1. 1.
  bayan kelimesinin kullanılmasına en çok karşı çıkan kemalistlerin unuttuğu gerçektir. bay-bayan sıfatları kemalist zihniyet tarafından uydurulmuştur. bay ve bayan kelimeleri sözde dil devriminden sonra uydurulmuş kelimelerdir. osmanlı zamanında kullanılan bey-hanım sıfatlarına karşı olarak sıçılmıştır.

  hatta bakın mustafa kemal'in 2 Eylül 1936 akşamı Beylerbeyi Sarayındaki Balkan Festivali’nde General Kâzım Dirik’e yazdırtıp okuttuğu not:

  ''Bayanlar, Baylar!

  Bu gece çok güzel, yerinde bir tesadüfle bütün Balkanlıların kalplerini, birbirine muhabbet ve aşkla bağlayan sembollerin karşısında, yüksek bir âlem içinde buluyorum...''

  bir diğer örnek. mustafa kemal'in 2 Eylül 1936 gecesi bir Türk çocuğuna yazdırtıp okuttuğu not:

  ''Bayanlar, Baylar! Dansediyorsunuz, müzik dinliyorsunuz...
  Bir millet çok şeyde inkılâp yapabilir ve bunların hepsinde de muvaffak olabilir fakat, musiki inkılâbıdır ki milletin yüksek tekâmülünün beratıdır bayanlar, baylar!''

  kaynak: http://www.atam.gov.tr/de...un-yazdirdigi-bazi-notlar

  burdan görüyoruz ki bayan kelimesi mustafa kemal tarafından ortaya atılmış. ama bugün onun peşinden gidenler bayan kelimesine en çok karşı çıkan kişiler. bu nasıl bir çelişkidir? hani atanızın tek yanlışı bütün müslümanları asmamasıydı?
  5 -4 ... jeffrey dahmer
 2. 2.
  Bay sözcüğüne an yapım eki ile oluşturmuştur.

  Yeni Türkçe bir "sıfattır".
  1 -2 ... alpertunna
 3. 3.
  Kemalistler bayanlarınızı sevsin.
  -3 ... lipsos
 4. 4.
  Trajikomik bir gerçekliktir.

  "bayan değil kadın" deyince,kemalistlerin kendileri ile çelişmesi çok komik.hahaha.
  2 ... woodcutter