bugün

bir kediye yapılacak en büyük haksızlıktır. hayvanı savunmasız bırakmak, doğal ortamına dönmesi ihtimalinde diğer hayvanlara yem etmek demektir.
küçükken en kolay olandır. uyurken bile çok kolay gerçekleştirilen eylem; azman kıvamına geldiğinde ise kendinizi tırmık darbeleri ile kurban etmeye eş değerdir. can sağlığınız için! bırakın uzasın.. bırakın yolsun etrafta bilimum ne varsa.
kanar. acir. miyavlar. aglar. gozunuzun icine bakar. keske kendi tirnaklarimi kokunden kesseymisim dersiniz.
satanist aday adayı bir vicdansız ancak böyle bir eziyeti düşünebilir...

evet eziyettir bir de bu hastalıklı beyinlerin kedilerin bıyıklarını kesmek gibi fantezileri vardır ki bu daha bir vahşettir çünkü bıyıklar özellikle küçük kedigiller familyasının en önemli duyargalarındandır...

lütfen bu şirin yaratıklara eziyet etmeyiniz...!
hatadir. kesilmis tirnak sivri tirnaktan daha kotu zarar verir.*
(bkz: kedinin pençeleri).
+abi yapma abi sikini yiyim yapma abi kesme tırnaklarımı.
-Nihahahaha sus lan püsük yüzümü tırmalarken düşünecektin.
+Abi bir daha olmaz tırmalamam yüzünü hatta korumalık bile yaparım.
-korumalık ha karşıdan köpek geldiğinde napcan peki?
+Abi o zamanda sen beni koruycan...
-Siktir git tırnağını mırnağını kesmiyom tamam...
tırnak kesimini takiben kuyruk kesimine geçileceği kuşkusu yaratan dehşet verici insan eylemi. dünyanın bütün kedileri birleşin.
insanı çileden çıkartır. kucağınıza alırsınız kaçar, saklanır. tutmaya çalışırken ellerinizi kollarınızı tırmalar. bağıra bağıra miyavlar. artık birisi sıkıca tutar, zar zor kesersiniz. ve birkaç gün suratınıza bakmaz, size küser. kestiğiniz tırnak ta alt tarafı bir santim ya vardır ya yoktur. çok nazlı bu kediler çok.
kediniz yaramaz ise can ve mal varlığınız için yapılacak en iyi işlemdir. *
tek başına üstesinden kalkamayabileceğiniz bir işlemdir.
veterinere de götürmek istemezsiniz; çünkü 5 dakikalık işlem için 20 lira alır insafsızlar.

kedinizin tırnakları uzar; sağa sola geçirir. kırar tırnaklarını hatta..
üzülürsünüz, ama bir yandan da vaktiniz yoktur veterinere götürmeye. aşılarını yaptırmalısınızdır...

sözlükten birileri olsa da yardım etse diye hayıflanır durursunuz..
bunu yapan muhabbet kuşunun tırnaklarını kesenle aynı zihniyettir.
sen onu bırak 2 dakka doğaya o ağaca falan çıkar halleder yani o meseleyi.
bir kere deneyip bir daha da yapamadığım olaydır. resmen ilkinde ecel terleri dökmüştüm, canı acıyacak mı, yanlış bir şey yapacak mıyım diye içim içimi yemişti. sonrasında "eeh veteriner miyim ben arkadaş!" nidaları ile bıraktım kedimi, tırmalasın her tarafı. o bizim saçımıza başımıza karışıyor mu diye düşünmenin yanı sıra yarın öbür gün bir şekilde sokağa kaçsa hayvancığım heder olacak, ağaçlara tırmanıp kendini koruyamayacak. benim için adeta işkence bir eylem.
kediler için üretilen küçük makas ile keserseniz daha rahat işlem gerçekleştirirsiniz. ancak benim gibi işsiz ve para yönünden sıkıntılı arkadaşlar normal tırnak makasıda kullanabilir.
yerde bağdaş kurun önünüze bir gazete açın kedinizi kucağınıza oturtun biraz sevin ve güzel sözler söyleyin. başından patilerine doğru hafif hafif inin ve ellerinizi bir müddet burada tutun son sol dirseğiniz ile kedinizin başını oynatmasına engel olun ve tırnakları kesmeye başlayın.
ev kedilerinin tırnağının kesilmesinde bir sakınca yoktur. ayrıca tabiki çok derinden kesmemek gerekiyor sivri uçları almanız yeterlidir. kendi tırnaklarınız gibi düşünün. evinize gelip giden misafirlerin güvenliği içinde önemlidir. kediler oyun oynarkende tırnaklarını çıkarabilir. ayrıca siz ona mama hazırlarken bacaklarınıza tırmanmak için tırnaklarını kullanmak zorundadır canınınız feci yanar ve kanatır. bu sebeple kesmeniz sağlık açısından da önemlidir.
kedinin uyuz bir hayvana dönüşmesine sebep olur. bir de kedilerin bıyıklarını ve antenlerini kesenler var ki evlere şenlik. onun yerine oyuncak bir kedi alın. şu karnına basınca ötenlerden hani.
ev kedinizi doğaya ağaca falan salmayın efendim. kediler kendi tırnaklarını kesemezler sadece törpülerler daha sivri olmaları için. onlar oyuncak değildir ancak sizde hedef tahtası değilsiniz. kedi kumunda ne kadar temiz tutarsanız tutun bakteriler oluşur. kumlarını tırnakları ile eşeledikleri için size yada herhangi birine kaza ile tırnağını batırdığında tehlikeli sonuçlar doğurabilir. bunun kedinin aşılı olmasi ile ilgiside yoktur sizin aşılı olup olmamanizla biraz alakası vardır.
Kedinin uysal olup olmamasına göre kolay veya zor olmasi değişir.
Dikkat gerektiren bir eylemdir, kediyi iyi zapturapta almak çok önemlidir.
Canli dokuya dikkat etmek gerekir, kanamaya sebep olur.

Edit: http://www.uzmantv.com/ke...klarini-nasil-kesebiliriz
dün gece fazlaca huysuzlaşıp kaçmaya çalıştığı için bir tırnağını kanatmama neden olmuş eylem. ağlaya ağlaya veterinere götürmek, patisinin sargıyla sarılması ama tüm bunlara rağmen gece yine de benimle uyuması. bir daha ne tırnaklarını keserim ne bir şey, saplasın anasını satayım.
şerefsizliktir. sinirlendiği zamanlarda seni tırmıklamasın diye eşyalara zarar vermesin diye bir hayvanın tabiatıyla oynamak şerefsizliktir. sakın o hayvanı elinize alıp çok sevdiğinizi falan söylemeyin bu kadar basit bir yalan olamaz. onun kulağına eğilin ve deyin ki; ''ben seni zerre kadar umursamıyorum benim asıl umursadığım senin sevimli oluşun bu beni mutlu ediyor eğeer sevimli olmasaydın sikimde bile olmazdın eğer sen geceli gündüzlü acı çekecek olsaydın ama yine sevimli olacak olsaydın ve yaşasaydın senin kafanı da keserdim önemli olan benim mutluluğum'' deyin. doğruyu söyleyin bir kerecik.
Oje sürenler bile olur ne çeşit ruh hastalarısınız aklım almıyor, bir vahşi hayvanı iki parça ekmeğe bir iki sırnaşmaya şehre betona hapsetmiş zalimler olduğunuz yetmiyor sanki,

insanoğlu gerçekten tam bir ucube hayvan.
iki kedi sahibi olarak cok ciddi tavsiye: nasil yapildigini bilmiyorsaniz kesinlikle yapmayin. kediciginize cok buyuk fiziksel aci cektirebilirsiniz. Kedilerin tirnaklari vucut disarisinda olsa da sinirsel baglari neredeyse tirnak ucuna kadar uzandigindan yanlis bir kesimde cok buyuk bir aciya sebep olabilirsiniz.
veterinerde 10 tl dir.
eziyettir.

beynini s.kim bıyığınıda kesersin sen yakında.
çok salakça bir eylem.

kediler zıpladıklarında tutunabilmek için ve kaygan zeminde(fayans, ahşap vs.) yürüyebilmek için tırnaklarını kullanırlar. salak salak işler yapmayın. hayvanın doğasını bozmayın.