1. 1.
  sikintidan ne yapacagini bilememek gibi illet bir durum içerisindeki kişinin oynadığı, kelimeleri tersten okuma eylemidir.
  eğlenceli bir yönlendirme için;
  (bkz: tersten entry girmek)
  1 -1 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  .midetsi kamlo çali anıtnıkıs
  1 ... intensivecare
 3. 3.
  (bkz: ey edip adanada pide ye)
  (bkz: ilkokula dönüş)
  1 ... norma
 4. 4.
  (bkz: al bu da tersten)
  ... deep
 5. 5.
  yapılması, normal okumadan daha fazla zaman alan bir eylemdir.
  ... whitewind
 6. 6.
  arap milletinin günlük hayatında sürekli yapmak durumunda kaldığı eylemdir.
  2 -1 ... de sade ft baudelaire
 7. 7.
  kimilerine göre (bkz: ey edip adanada pide ye) espirisiyle, kimilerine göre günlerce çalışıp, anca, birden ona kadar tersten saymakla sınırlı bu durum. arkadaşlarım için büyük bir şaşkınlık. bir eğlence biçimi.

  bana göre;
  on senedir peşimde olan bir illet. bela. lanet. ne zaman bunalıma girsem, stres olsam, sinirlensem kelime cümbüşü başlıyor kafamda; o an aklımdan geçen her kelimeyi, her cümeyi çok kısa süre içerisinde ters çevirmeye başlıyorum. duramıyorum, durduramıyorum kendimi. keyfim yerindeyken de olmaya başladı son beş senedir. ilaçlar durduramıyor, hatta yavaşlatamıyor.

  karşımda muhabbet eden arkadaşımdan bir anda uzaklaşıyorum, ağzından çıkan seslere veriyorum tüm dikkatimi, manzara gibiler. çiziyorum ben de ama değişik, ters. büyük haz duyuyorum o an. hafif terliyorum ama bunu yapmalıyım; içimdeki öyle fısıldıyor. arkadaşım birşey soruyor o sırada. kendime geliyorum; normale dönüyorum.

  sınava giriyorum, önümde çözmem gereken sorular var. aklımsa hocaya soru soran öğrencide; "ziyim rilibayalşab naduros zimiğeditsi" dur, konsantre ol. sorunu çöz. "miyim rilibakıç etelavut", "kiske muros rib mineb", "nöd ınakra mulğo", "macoh im neb"... sınav süresi doldu. on soruluk bir sınav değildi bu, olamaz. çok yorgunum... i.ö.o, lise, üni, askerlik... bitmiyor hala duramıyorum. her ortamda diğer insanlara nazaran iki kat fazla yoğun beynim, ruhum daralıyor.

  karşımdaki konuşuyor. çok da hararetli. hafif bir gülümseme var suratımda; tersten okumanın verdiği inanılmaz hazzı yaşıyorum...hayatsa dümdüz akıyor.
  3 ... ben anlamam
 8. 8.
  netsret kamşunok koç iyi rib niyeb ridiğitsanmij.
  1 ... narsistisyan
 9. 9.
  (bkz: kamuko netsret irelemilek)
  2 ... prozaccum
 10. 10.
  normal bir cümleyi okuyormuş gibi okumak yetenek ister.

  lisede böyle bir arkadaşım vardı. tersten okuyarak cümleler kurabiliyordu ve hatasız yapıyordu. hiç durmadan bu şekilde konuşabiliyordu. epey şaşırmıştım ilk duyduğumda. o dönemlerde bu arkadaşı pek sevmezdim lakin böyle bir yeteneğinin olduğunu görünce ister istemez ilgim artmıştı ona karşı.
  2 ... mhmtnsyz