bugün

ben tanrıdan daha iyi olduğum için dinlere inanmıyorum zaten diye cevap verdiğim ayet.

insanları doğuştan gelen özellikleri ve inançları ile yargılamam, sadece iyi ve kötü olarak sınıflarım, birisi Yahudi veya Hristiyan diye onunla konuşmayı bırakmam ya da eşcinsel diye onlara eziyet etmem, hayvanları öldürmem herhangi bir şey için yahut kimseyi tehdit etmem.

bu entryi de hiç düşünmez misiniz diye bitiririm.
Ayet ALLAH sözüdür arkadaşlar, tabii ki okuyanlar neden nasıl diye merak eder araştırır ama ben derim ki temkinli olun, aman diyiim.
Yolda tanımadığınız çocuğa bir anda "kötü huylarından vazgeçip iyilik yapmalısın" derseniz yanınızdaki arkadaşınız sen ne yaptın durmadık yere çocuğa kızdın gibi bir söylemde bulunabilir bu çok doğaldır.
Enam 89:
Onlar, kendilerine kitap, hikmet ve peygamberlik verdiğimiz kimselerdir. Eğer şimdi onlar bu söylenenleri inkâr ederlerse muhakkak ki yerlerine, bunları inkâr etmeyecek bir topluluk getiririz.

Mekke ile ilgili bir şey göremedim.
Yanlış anlaşılmış bir ayettir. Sizlere bir cümle kuracağım bu cümleden ne anladığınızı merak ediyorum.

"Çok kötü düşünüyorsun, nefsini öldür ve doğru yola gel."

Burada biz fiziksel bir ölümden mi bahsediyoruz sizce? Git intihar et mi dedik adama? Hayır, kötü düşüncelerinden temizlen ve iyi düşüncelerle değiştir demek istedik. Bu ayette de nefsen kelimesi geçer. Nefsen kelimesi bu anlamda kullanılmış, herhangi bir fiziksel öldürme olmamıştır.

Şimdiki hocalar bu ayet için çocuk ileride mumin anne ve babasına kötülük yapmasın diye öldürdüklerini söylerler. Bu çok saçma bir düşüncedir. Düşünsenize çocuğunuzu öldürüyorlar ve diyorlar ki bu çocuk ileride kötü yola girecek. Ee sen gördün mü kötü yola gireceğini. Yaşamadan niye öldürüyorsun çocuğu. Yüce ilim sahibi allah bir çocuğu öldürür mü? Bir de diyorlar ki Allah daha iyi çocuk versin onlara. Belki o da kötü yola sapacak. Onu da mı öldürecek. 1400 yıldır insanlar kuranj anlamadığı için allah'ı katil yapmıştır.

Allah o çocuğun nefsini değiştirmiştir. Hıdırın çocuğa uyarıda bulunması buna vesile olmuştur.

Daha detaylı ayetlerin olduğu açıklama:

https://gercekkuranayetle...BCrebilir-mi-392cbb162d69
öldürmenin sebebi varsa doğru gösterildiği ayet.hani birini öldürmek tüm insanlığı öldürmekti.
82. ayete kadar okumaya devam edersen cevabını alabilirsin
Böylece bir (erkek) çocuğa rastlayıncaya kadar gittiler. (Hızır A.S), onu (çocuğu) öldürdü. (Musa A.S): “Sen, temiz (masum) bir kişiyi (başka) bir nefse karşılık olmaksızın mı öldürdün? Andolsun ki sen, kötü (şeriate uymayan) bir şey yaptın.” dedi.

Neden öldürmek? Neden yok etmek?