bugün

görsel
görsel
*kedi ve köpek sahiplerinin yüzde 40’ı hayvanlarının resmini cüzdanlarında taşır.
*Kedi ve köpekler de insanlar gibi solak yada sağak olabilirler.
*Kedi ve köpekler yılda 11 milyar dolarlık mama tüketirler.
köpek kediye nazar her zaman daha bir hüzünlü gibidir. kediler biraz da doyduysak tamamdır kafasındalar gibi.

ikisi de sokakta görüldüğünde başı okşanmadan geçilmeyecek hayvanlardandır.
köpekler göçebe yaşam zamanında evcilleştirilmiştir. kediler ise yerleşik hayata geçildikten sonra. o yüzden denir ki, köpekler sahibini kediler ise evi sahiplenir.
görsel
kedici misin köpekçi mi şeklinde karakter analizi yapılıp bir sürü sonuca ulaşılabilecek soru öbeğinin bi parçasıdır. tanımlamaya birebirdir. kedi - köpek sevgisi sevgili seçimlerinde bile etkilidir. kedi seven insanlar genelde çekinik karaktere sahip, evcimen, silik, yalnızlık korkusu olan, romantik, fazla heyecan tutkunu olmayan sakin şahsiyetlerdir.
köpek seven insanlar ise baskın karaktere sahip, cesur, romantizmden fazla hoşlanmayan, hoppa tiplerdir.
(bkz: bütün genellemeler yanlıştır)
(bkz: istisnalar kaideyi bozmaz)
çok farklı ve tuhaf ilişkiler yaşayanları da vardır.

görsel * *
her iki cephedeki değer yargısı:

bir kedi kendine gösterilen ilgiyi şöyle değerlendirir:
-birlikte yaşadığım bu insanlar beni besliyor, seviyor, sıcak tutuyor ve bana çok iyi bakıyor... ben tanrımıyım, ne !

bir köpek ise, kendine gösterilen ilgiyi şöyle değerlendirir:
-birlikte yaşadığım bu insanlar beni besliyor, seviyor, sıcak tutuyor ve bana çok iyi bakıyor...
bunlar tanrı mı, ne ! *
Köpek sadıktır. Kedi ise nankör. Tabi bu da saçma sapan bir iddiadır. işin aslı köpeğin doğasında sürü halinde yaşayan bir hayvan oluşudur. Bunun içindir ki köpeğin sizi sahiplenmesi aslında iki bireyden bile oluşsanız bunu bir sürü olarak algılamasıdır. Doğal olarak ona sürekli gıda yardımında bulunduğunuzdan siz de sürü liderisinizdir. Ama kedi de sürü olayı yoktur. Sürü olarak yaşayan tek kedi türü aslanlardır. Ama bu da bizim nankör olarak algıladığımız kedi değildir. Kedi, kendi başına bir bireydir ve sürü olma gibi bir kaygısı da yoktur. Yemek verirseniz elbette geri çevirmez. Ama bunun içinde size minnet duymaz. Biz de öyle değil miyiz? Size tost ısmarlayan arkadaşınıza yaltaklanır mısınız? Kedi titiz ve temizdir, köpekse pistir. Elbette eğitim almış köpekler bu kümenin dışında tutulabilir. Ama birbiri ile popolarını koklayarak kaç hayvan dünya üzerinde. Hatta az önce bu entry'i girmeme neden olan olayda sokağa pisleyen köpeğin yanındaki arkadaşları eylem halinde olan arkadaşlarının sırasıyla kıçına yöneldiler, yetmedi çıkan ürünü de uzun uzun koklayıp incelediler. Ne düşündüklerini gerçekten merak ediyorum. Vaaay, Osman bize çaktırmadan yine makarna yemiş bir yerlerde şeklinde bir şeyler geçiyor olabilir kafalarından. Ama kedi öyle midir ya. Rasgele pisleyen köpeklerin aksine pisliklerine kazacak bir yer olmadığı sürece tutarlar kendilerini. illa ki gömebilecek bir yer bulacaklar ve öyle görecekler ihtiyaçlarını. Bunu yapmayı akıl edemeyen insanlarla aynı havayı soluyoruz bu gezegende. Hangimiz daha hayvanız acaba? Bu olaya ilişkin en eğlenceli anılarımdan biri uzun süre kumunu değiştirmediğim zavallı kedimin ihtiyaç gidermeye çalıştıktan sonra yaşadıklarına dairdi. Zavallı hayvancağız pisledikten sonra kumuyla bunu güzel güzel örtüyor ama bu arada daha önceki bir kakacığı yüzeye çıkıyordu. Bu seferde onu gömmeye uğraşıyor ve bir başka kakası ortaya çıkıyordu. Sadist yanım kendisine yaptığı bu işkanceyi yarım saat kadar gülerek seyretmeme izin verdi ve neden sonra dayanamayıp onu içeri aldım. Araya girmeseydim ne kadar sürerdi bilinmez.
Köpek size bağlanır, kedi ise takmaz. Külliyen yalan. ilk madde ile yakından alakalı da olsa biraz fark var. içimizdeki efendi olma güdüsü dayak ta atsak köpeğin bize tavır almamasını memnuniyetle karşılar. Oysa kedi kaba kuvveti hoş karşılamaz. Gücü yeterse sizin onun için neler yaptığınızı, ne zahmetlere girdiğinizi umursamadan bir pati sallayıverir. Bunu yapamayacak kadar kendine güveni yoksa size tavır alır ve gönül koyar. Ondan aynı sıcaklığı görmek için yaltaklanan siz olursunuz. Ayrıca birlikte yaşadığınız kedinin sizi sahiplenmemesi gibi bir durum da söz konusu değildir. Size sevgisini belki köpek gibi göstermez ama kedi de birlikte yaşadığı sahibini sever. Size gösterdiği sıcaklığı asla başka bir insana göstermez. Sizi paylaşmak istemez. Çünkü onun gözünde siz onunla aynı mekanı paylaşan arkadaşınızdır. Eve gelen yabancılar bu paylaşımı çoğaltır. bu yüzdendir ki pek çok kedi misafir sevmez. Hele ki bu misafir zaman zaman da olsa başka bir kediyse durum oldukça vahimleşir. Köpek sevgisinde daha fazla menfaatler önplandadır. Köpek bizi ya da mekanımızı korur. Yolda yanımızda bize eşlik ederken gösteriş te yaparız. Sıkıysa yanımızda bir Alman kurdu varken bize biri bulaşsın. Kedi ise oturma imkanı varsa ayakta durmaz, yatma imkanı varken oturmaz, yatıp uyuma imkanı varsa ise kimseyi takmaz. Karnı tok ve tuvaleti de yoksa kutu gibi evde dakikalarca "nerede lan bu" diye ararken o çok önceden gözüne kestirdiği mekanda mışıl mışıl uyumaktadır. Pek az kedi türü isteyerek yürüyüşe çıkar. Size birisi bulaştığında ise ilk önce sıvışan o olur. Kaypaklık gibi görünse de aslında bu da hayvanın zekasından kaynaklanır. Çünkü kediler kaybedeceği savaşlara girmezler. Kendi bölgelerini alenen işgal eden bir kedi yoksa ve kızışma döneminde değilseler de başka bir kediye bulaşmazlar. Kavga en son seçenektir. Birbirlerini gırtlaklamak için deliye dönen köpekleri zevkle seyrederler.
nazları birbirine geçen iki hayvan. bazı köpekler gerçekten saldırır alır parçalar bırakır , bazı kediler gerçekten hakeder ama genelde dostlardır.
görsel
görsel
görsel
geçinemeyen ve deyimlere bile söz konusu olan ikili. gerçi benim bir köpeğim vardı ne hikmetse bahçemize etraftan gelen bir kedi bizim köpek yatarken koynuna girerdi. anlamadım ne tür bir ilişkiydi; ama doğala tezattı, keşke resmini çekseydim diye içimden geçiriyorum dev gibi köpek(alman kurdu)+ sıcakkanlı bir kedi=enteresan.
güncel Önemli Başlıklar