bugün

kedi sahibinin aktif rol almadığını umduğum belgeselvari heyecan.
evdeki 3 kedimizden ikisinin karnı burnunda olduğundan, ufak ufak heyecan yaparken, aynı zamanda her türlü destek, tecrübe, bilgi ve anı ile dolmasını beklediğim başlık.
doğum yapacağı gün ortadan kaybolacağından kolay olmayacak işlemdır, kediler benim bedenim benim kararım felsefesini benimsemiş hayvanlardır efendim.

ayrıca doğumdan sonra yavrulara elleşmeyiniz kediniz bengal kaplanına dönüşebilir, biliyoruzda yazıyoruz.
böyle devam ederse iki yıl içinde en az yüz tane kedisi olabilecek talihsiz insanın merakıdır.
kedilerin hamilelik süresi 63 gündür. 63-68 gün arası beklemeniz tavsiye edilir. Daha sonra doğumun yapılacağı gün kediniz sessiz,sedasız ortadan kaybolur ve yavrulamak için kendine uygun bir yer bulmuştur. Evinizde böyle bir yer olmasını istediğiniz yerleri her şekilde önünü açın ve oraya girebilmesini sağlayın. (Arkadaşımın kedisi Kanepenin içine arka tarafından girmişti ve kanepe içinde doğurmuştu.) Kedi doğumu yaklaştıkça daha çok ortada dolaşmamaya başlayacaktır. Bu hareketlerden sonra onu ürkütmeden nerelere girip çıktığını ve zaman geçirdiğini görürseniz doğum anında etrafın kirlenmemesi için naylon, gazete gibi şeyler serebilirsiniz, ancak bunları kediniz istemeyebilir.(yerini değiştirebilir) onu her gün gözlemlemeniz gerekiyor. Ayrıca cins bir kediyse ve yavruları sizin için önemliyse (cins olmasa da önemli olması gerekir bence) bir veteriner hekim de ultrasonla yavruların yaşayıp yaşamadığına baktırmaya götürmeniz önerilir. Çünkü herhangi anne rahmi içinde ölümde toksikasyon dediğimiz bir olay şekillenebilir ve hem diğer yavruların hem annenin hayatını tehlikeye sokabilir. (bkz: kordon bağının dolanması) Ancak tam bir güvenli bakım ve sağlık açısından yaşadığınız şehre göre varsa hayvan hastanesine götürmeniz daha yararlıdır. (tam teçhizat vardır.)

Yavrular doğduktan sonra yapılacaklar ise; yavrular doğar doğmaz kesinlikle anne yanından ayırmayın. elinize almamaya çalışın ve bırakın ilk baş anne onları yalasın,koklasın. Ve anneyi yavruları doğurduğu yerden zorla çıkarmaya çalışmayın. (yavrularına zarar vereceğinizi zannedip size tavır alabilir.) Ve o saatten sonra sizin kediniz artık sizin kediniz değildir. o bir annedir ve bu duyguyu erken sahiplenen kediler çok koruyucu oluyorlar. Ancak baktınız ki yavrulardan birisi doğmuş olmasına rağmen hareketsiz ve kıpırdamıyor onu elinize alın ve burnundaki suları çıkarmaya hafif yere sallamaya çalışın üstünü kuru bezlerle silin ve hafif hafif bezle kalp masajı yapın. Yavruları siz beslemeye çalışmayın anneleri onları korur kollar ve onların acıktığını doyduğunu anlar.

Ve son olarak size vereceğim en büyük öğüt doğumu gözlemleyin. Çünkü annenin kanal yolunun darlığından veya herhangi bir sebepten yavrulardan biri kanalda sıkışıp ölebilir ve hem annenin hem diğer yavruların hayatını tehlikeye atar o yüzden size görülmemeye çalışılacak bir yere girer ancak çok fazla ürkütmeden ona bakmaya olayların düzgün gidip gitmediğine bakın.(bunu annenin çok acı ciyak ciyak miyavlamasından veya hafiften aralıklı inleme seslerinden anlayabilirsiniz)

Söyleyeceklerim bu kadar konunun uzmanına denk geldiniz diyebilirim herhangi bir sorun olduğunda özel mesajdan sorunlarınızı iletebilirsiniz. (bkz: Veteriner hekim)
nick the chopper ve sevgilim ben manyak oldum'un refakati, dostluğu ve heyecanı ile hunharca'nın bilgisi, online desteği, tavsiyeleri ve dostluğu sayesinde son 9 saattir içinde bulunduğum heyecan fırtınası.
(bkz: kedinin doğum anına şahit olmak)
dunyada var oldugunu kanitlarsin kendi kendine. O dogurur kesesini yirtar yalar sever koklar emzirir. Sen bakar aglarsin. Nice anneler gormussundur cocuguna vuran. Icin acir lan. Hemde her seferinde.
(bkz: kedinin doğum anına şahit olmak) keşke elimizden bir şey gelse de öyle uzaktan seyretmek yerine, acısına sancısına ortak olabilsek dediğimiz hadisedir. yeni canlar gelmektedir dünyaya.
allah hayırlı evlat nasip etsin, kolu bacağı tam olsun, sağlıklı sıhhatli, analı babalı büyütsün temennileri iletmek gerekir.
iki dişi kedim ile iki ayrı sona sahip doğum görmüş biri olarak rahatlıkla diyebilirim ki zor bir olaydır.

kediniz rahat doğum yapsın diye düşünür ve yumuşak, sıcak bir yer ayarlarsınız. doğumun başlayacağını anladığınızda kedinizi hazırladığınız yere götürürsünüz fakat kediniz zaten kafasında yeri belirlemiştir. ağır ağır kendi belirlediği yere gider ve yerleşir. rahat bırakayım der odaya geçersiniz ama karnını yere sürüye sürüye yanınıza gelir ve sizi yanına çeker. bu olay siz de bir canlı olduğunuzdan ve tansiyon gibi gerçeklerle yaşadığınızdan muhtemelen birden çok kez gerçekleşir. seversiniz, konuşursunuz rahatlamasını sağlarsınız ve sonuç olarak doğum olduğunda ıslak fare yavrusu gibi yaratıkları görünce çok değişik bir hisse kapılır, evin aşağısına kamp kurmuş erkek kedilerden intikam almak için yavruların 2-3 haftalık olmasını bekler, hangi yavrular hangi erkek kedilere benzediğini belirlersiniz. sonuçta bir nevi kız babasısınızdır ve en yakın kırtasiyeye gider aldığınız boncuk tabancasını aşağıya doğru denersiniz. şerefsizler... neyse, doğumdan sonra ilk olarak "yatağın altı leş gibi oldu" diye düşünseniz de baktığında pırıl pırıl olduğunu görürsünüz.

not: sakın yeni doğan kedilere kedilere ellemeyin!

bir de kötü sonla bitenleri mevcuttur. kediniz hamiledir, herşey normaldir. o an geldiğinde kediniz bir adet ölü yavru doğurur. sonra da içgüdüsel olarak o yavruyu yer ve öleceği yere doğru yol alır. siz de kedinizi bir daha göremeyeceğinizi bildiğinizden en yakın bara gider o sahneyi kafanızdan atmak için içersiniz.
http://galeri.uludagsozlu...di-do%C4%9Furtmak-294477/
http://galeri.uludagsozlu...di-do%C4%9Furtmak-294476/
http://galeri.uludagsozlu...di-do%C4%9Furtmak-294475/
http://galeri.uludagsozlu...di-do%C4%9Furtmak-294479/
sağlıklı 4 adet torunun olduğuna sevindiğim arkadaşımın mutlu olmasını sağlayan olaydır efenim. Ben bir dost ne yaparsa onu yaptım. Gece gece bu heyecana ortak olup bilgimi paylaşmışım çok mu? Allah yavrucaklar ve anneyle beraber mutlu bahtiyar etsin. Kedi doğumu zordur efenim. izlemesi içiniz acıdığından kaldıramayacağınız bir hadise olabilir ancak siz isteseniz de istemeseniz de kediniz ilk doğumu ise sizi her türlü yanında ister sizden güç almak ister. (Uzaktan kedide doğurtmuş oldum. artık uluslararası çalışayım diyorum.)*
23 gün içinde ikinci kez keyifle ve problemsiz yaşadığım ve evdeki kedi sayısını +4 le 11 e çıkaran olaydır.
bu sefer daha da garip bir şekilde yaşadım 2. kızım ben uyurken yanıma doğurmuş sabah uyandığımda üzerimde sadece akrep büyüklüğünde bir yavru dolaşıyordu.
kızımın dört yavrusunu dünyaya getirmesine yardım ettiğimdir.
herkesin, hayatta başına bir kere olsun gelmesi gereken olaydır.

onların ilk doğduundaki yumuk yumuk gözlerini görmek. daha çok küçük olduğu halde sen eline bile almazken, annelerinin onları iki patisiyle sıkıca sarmaladığını görmek! işte o an pahabiçilemez bir andır.