1. 1.
  "fikir sahibi olmadan yorum sahibi olmayın" kalıbından başka pek bilgisi, bununla beraber pek de görgüsü olmadığını düşündüğim, kendini toplumun üzerinde gören, anti kemalist yazarcıkın saçmalamasıdır.
  3 -4 ... hataliysam ara
 2. 2.
  konuyla ilgili herşeyin okunması gereken söz.ayrıca okumadan başkalarına okumasını komut etmek herhalde pek hoş bir durum değil.çamur at izi kalsın politikasının bir işlevi olmadığını elbette görmüştür ancak amacına zaten tepki alarak ulaşmıştır.bu tarz tahriklere cevap vermek gerekmediği gibi Atatürk'e dil uzatanların da elbette sonuçta bir ceza alacağı aşikardır.
  1 -2 ... hakande84
 3. 3.
  "dinci arkadaşlar da bir zahmet kur'an-ı kerîm'i okusunlar, dindarlık namına iki üç bişe kapsınlar" şeklinde cevap verilesi söz.
  3 -2 ... ask
 4. 4.
  abdurrahman dilipak a ait bir yazım hatasıdır.

  (bkz: nutuk u)
  2 -2 ... cirkin kugu yavrusu
 5. 5.
  sen önce insani insan yerine koymayi sonra dinlemeyi ögren, sonra bunlari ögrenirken zamanin kalirsa o nutugu kendin oku seklinde cevap verilesi söz.
  3 -3 ... ohrschmerz
 6. 6.
  gençliğe hitabe'deki* "iktidar sahiplerinin gaflet ve dalaleti"yle alakalı kısma denk düşen şeriat yandaşı dilipak'ın yandan yemiş "ben bilirim" tavrındaki söz öbeği laf sıçışı. karşı psikoloji rakipleri kendi silahlarıyla vurmakta birebirdir fakat nutuk'ta laikliğin neden gerekli olduğu da anlatılmıştır ki sanırım işine gelmemiştir, o kısmı teğet geçmiştir. okuduğundan da şüpheliyim; rocco'nun "ben bakirim" demesi kadar saçma duruyor çünkü, nutuk'un içeriğiyle savunmaya çalıştıkları şeyin nutuk'ta bağnazlık kelimesiyle açıklandığı bir fikri savunmak.

  "nutuk'u da okudum kuran'ı da. işte fark o ikisini ayrı tutacak laikliği idrak edebilmekte" diyerek cevap verilesidir.

  bu mottoya anlayacakları dilden, hoca efendileri necmettin erbakan ağzıyla, dudaktan salyaları akıta akıta cevap verilirse belki idrak ederler;
  (bkz: hadi ordan)
  5 -2 ... exfreak
 7. 7.
  abdurrahman dilipak ve kemalist arkadaş denilen kişiler arasında geçen diyalog dur;

  a: siz önce bir nutku okuyun bakalım ...!
  k: ben seninle muhatap bile olmam, senin insanlara saygın yok kendin oku!
  a: belki şu 100 $ fikrini değiştirmene yardımcı olur, ne dersin?
  k: hımm, oldum olası merak etmişimdir şu nutuk nedir diye bi göz atayım en iyisi.
  1 -2 ... ebaturab
 8. 8.
  aforizmadan ziyade karşısında sohbet ettiği/tartıştığı insanlara öneri, tavsiye gibi duran söz... ha karşıdaki bunu yapar ya da yapmaz onun sorunu...

  bir de şu var böyle sözler ciddi bir got ister yani sen karşındakine git bunu oku dersin ama sen okumamışsındır got olursun... ha a.dilipak gibi birisi bu hatayı yapar mı hiç zannetmem... o yüzden bir tavsiyeyi böyle gözlerden ateşler saçarak yorumlamamak lazım...

  neyse ben gidip bir nutku okuyayım di mi? *
  1 -1 ... fatal
 9. 9.
  hangi görüşten olursa olsun herkesin okuması gereken bir kitabı abdurrahman dilipak'ın tavsiye etmesi. bu kitabı okusunlar da hilafetin başındaki vahdettin'in ingilizlerle işbirliği yaparak vatanı kurtarmaya çalışanlara karşı yaptığı şeyleri öğrensinler. kendini tüm müslümanların koruyucusu ve şeriatın başı olarak gören vahdettin'in müslümanlar vatanlarının özgürlüğü için savaşırken onların arkasından nasıl kuyu kazdığını daha rahat görürler.
  -2 ... ada vapuru carki