bugün

yıllardır dikkatimi çeken durum. bu kedilerdeki yavşak ifade hiç bir hayvanda yok arkadaş. tembellik filan değil bu. az önce nette dolaşırken bi fotoğrafa rastladım. kedinin bi bakışı var, sanki "tillahını s.kerim" ya da "kime baktın ya..ağım" der gibi. ahan da o fotoğraf:

http://img160.imageshack....nb305y305kl305kedigr2.jpg

ben bu samimiyeti hiç bir hayvanda göremedim a dostlar.
bu hayvanlar sevimli yaratıklar olmasının yanında nankörlükleri ile nam salmışlardır. bir köpeği bir kere besle ömür boyu dostun olur. kediyi ömür boyu besle, bir gün yemeğini unut tırmığı yersiniz... işte böyle tuhaf hayvanlardır kediler...
kediler, köpekler gibi tam evcilleşmediklerinden dolayı ne yapacakları belli olmaz, tuhaf hareketleri vardır. nankör denmesi bundandır.
Benim 15lik mercimek, arada açar buzdolabının kapısını bakar bakar gider.
tuvalet alışkanlıklarına bakarak anlaşılabilecek gerçektir.

bu hayvanlara pis mi desem yoksa aşırı temiz mi bilemiyorum. kumu kirliyken asla o kuma girmez, gerekirse gider banyonun en kuytu köşesine şey eder, yine de girmez o kuma. asla banyo dışında bir yere de yapmaz. halıya işemekmiş falan ancak mesanesi patlamak üzere olacak ki öyle.

aynı zamanda kediler hakkında bilmedikleriniz:

kedilerin sidiğinde amonyak kokusu vardır, kediler bu kokuyu ayırt edebilir. yeni bir kediniz varsa ve ona kumunu öğretmeye çalışıyorsanız kedinin çişini peçeteyle temizleyip, o peçeteyi kedinin kumunun içine koyun. ya da kumuna daha önce yapmışsa, yapmaya devam etmesi için kumda az bir ıslak kum bırakın temizlerken. amonyakla temizlenmiş zeminlere de tuvalet yapma eğilimleri vardır doğal olarak. kumu çok kirliyse banyoya yapar tuvaletini.

ayrıca kediler 20-30 saniye kadar kısa bir sürede uykuya dalabilirler.
karakter olarak özgür olmalarıyla alakalıdır. onlara zorla hiçbir şey yaptıramazsınız.

gel yanıma dediğinizi anlar ancak canı istemiyorsa gelmez. kalkıp siz alırsanız kucağınıza koymanızla oradan zıplayıp eski yerine gitmesi, bunu ikinci defa yaptığınızda tekrar kucağınızdan zıplayıp bu sefer mama kabında mama varsa oraya gidip "yemek yiyorum amk bulaşma işte" demesi onların ne kadar zeki ve asi olduğunun göstergesidir.

ayrıca sizi takip eder ve taklit eder. zaten sizi takip etmesinin sebebi taklit etmek istemesidir. kapıları nasıl açtığınıza bakar ezberler onu sonra o kapıyı açmaya çalışır. bunu ya zıplayarak yapar ya etrafta yüksek bir yer varsa oraya çıkıp dener. başarılı olmasa bile dener bunu uzun süre. inatçıdır çünkü karakteri öyledir.

size mama verdiğiniz için yanaşmaz gerçekten istediği için yanaşır. sizi gerçekten severse ne siz ondan ne o sizden kopamazsınız.

kedi aşk hayvanıdır... çıkar ilişkisi yoktur. he mama verdiğinizde mırlar, sürtünür ama bu teşekkürdür yalakalık değil. yani olması gerekendir. kendi dilinde teşekkür eder size.

asla ve kata nankör değildir çünkü hiçbir hayvan nankör değildir... insan dışında.
kafadan sorunludur hepsi zikinin zevkine gider. dunya yansa umrunda degil. baban olmus evde cenaze var ortalik karisiktir mesela ayni anda kopek bu durumu anlar ve o gun aksama kadar gorunmez, kafasini s..tigim kedisi anlamaz yada takmaz 5 dkda bir acikir mal mal ortalikta dolanir, sirinlik yapmaya calisir falan. lan bi siktir git anla iste okuz hayvani, pist desen gitmez host desen durmaz. kisacasi fazla yuz vermeyin bilimsel olarak nankordur bu yaratiklar.

edit: nankor patiler rahatsiz.
Mart ayına yaklaştığımız şu günlerde bu tuhaflıkların farkına daha çok varacağız.
(bkz: kedilerin bebek ağlaması sesi çıkarması)

ilişki sırasında mı çıkar bu ses ?

edit: arandıkları için çıkarıyorlarmış o sesleri.
Çöp kutusundan aniden uçar gibi çıkmaları. Pusuya yatıyorlar sanki.
Yerde mis gibi yatagi dururken gelip sahibinin kah kel kafasinda kah gobeginde kah ayaginda kendine bir imparatorluk kurup orda uyumak.
Yeri geldiğinde vahşeti anlatan yeri geldiğinde masumluk temsilcisi ve sadece "Kediyi köpek gibi alıp gezdiremezsin ki" düşüncesiyle eve alınmayan canli.