bugün

ota boka ağlayan küçük çocuklara anneleri tarafından söylenen sözdür.
-enneeeee!
*ne oldu kamilcan?
-enneeee berkecan beni ittiii ben de düştüm*... bak koluma noldu! ühühüü...
*ay be çocuğum ben de bir şey oldu sandım. kedi götünü görmüş yara sanmış.
-höööö? enneee acıyo yeaaa...
annelerin özlü sözü.
Koluma dökülen kaynar su, sebebi ile hastaneye gidip, pansuman yaptırdım.
Ertesi gün de işe tabi ki. Soruyorlar;
-Ne oldu?
-Yandım.
Kol sarılı tabi, başladılar dalga geçmeye;
-Kedi götünü görmüş yara sanmış.
diye. Sinir oldum, çok sinir oldum, sallayan yok.
Açtım kolumdaki sargıyı, bok gibi kaldılar.
-Aha dedim, şimdi kedinin götünü görün!
Arkadaşın biri harika yorumunu yaptı;
-Kızım bu maymunun götüne dönmüş!

Öyle işte...
Büyük olaylarda dahi, bu malca yorumu yapan hödükler vardır.
Ve bu cümle, onların sürekli kullandıkları cümledir.
önemsiz bir durumu çok önemliymiş gibi etrafa söyleyen kişilere karşı söylenen söz.
bulunduğu ortamı hele de yakın çevresini ve çekirdek ailesini beğenmeyen tiplere kullanılır.
doğrusu için (bkz: ayı götünü görmüş yara sanmış)
'kedi götünü görmüş yarak zannetmiş' diye bildiğim söz.
benim memleketimde biraz daha değişiktir bü üzlü söz, kedi çükünü görmüş ben bu dertten ölürüm demiş.
aslı;
"kedi amını görmüş ne büyük yaram ver demiş"
olan halk arasında kullanılan, durumu küçümseme ifadesi.
son zamanlarda arkadaşlarımdan çok sık duyduğum söz. ayrıca götünü görüp de yara sanan kedinin amına koyim. gerizekalı.
annelerin çocukları için çokça söylediği söz.

-ana düştüm ben elim yara oldu?
+bir şey olmaz oğlum ondan, geçer.
-çok acıyor ama.
+bir şey olmaz anacım, geçer.
-ölür müyüm ki acaba ben şimdi.
+off olum kedi kendi götünü görmüş yara sanmış.

(tam bu arada beyin bir error verir tabi)

nasıl lan o diye düşün, düşün derken gecelerimi bu cümleyi anlamaya yormuştum. bir kedi kendi götünü görüp neden yara sansın ki? hayır acaba bunun anası bu kedinin götünü bağlarken pudralamadı da pişik mi oldu acaba. yazık lan ne analar var. tabi iş bir kedi yakalayıp götüne bakmaya kadar gider. bakarsın işte bildiğin göt lan, ne yarası dersin.

aradan yıllar geçer.

anlarsın ki kedi ne kadar dönerse dönsün götü hep arkadadır. bu hayvanlar aynadan bihaber olduğu için götünü görmeden ölürler. onun içinde kedi hiç bilmediği, görmediği o götü o halde görünce yara sanarmış, yani bizde anlamadan eyyam yapıp yaramızı görüp öleceğiz sanırmışız.

aradan bir 5 10 yıl daha geçer.

lan bu kediler çıplak değil mi arkadaş? e bu kedi başka bir kedinin götünü görüyor illa. o zaman neden demiyor ki diğer kediye lan senin götünde yara çıkmış diye. bu da üniversite dönemime tekabül eden süreç işte. yani kediler tuhaf yaratıklar işte.

velhasılıkelam dünyada tek bir kedi kalır ve o da anasından doğarken anası ölürse yani ömrü hayatı boyunca hiçbir kedinin götünü görmezse işte o kedi kendi götünü görse yara sanır. öbür türlü bu laf sadece çocukların kafasını karıştırır, boşu boşuna kedi götüne baktırır.
görsel