bugün

görsel
Arkadaşlar 6 aylık bu kedi, Avusturya'dan bir arkadaşım tarafından hediye geldi. Buna nasıl bakacağımı bilmiyorum banyosu falan nasıl yapılıyor, banyo yaptırılır mı, nelerden hoşlanır, cinsi ne? Yardım edebilecek varsa sevinirim.
Yamulmuyorsam kediniz Tekir gibi.

ilk önce veterine giderek bütün aşılarınızı yaptırmanızı tavsiye ederim, hem de daha sağlıklı bilgiler edinmiş olabilirsiniz kediniz hakkında.

Banyoyu yılda bir kez, bilemedin 2/3 kez yaptırıyor genelde insanlar. Tabii yazın mesela çok sıcak olduğundan, kedinizin de gönlü razı olursa birlikte duşa girip serinleyebilirsiniz.^^

Birkaç oyuncak alabilirsiniz, aslında her kedinin kendine ait bir karakteri vardır. Nelerden hoşlandığını siz bulabilirsiniz. Mesela bazı kediler karnının okşanmasından hoşlanırken, bazı kediler de nefret eder...

Sadece söylemek istediğim şey hayvana whiskas mama vermeyin, kalitesiz mama vermeyin. Ara sıra da olsa yaş mama verin, kedinizin damak zevkine göre zeytin/peynir de verebilirsiniz.
Abimin kedisi mesela kötü peynir versek yemiyor -kötü peynirden kasıt da ucuz peynir, bozulmuş falan değil- aynı anda iyi bir peynir verirseniz de direk yiyor.^^

Kum temizliğine de önem verin, kumunu muhakkak her gün temizleyin. Kapalı kedi tuvaletleri alabilirsiniz.

Ayrıca kedinizin kızgınlık dönemine girdiğinde de olası durumları internetten okumanızı tavsiye ederim. Tabii yazılanlar her kedi için geçerli değil, lakin yine de bilmeniz gerekir.
Kediniz evdeki eşyalara püskürtmeye başladığında, kedinizi evden atmaya/sahiplendirmeye çalışmayın.

Mutlu olmanız dileği ile. ^^
Kediye süt vermek gibi bir hata yapmayın. O husus önemli. ishal olursa tehlikeli çünkü.
Evinize misafir gelen sokak kedileri için söylüyorum, paranız yoksa ev yemeklerinden taddırabilirsiniz. Evde tıkalı bırakmayın eve sıçıyorlar. Birazcık da vahşi olabiliyorlar severken dikkatli olmak lazım. Geceleri ansızın yanınıza gelip uyuyabilir ve çok tatlı bir görüntü oluşturabilir. Kısacası kısıtlamayın hayvanı.