bugün

bizim mahallenin bakkalı emin abinin karizmasından fazla olmayan karimazdır.

hayal ediyorum da; zor ya şimdi bu adam türkiye cumhuriyeti başbakanı olsa, uluslararası davetlere ülkeyi temsilen katılması icap edecek. diyelim ki çok önemli bir hususta birleşmiş milletler genel sekreteri dünya liderlerini toplantıya çağırdı. bir tarafta obama, diğer tarafta putin, sarkozy, merkel, berlusconi ahmedinejad falan derken türkiye'yi temsilen kılıçdaroğlu. yani aşırı derecede sönük kalır gibi geliyor bana. özünde iyi bir insan olabilir ama lider olmak başka bir şey.
lider karizması 1938 de son bulmuştur..
karizma için;

(bkz: mustafa kemal atatürk)
evet o kadar da karizmatik değildir, olması da gerekmez zannımca. ancak bu durum chp tarzı çamur atmayı da gerektirmez.
ingilizce'yi iyi düzeyde bildiği için sarkozy'lerin merkel'lerin yanında bugünkü başbakan gibi boş boş havalara bakmayacaktır. esküz mi, van münits düzeyindeki karizmaya alışan, ananı da al git lafından ve tarzından hoşlanan, sokak kabaadayısı gibi bir omuzu aşağıda yürünmesini marifet sayan, boşa konuşulduğunda kendiliğinden orgazm olan ergenler kılıçdaroğlu'nu zayıf bulsalar da efendiliği yeter diyoruz. melih gökçek denen insanımsı'yı canlı yayında paçavraya çevirişini sanırım herkes hatırlıyor. o tartışma öncesinde sorulsa gökçek adlı organizma kılıçdaroğlu'ndan daha karizmatik çıkardı şüphesiz; ancak sonuç ortada.
olmadığını veya olması gerektiğini düşünenlere ayarı nuray mert vermiştir yeterince
--spoiler--
Her şeyden önce, partinin esas meselesinin liderlik veya karizma meselesi olmadığını düşünüyorum. Kılıçdaroğlu, karizmatik bir lider olmayabilir. Bu arada, sözü gelmişken, siyasette karizma saplantısının, çok da hayra alamet olmadığını hatırlamakta fayda var. Karizma, liderlik vasfı olarak her siyasi ortamda belli bir öneme sahiptir, ancak, siyasette liderlik ve karizmanın fazla öne çıkması, aslında demokrasilerin yeterince olgunlaşmamış olmasının bir işaretidir.
--spoiler--
(bkz: artiz mi ne artizi artiz ne arar la bazarda)
baykal'ın adamları tarafından çizilmiş olan karizmadır. melih'in yapamadığını kendi partisi yaptı.
anlamayanlar için önce karizma tanımı: liderlik yeteneği, bütünleştirme, bir arada tutma gücü.
şimdi kemal kılıçdaroğlu'nun karizması: kanattimce baykal'dakinden az olan karizmadır. ama kitleleri daha olumlu etkileyebilir, o ayrı.
chp nin bürokratik arka bahçesinden emekli olunca vitrinine transfer ettigi memur siyasetci, ancak chp de görüelebilecek türden. karizması ise ecevit in inönüyü yendiği hile ile yapılmakta, reno clio ya biniyormuş, tam halk valla, ama kimse ecevit e sormadı renoya biniyorsun eyvalla peki ankara nın en pahalı yeri olan oran da nasıl oturuyorsun?

arka bahçe transferi ile kadroyu güçlendirmesi bekleniyor,

(bkz: abdurrahman yalçınkaya chp ye genel sekreter olsun).
doğru önermedir. hırsız değil yolsuz değil. vatandaş azarlamz günde 3 posta. dış ülke, davet- mavet diye başta amerika e kucağada oturmaz şimdi bu adam. haraç- mezat ülkenin mallarını da satmaz, peşkeş hiç çekmez. böyle karizma mı olur lan?
karizmatik bir adam değildir. ama ne yapacaksınız karizmasını altına mı yatacaksınız diye sorarlar adama.
ezel ve behlül gibi yakışıklı ve güzel fizikli olmaktan kaynaklanan değil, cool takılmaktan kaynaklanan bir karizmadır.

misal, melih gökçek sinirden kıpkırmızı olmuş bir şekilde masanın altından su saatini çıkarırken, bu adam hala ses tonunu minimal seviyede tutup ''ben kendime güveniyorum pek sikimde değilsin'' tavrıyla yapmıştır karizmayı. yahut bugün bülent arınç ''genel başkan olursa onun da üstesinden geliriz'' gibi klasik sokak ağzı beyanlarından birini verdikten sonra; bu sözü hatırlatan muhabire gayet sakin bir ses tonuyla ''genel başkan olursam muhattabım tayyip bey olur'' diyerek koymuştur karizmayı.

george bush gibi bakırköy kaçkını bir adam abd'yi yönettiyse, bu adam türkiye'yi hayli hayli yönetir. daha şimdiden bok atmaya gerek yok; karizmadır, boğazlı kazaktır falan...
(bkz: kemal kılıçdaroğlu kafası)
(bkz: kemal kılıçdaroğlu nun yüzde 40 lık oy hedefi/#8107565)
burada karizmadan kasıt; kitleleri peşinden sürüklemedir. ** dünyadaki en karizmatik liderler arasında mustafa kemal atatürk ** ve adolf hitler *** vardır.
(bkz: aradığınız karizma belirtilen adreste bulunamadı)
bakınca karizma değil dürüstlük görüyorum.
liderlik karizması olmadığı bir gerçektir. fakat güvenilir ve dürüstlük açısından sağlam duruşu vardır.
yoktur.
şu anda karizması olmayabilir.tayyip, erbakanın yancısıyken çok mu karizması vardı?
-hoca bu koca kafalıyı neden yanında gezdirir ki derdik birbirimize. bekleyelim biraz belki kılıçdar`ın ki de sonradan çıkar.
olmayan karizmadır.

not:akp li değilim.
(bkz: gandi kemal ile rüyanız hayrolsun) daha çok yakışacağını düşünüyorum efendim.

k.k: bacım sen bırak o adamı, boşan ondan. (nasıl? güzel oldu vallahi lan * )
şu durumda en fazla apartman yöneticiliğine yeter. muhtar bile değil, o derece.

not: hyp liyim.
vallahi ne yalan söyleyeyim; pek yoktur.

rte çok daha karizmatik bir adam ama karizmayla olmuyor bu işler biliyorsunuz ki.
(bkz: yok öyle bir karizma)
barack obama
kemal kılıçdaroğlu nu genel başkanlık için seçen meçhul güçlerin hesaba katmadıklarını düşündüğüm hede.

yani yoksa neden böyle komik görünümlü bir adamı chp genel başkanı yapsınlar ki. yok abi adamda lider karizması denen şeyin en ufak bir belirtisi yok.