1. 1.
  boş çabadır. ama durun ben size adolf hitler'le mustafa kemal'in benzerliklerini söyleyeyim.

  mustafa kemal de, hitler de kayıtsız şartsız diktatördür. partilerinde kendilerinden başka kimsenin sözü geçmez. bu arada şunu da söyleyeyim mustafa kemale diktatör demek suç değildir. suç olsaydı en başta ateist celal şengör'e soruşturma açılırdı. adam dahi diktatör diye kitap yazdı. neyse devam edelim.

  hitler iktidara geldiğinin ilk yılı, koalisyon kurduğu parti dahil bütün partileri kapattırmıştır. mustafa kemal de beraber milli mücadeleyi verdiği meclisi, savaşın bitiminin ilk yılı dolmadan, 29 mart 1923'de feshetmiştir. ve bütün muhaliflerini dağıtmıştır.

  hitlerin meşhur ''uzun bıçaklar gecesi'' vardır. bizimkinin ise ''150'likler'' listesi.

  hitler de kafatası ölçtürmüştür, mustafa kemal de. ikisi de aşırı milliyetçidir.

  ikisi de ele geçirdikleri ülkelerin milliyetinden değildir. mustafa kemal yahudi, adolf hitler avusturyalıdır.

  ikisinin de siyasetten anlamaz. hitler 2. dünya savaşını biraz da siyasi beceriksizliğinden kaybetmiştir. mustafa kemal'i de 16 yıllık saltanatı boyunca kimse ziyaret bile etmemiştir. ingiliz kralı istanbula turistlik gelmiştir o ayrı. mustafa kemal'in kendisi ankaradan kalkıp onun yanına gitmiştir.

  ikisinin de etrafında bir tane liyakat adamı yoktur. varsa yoksa dalkavukluk adamları. gerçi kendilerinin de oturdukları koltukları ne kadar hakettikleri şüphelidir.

  her şeye rağmen hitler kötü de olsa dünya markasıdır. dünyada kötülüğün sembolü olmak da, en az iyiliğin sembolü olmak kadar büyük bir başarıdır, hatta daha fazla. mustafa kemal o bile değildir.

  mustafa kemal'in dünya sahnesindeki rolünü, hitler'in rolüyle kıyaslarsak. hitler justinianus ise mustafa kemal prokopius'dur.

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/1650068/+
  2 -4 ... jeffrey dahmer