
  6 -1 ... sb has left the building
 7. 7.
  0:00 2:00
  3 -1 ... paganviodio
 8. 8.
  gulduren durumdur.

  demek ki muasir medeniyetler seviyesine anitkabir'in bayrak ipini ureterek ulasiliyor. yoksa kemalistler aya cikmasini da bilirdi.
  12 -2 ... dr harleen quinzel
 9. 9.
  Kemalistlerin Ezanı yasaklayıp camileri ahıra çevirdiğini bilmeyen cahil yazar beyanı.
  1 -2 ... bim kamyoncusu
 10. 10.
  6 Nisan 1920’de ilk olarak Anadolu Ajansı, Milli Mücadelenin haklı davasını tüm dünyaya duyurmak amacıyla kurulmuştur.

  19 Nisan 1923’te Türkiye Şeker Fabrikaları kurulmuştur.

  26 Ağustos 1924 tarihinde ülkenin sanayi ve ticarette kalkınmasına katkıda bulunması amacıyla Türkiye iş Bankası Atatürk tarafından kurulmuştur.

  1924’te Ankara Fişek Fabrikası ve Gölcük Tersanesi kuruldu.

  19 Nisan 1925’te Osmanlı imparatorluğu döneminde kurulmuş olan Feshane Yünlü Dokuma, Beykoz Deri ve Kundura ile Hereke ipekli ve Yünlü Dokuma Fabrikalarını devralarak işletilmesini sağlamak amacıyla Sanayi ve Maadin Bankası kurulmuştur.

  5 Mayıs 1925’te Atatürk’ün çaba ve gayretleriyle Ankara Orman Çiftliği kurulmuştur. Çiftliğin tüm masrafları Atatürk tarafından karşılanmış, yine 1937’de Atatürk, çiftlikleri ve içerisindeki köşkleri Türk milletine armağan etmiştir.

  5 Kasım 1925’te Ankara Hukuk Fakültesi (Ankara Adliye Hukuk Mektebi), ülkenin hukukçu ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuştur.

  1925 yılında Atatürk’ün onayıyla silah, bomba ve cephane üretecek olan Şakir Zümre Fabrikası ve Adana Mensucat (Dokuma) Fabrikası özel sektör eliyle kurulmuştur. Aynı yıl Eskişehir Hava Tamirhanesi de kurulmuştur.

  1926’da çıkarılan bir yasa ile petrol arama ve işletme hakkı devlete verilmiştir.

  1926 yılında Alpullu Şeker Fabrikası, Uşak Şeker Fabrikası, Kayseri Uçak Fabrikası kurulmuştur. inşaat demiri üreten ilk haddehane istanbul’da kurulmuştur. Tarım Satış Kooperatifleri ve Birlikleri, Bakırköy Çimento Fabrikası 1926’da faaliyete geçmiştir.

  1927 yılında Kırıkale Mühimmat Fabrikası, Bünyan Dokuma Fabrikası ve Eskişehir Kiremit Fabrikası, Bursa Dokumacılık Fabrikası kuruldu. Aynı yıl Köy Öğretmen Okulları kurulmaya başladı; iş Bankası ve Anadolu Ajansının %70’ine sahip olduğu Türk Telsiz Telefon Anonim Şirketi kuruldu.

  1927‘de Ankara-Kayseri, Samsun-Havza-Amasya tren hatları yapımına başlanmış; sonraki beş yılda Amasya-Zile, Ankara-Sivas, Kayseri-Şarkışla, Kütahya-Emirler, Fevzipaşa-Gölbaşı, Gölbaşı-Malatya, Ulukışla-Niğde, Zile-Sivas, Kütahya-Balıkesir gibi tren hatları yapılmıştır.

  27 Haziran 1928’de koruyucu hekimliğin tahlil, kontrol, üretim ve araştırma görevlerini yürütmek amacıyla Merkez Hıfzısıhha Müessesesi kuruldu.

  1928 yılında Kırıkkale Elektrik Santrali ve Çelik Fabrikası, Malatya Elektrik Santralı, Ankara Çimento Fabrikası, Gaziantep Mensucat Fabrikası kuruldu.

  1928‘de Anadolu Demiryolu Şirketi yabancılardan satın alındı.

  1929 yılında Ankara Havagazı Fabrikası, Ayancık Kereste Fabrikası, Trabzon Hidroelektrik Santralı ve istanbul Otomobil Montaj Fabrikası kuruldu.

  1929‘da Mersin-Adana, Anadolu-Bağdat, Mersin- Tarsus Demiryolları yabancılardan satın alındı.

  1929‘da Haydarpaşa Limanı yabancılardan satın alındı.

  1930 yılında Kayaş Kapsül Fabrikası ve Nuri Killigil Tabanca, Havan ve Mühimmat Üretim Tesisleri kuruldu.

  15 Nisan 1931’de Atatürk’ün direktifleriyle Türk tarihinin araştırılması amacıyla Türk Tarih Kurumu kurulmuştur.

  12 Temmuz 1932’de Atatürk himayesinde Türk dilinin araştırılması ve Türkçenin güncel sorunlarıyla ilgilenilmesi için Türk Dil Kurumu’nun kurulması sağlandı.

  1933 yılında sanayi kuruluşlarına kredi vermek ve tüm bankacılık işlerini yapmak ve sanayinin gelişmesine ilişkin tedbirler almak üzere Sümerbank kuruldu.

  20 Mayıs 1933’te Devlet Hava Yolları, Petrol Arama ve işletme idaresi ile Altın Arama ve işletme idaresi kurulmuştur.

  1934 yılında Eskişehir Şeker Fabrikası, Turhal Şeker Fabrikası, Konya Ereğli Bez Fabrikası, Bakırköy Bez Fabrikası, Bursa Süt Fabrikası, izmit Paşabahçe Şişe Cam Fabrikası, Zonguldak Antrasit Fabrikası, Zonguldak Kömür Yıkama Fabrikası, Keçiborlu Kükürt Fabrikası, Isparta Gülyağı Fabrikası, Ankara, Konya, Eskişehir, Sivas Buğday Siloları, Kayseri Bez Fabrikası kuruldu.

  2 Haziran 1935’te devletin maden ve enerji ihtiyacını sağlamak amacıyla Etibank kurulmuştur. Yine aynı yıl içerisinde Maden Tetkik Arama Enstitüsü kurulmuştur. istanbul Rıhtım Şirketi yabancılardan satın alınmıştır.

  1935 yılında Nazilli Basma Fabrikası, Bursa Merinos Fabrikası, Gemlik Suni ipek Fabrikası kuruldu.

  1936 yılından itibaren madenlerin millileştirilmesi politikasına gidildi.

  1936’da Ankara Çubuk Barajı, Zonguldak Taş Kömürü Fabrikası, Nuri Demirağ Uçak Fabrikası, Malatya Sigara Fabrikası, Malatya iplik Fabrikası, Bitlis Sigara Fabrikası, Elazığ Şark Kromları işletmesi kuruldu.

  1936’da izmir Havagazı Şirketi ve istanbul Telefon Şirketi yabancılardan satın alındı.

  1937 yılında Malatya Bez Fabrikası, izmit Kağıt ve Karton Fabrikası, Karabük Demir Çelik Fabrikası kuruldu. Kozlu Kömür işletmeleri yabancılardan satın alındı. Diyarbakır-Cizre demiryolu yapıldı. Trakya-istanbul Demiryolları yabancılardan satın alındı. Urfa Ceylanpınar Devlet Üretme Çiftliği kuruldu.

  1938’de Divriği Demir Ocakları, Sivas Çimento Fabrikası kuruldu.
  -1 ... radikal kemalist