bugün

"başına buyruk, kıçına kuyruk" bu hayvanlarda nadiren karşılaşılan, her saniyesi kaçırılmadan izlenesi manzara. bu iki zibidinin birbirlerini uzuuun zamandır tanıyor, aynı mekanı paylaşıyor olmaları büyük ihtimaldir. yoksa kediler "sen benim sırtımı kaşırsan, ben de seninkini tırmalarım" türünden amerikanca atasözlerini duymazlıktan gelen yaratıklardır.

bu kaydedilecek güzellikteki olay cereyan ederken, rahatsız etmeden yanlarına yaklaşıp elinizi bu tüy toplarına değdirebilirseniz, arada bir-iki dil darbesini sizden esirgemeyecek kadar da alicenaptırlar. (hayranlarıyız.)
genelde diğer hayvanlar için (mesela maymunlar)yalamak eylemi birbirine ait olma anlamını taşırken bu kediler için sevmek anlamını taşır die duymuştum bir belgeselde..bir hayvana sevmek fiilini yakıştırmak ilginç..bi de nankör derler bunlara..
(bkz: önemli olan niyet)
bir imece hadisesidir.insanların sırt sabunlatmaları,hamama gitmelerine benzer.
-mırnav bi el at be sırtıma.
ineklerin birbirlerini yalamalarından daha sexy göründüğü kesin olan durum.
zannımca insanların tokalaşmaları ve öpüşmeleri ile eşdeğer hadisedir, veterinerlere ya da hayvan bilimcilere sorunca yine döncem ben size...
3. aydan sonra yavrular genellikle annesi tarafından terkedilir.. yavrular arasında en çok yalanan ve sık sık ona sürtünülen kedi liderdir. kediler sık sık onun etrafında toplanıyor dibine dibine giriyor yalayıp duruyorsa aga sen bizim başımızsın biz yol bilmeyiz iz bilmeyiz bundan kelli reisimiz sensin diyorlardır kısacası. yani seni kendi yaşam alanıma işaretliyorum seni de temizliyorum demek gibi bir şey. 3 kuşaktır kedi bakıyorum yavrular böyle hiyerarşi düzeni içinde yaşıyorlar. belki de ben çok derin düşünüyorum mk belki de sadece o anki refleks ile yalıyordur bilemeyiz.