bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  zülkarneyn konusunun işlendiği ayetlerdir, şahıs ile ilgili tartışmalar çağlar boyunca sürmüştür; pegambermi, nebimi, velimi, kralmı olduğu kesin olarak bilinmemekle beraber konu ile ilgili pekçok kitap yazılmıştır, beğendiklerimden biri http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=40830 farklı bir perspektif sunmuştur.
  ... bildinmibeni
 2. 2.
  tam ve doğru yorumu için birkaç önceki ve sonraki ayetlerle birlikte okumak gerekir. kuran böyledir, aradan ayet çekip cımbızlamakla olmaz, ilgili kısım beraber okunmalı:

  --spoiler--

  83- sana (ey muhammed,) zu'l-karneyn hakkında sorarlar. de ki: "size, ondan 'öğüt ve hatırlatma olarak' (bazı bilgiler) vereceğim.
  84- gerçekten, biz ona yeryüzünde sapasağlam bir iktidar verdik ve ona herşeyden bir yol (sebep) verdik.
  85- o da, bir yol tuttu.
  86- sonunda güneşin battığı yere kadar ulaştı ve onu kara çamurlu bir gözede batmakta buldu, yanında bir kavim gördü. dedik ki: "ey zu'l-karneyn, (istiyorsan onları) ya azaba uğratırsın veya içlerinde güzelliği (geçerli ilke) edinirsin."
  87- dedi ki: "kim zulmederse biz onu azaplandıracağız, sonra rabbine döndürülür, o da onu görülmemiş bir azapla azaplandırır."
  88- kim iman eder ve salih amellerde bulunursa, onun için güzel bir karşılık vardır. ona buyruğumuzdan kolay olanını söyleyeceğiz."
  89- sonra (yine) bir yol tuttu.
  90- sonunda güneşin doğduğu yere kadar ulaştı ve onu (güneşi), kendileri için bir siper kılmadığımız bir kavim üzerine doğmakta iken buldu.
  91- işte böyle, onun yanında "özü kapsayan bilgi olduğunu" (veya yanında olup-biten herşeyi) biz (ilmimizle) büsbütün kuşatmıştık.
  92- sonra bir yol (daha) tuttu.
  93- iki seddin arasına kadar ulaştı, onların (sedlerin) önünde hemen hemen hiçbir sözü kavramayan bir kavim buldu.
  94- dediler ki: "ey zu'l-karneyn, gerçekten ye'cuc ve me'cuc, yeryüzünde bozgunculuk çıkarıyorlar, bizimle onlar arasında bir sed inşa etmen için sana vergi verelim mi?"
  95- dedi ki: "rabbimin beni kendisinde sağlam bir iktidarla yerleşik kıldığı (güç, nimet ve imkan), daha hayırlıdır. madem öyle, bana (insani) güçle yardım edin de, sizinle onlar arasında sapasağlam bir engel kılayım."
  96- "bana demir kütleleri getirin", iki dağın arası eşit düzeye gelince, "körükleyin" dedi. onu ateş haline getirinceye kadar (bu işi yaptı, sonra:) dedi ki: "bana getirin, üzerine eritilmiş bakır dökeyim."
  97- böylelikle, ne onu aşabildiler, ne onu delmeye güç yetirebildiler.
  98- dedi ki: "bu benim rabbimden bir rahmettir. rabbimin va'di geldiği zaman, o, bunu dümdüz eder; rabbimin va'di haktır."
  99- biz o gün, bir kısmını bir kısmı içinde dalgalanırcasına bırakıvermişiz. sur'a da üfürülmüştür, artık onların tümünü birarada toparlamışız.
  100- ve o gün, cehennemi, inkar edenlere tam bir sunuşla sunmuşuz.
  101- ki onlar, beni zikretme (konusun)da gözleri bir perde içindeydi. (kur'an'ı) dinlemeye katlanamazlardı.
  102- inkar edenler, beni bırakıp kullarımı veliler edindiklerini mi sandılar? gerçekten biz cehennemi kafirler için bir durak olarak hazırlamışız.

  --spoiler--
  1 -1 ... fraktal
 3. 3.
  " Güneşin battığı yere vardığında onu, balçıklı bir kaynakta batıyor buldu. Ayrıca onun yanında bir kavim gördü. Dedik ki: «Ey Zulkarneyn, ya onları cezalandırırsın veya haklarında bir güzel muamelede bulunursun.» " denilen, mantık fışkırtan mükemmel ayet. haydi müslümler açıklayın.. *
  4 -5 ... by myself but not alone
 4. 4.
  güneşin balçıklı bir kaynağa battığını ve de orda bir kavmin yaşadığını iddia eden fantastik ayet. biraz sonra şu tip açıklamalar gelebilir;

  " balçıklı bir kaynak derken uzay boşluğu demek istüyüüür .s.s "
  " batmak eski arapçada kendi etrafında dönmek demektür .s.s.s "
  " güneş derken orda aslında çölde kaybolmuş hamam böceği demek istüyüür, yanlış çevürüüü .s.s.s "
  4 -7 ... by myself but not alone
 5. 5.
  zavallı ateistlere dert olmuş ayet ya da gayri müslim bir vatandaşa.

  şöyle deniz kenarında bir gün batımı seyret bakalım o güneşin batışı göze nasıl geliyor zavallıcık.
  4 -5 ... murattemur
 6. 6.
  müslümanları derin sessizliklere gark eden fantastik ayet.
  2 -2 ... by myself but not alone
 7. 7.
  müslümanları ağlatan ayet. megri müslüm http://inciswf.com/megri-cb.swf
  2 ... by myself but not alone
 8. 8.
  sonunda güneşin doğduğu yere kadar ulaştı ve onu (güneşi), kendileri için bir siper kılmadığımız bir kavim üzerine doğmakta iken buldu.

  ateist veya gayri müslim vatandaş bu ayete açıklama getiremez. 1400 yıl önce ozon atmosferin bizi dünya dışı ışınlardan koruduğuna dair bir delil mi yoksa?
  2 -3 ... murattemur
 9. 9.
  müslümanların kafasına göre ayet çevirme şenliklerine başlamasına sebep olan ayet. diyanet işleri olsun, elmalı hamdi olsun benim yazdığım gibi çevirmiş. ama tabi bunlar ona inanmaz, işine gelene inanır. çok komiksiniz lan..
  1 -2 ... by myself but not alone
 10. 10.
  kuran'ın insan yapısı olduğunu işaret eden, akıldan ve mantıktan uzak, saçma bir ayettir. tabi bunu görmek istemeyenler mecaz, tasvir, aslında öyle demiyor gibi ifadelere başvurabilirler. bu da onların kendi zekasına kalmış bir şey tabi.
  1 -2 ... by myself but not alone