bugün

hukuk fakültelerinde okutulan borçlar hukuku, medeni hukuk, eşya hukuku vb. derslerin kitaplarının yazarı, profesör.
konuyu uzatmasıyla meşhur olmuştur kendisi efendim..

arkasından konuşmak gibi olmasın ama rahmetli sayfa başına para alıyordu galiba.
yoksa bir kitap bu kadar uzatılamaz.
sınav sonrası geyiği olarak kendini göstermişliği çoktur.

kolpacan - ya hacı oğuzman girse kesin o da kalırdı ya.
dangozcan- ya bi git ya.
kolpacan - olum öle deme kağıt yetmezdi hoca okumazdı bunun yazdıklarını.

toprağı bol olsun.
keşke biraz daha kısa yazsaymış da uğraştırmasaymış zavallı hukuk öğrencilerini.

hayır kendisinin borclar hukuku kitabı 900 sayfa civarı.
kendisi kusursuz sorumluluk hallerinden bahsederken;

oturmuş ciddi ciddi motorsikletlerin hangi durumlarda motorlu taşıt sayılacağını kendi kendine tartışmış;
cevabıda bulmuş.
aferin.

içten patlamalı, motor hacmi 50 satimetreküpü geçen motora sahip olan motorsikletler motorlu taşıt sayılırlarmış.
vay be.

aynı konuları içeren kitabı,aydın zevkliler 173 sayfada halledivermiş ya.
ne diyelim.
allah sonumuzu hayretsin.
sadece bir kişinin * entry yazmış olması çok acı olan, bir ekol olan hocadır. istanbul'daki tüm üniversitelerin izinden götürdüğü ünlü medeni hukukçusudur. kendisinin avukatlar için baş kitap olabilecek nitelikte bir borçlar kitabı vardır.

yazmadan edemeyeceğim;

(bkz: mekanın cennet olsun)
kitabıyla ağlatan hocadır.
medeni hukuk temel kavramlar, kişiler hukuku, borçlar genel hukuku ve eşya hukuku ile ilgili yazdığı kitapları hatim etmeyenler "ben hukukçuyum" demesin lütfen. daha doğrusu "özel hukuk biliyorum" demesinler. aile hukuku ve miras üzerine yazdığı eserleri medeni kanunun değişikliğe uğraması nedeniyle işlevini yitirmiştir.

dili çoğu hukuk öğrencisine ağır gelse de o dili anlayabilmekten geçer hukuku bilmek belki de.

kelime teknisyeniyiz, kanun ezberleyicisi değil..
filiz kitabevinden çıkan kitaplarındaki sayfalarının inceliği taşınmaz olarak kabul edilebilecek kadar olan kalınlığını gizler.
http://twitter.com/#!/kemaloguzman
rahmetli profesör doktor kemal oğuzman adına alınan twitter adresi de başarılı bir celebrity role playing örneğidir.

- yargıtay beni neden yoruyosun?

- taşinirlarla ilgili tasarruf işlemlerinde sebepten mücerretlik ilkesini benimseyen çekici kizlar eklesin.

- içtihat birleşmiş olabilir, bu da size koyabilir.

- doktrinin derdi ben olmuşum, demek ki zamaninda iyi koymuşum.

- delikanli adam şekle aykiri sözleşme yapmaz

- temerrütteyim yalanim yok, ihtar yedim gün gece, örselendi alacaklarim üstelik, bir uzak diyardayim.

güldüm piç.
"gel kalbimde yaşa kira istemem."
Hukuk öğrencileri olarak zaman zaman andığımız merhum medeni hukuk profesörüdür.
yazdığı kitapları taşımaktan kol kası yaptık. soyadı pek güzeldir ona sözüm yok.
ayrıca adına alınan twitter adresinin takipçisiyiz.
medeni hukuk kitabıyla arkadaş bu nedir dedirten ama yine de sevilen merhum hukuk profesörüdür. birçok hocamızın da idolü olduğu su götürmez gerçektir. kitapları her ne kadar kalın ve fazla ayrıntılı olsa da adamcağız ismini hukuk tarihine yazdırmıştır.
bugün semih gemalmaz hoca sayesinde tekrar aklıma gelmiş hocadır. Kendisinin yaptığı kitaplar ve bilginin işlenişini başka hiçbirşeyde bulamazsınız. Şuan eşya hukuku kitabını hatim etmekle meşgulum ama adamlar çalışmış didinmiş keşke şuanda da bir kemal oğuzman,server tanilli,il han özay,sulhi dönmezer gibi adamlar olsa ve onlardan hukuku öğrenseydik.
taze 1.sınıfı bitirmiş bir hukuk öğrencisi olarak söylüyorum.hukuku kazandıktan sonra okulların açılmasına 1 ay falan kala gidin oğuzmanın medeni hukuka giriş kitabını alın,yavaştan okumaya başlayın.hem hukukun ne kadar zor bir bölüm olduğu hakkında önyargılarınızı yıkın,hem de bir adım önde başlayın.

insanlar için beslenilen önyargılar kadar kafadan atılamaz bir şey olmuş artık hukukun zor olduğu kanısı.eğer hukukla ilgilenmeye başlamazsanız sürekli bu önyargı kafanızda dolanıyor olacak.

oğuzman hoca bence bu önyargıyı kırmak için gayet harika bir başlangıç.sonra ver elini dural derken gömülüp gidiyorsunuz işte.

göremesek de,eserine teşekkür,anısına dualar olsun hocamızın.istanbul hukuk'un hocası olması nedeniyle.
siz ona buna inanmayın hukuk zordur özel okulda okursanız biraz daha kolaydır ama devlette kol gibidir.kemal oğuzmanın kitapları güzel diyorlar ama dili baan değişik geliyor onun için kemal oğuzmandan çalıştığım dersleri geçemedim başka kitap aldım öyle geçtim