1. .
  sanatta özellikle sinemada atatürk'ü tanrı şeklinde gösterecek bir teknik henüz gelişmediğinden kemalist bünyelerde oluşan durum.

  mustafa diye bir film çekti can dündar, atatürk'ün atatürk olmadan önceki dönemini anlatmak istedi, adını da mustafa koydu zaten. sigara içiyor dendi beğenilmedi, efenim alkol almış dendi beğenilmedi kemalistler tarafından. atatürk'ün pragmatist tarafı anlatıldı yine kaşındı bir yerleri kemalcilerin. manitası anlatıldı, hovardalık günleri anlatıldı bi huzursuzluk can dündar'ı taşlama eşiği falan.. rahmetlinin atatürk olmadan önceki hayatını silip atmışlar yıllarca. ders kitaplarında öyle bir anlatmışlar ki yıllarca, sanki adam atatürk olarak yeryüzüne geldi. yıllarca annesinin cici babası olduğu için ona kızgın ve buruk olduğu gerçeği bile gizlendi bizden. en yakın silah arkadaşlarının * onunla alakalı tenkit içerikli anıları yakıldı. atatürk ya bu annesi başkasıyla evlenemezdi o ancak insanlara ait bir nitelikti. şimdilerde livaneli bir film çekmiş veda diye daha görmedim ama yine beğenilmemiş. rutkay aziz bi ara atatürk olmuştu demedikleri kalmamıştı adamcağıza.

  yıllardır kemalistlerde, '' şöyle ağız tadıyla bir atatürk filmi çekilse de izlesek '' diye bir özlem vardır. nasıl bir film bekliyorlar merak ediyorum açıkcası. cem yılmaz'ın bir lafı var hani, sonunu bilsek bile izleriz der porno filmi, bunun gibi bir şey bu da.

  atatürk tarihini kendileri yazmış ve bir çok gerçeği de kitlelerden saklmış kemalistler ne bekliyor çekilecek filmlerden anlamış değilim. e madem biliyorsunuz kafanızdaki senaryoyu atatürk portresini peki neden görmek istiyorsunuz? ne görmek istiyorsunuz? muğlak.

  sanat bu aga.sinema bu. kafanızdakileri başkasından bekleyip sonra da oturup izleyemezsiniz onu. o zaman başka bir şey olur o. o sanatçı da kral soytarısından başka bir şey olmaz o zaman.

  kemalperestlere yegane tavsiyem boşversinler filmleri. bol bol turgut özakman okusunlar. ya da lise tarih kitaplarını okusunlar mütemadiyen. kafalarında kendileri çeksinler filmi. bu arada özakman'da reyting hamdi'ye film çektiriyormuş... yorum yapmayacağım artık..
  3 -7 ... abi deme lazim olur
 2. .
  yanlış önerme. başlığı açanın kafasındaki kemalist tanımını gözden geçirmesi gerek.. ya da boşversin zira öyle kafa daha çok kafa göz dalınasıdır.
  2 -1 ... imilhan