bugün

menüdeki kebapların 10 liradan aşağı olmadığını görünce, 2 tl değerindeki lahmacunun seçilmesidir. genelde ekonomisine dikkat eden öğrenci tayfasında görülür bu tip davranışlar.

-garson bakar mısın?
+buyur abi..
-menü var mı?
+var getireyim.. buyrun..
-(iskender 12 tl ohara, tandır 10 çüşş, urfa 8 adana 8 lahmacun 2 hee bu iyimiş) tamam usta 2 lahmacun 1 ayran alayım ben.
+peki efendim. (ulan bakıyon 2 saattir ya lahmacun ya yiyicen ya yarım döner çaput yaa.)
-(ne lan en iyisini yaptım tabi, 15 lira verilir mi bi öğlen yemeğine, 5 e kapattık içecekle)
+..
+adana var mı usta?
-var.
+o zaman ben iki lahmacun alayım, ha bir de açık ayran.
menüye bir bakayım edasıyla cebindeki 5tl yi değerlendirebileceğini sanmak. (bkz: öğrenci)
lüks br cafeye gidip menüye saatlerce baktından sonra 5 çay isteyen öğrencilere benzer.
ya bir öğrencinin ya da ekonomik durumu ortalamanın altında olan birinin yapacağı şey. öne gözünü doyurur, sonra daha mütevazi bir seçimle karnını. içim burkuldu yalnız.
oraya girmeden lahmacun yenileceği bellidir ama lan madem menü var neymiş bakalım diye bi göz gezdirmecedir. o yüzden önce lahmacun söyleyip sonra menüye bakmak garsonun sinir katsayısını yükseltmemek adına daha uygun olacaktır.
aksaray sofular caddesindeki gibi safkan kebapçıların genelinde menü yoktur. zaten kebap çeşitleri belli olduğu için menüye gerek yoktur.

menü sorsanız bile 'ben sana sayam baboş' diye bir cevap alırsınız. bu sebepten mütevellit bu olay imkansızdır.
parası olmayan öğrenci klasiği. karın doyurmak için gidilen bir kebapçıda önce cüzdan açılıp para durumuna bakılır. daha sonra menü "illaki vardır lan ucuz bir şey" amacı güdülerek istenir. beklenen durum gerçekleşmeyince kişi içinde bulunduğu durumu inkar edercesine menüye bir kez daha bakar. "kesin gözden kaçırmışımdır. bir daha bakayım" şeklindeki mantığın da bir sonuç getirmemesi üzerine yapılacak tek şey lahmacun söylemektir.
bir de üstene her gün vali kebabı yiyormuş gibi yapıp, hadi bugün de lahmacun yiyelim tripleri yaparlar.

(bkz: beni buldular siz kaçın)
(bkz: fakir ama gururlu genc) gururu ayranıdır..
+ ustam lahmacun var mı?
- var tabii.
+ peki tamam.
- dur nereye gidiyorsun?
+ olup olmadığını merak etmiştim de.
- ?!%&^+
(bkz: bir kase çorba ile 5 sepet pide yemek)
+usta kebaplardan neler var?
-beyti, adana, urfaaa!
+hm hangisi daha acılı oluyo?
-adana efendim
+o zaman bana 2 lahmacun
-???
menüdeki diğer yemekler arasında seçim yapamayıp "ulan bunların hepsi güzel, seçemedim. en iyisi lahmacun yiyelim" demek.
alinazikten bihaber olmak, beyti sarmanın tadını bilmemek, altıezmelinin adını bile duymamış olmaktan kaynaklanır.

"olum nerde yaşıyon sen, közlenmiş biberle domates söyle, kola içilmez kebapla, açık ayran söyle, ezme bol olsun, roka salatası getirt, otur ocakbaşına bi duble de rakı söyle ye insan gibi." diyesim gelir böylelerine... ama nerde sen de o yürek yardan cayacak, nerde o kültür bu yemeklerden haberdar olacak... burger king'e götür, big büklerin alayını bilir, hatta bunu marifet sanar; ama bilmez elin gavuru bu memlekete geldiğinde kavurma yemeden asla dönmez...
- buyrun ne arzu ederdiniz.

- hmmm.. vali kebabı daha kahvaltı da yemiştimmm.. hmmmm.. adana her günde o yenmez ki... ustam en iyisi sen bana 2 lahmacun bide küçük ayran getir.
çok komiktir. kebapçı bunu duyunce güler.
(bkz: kafede menüye uzun uzun bakıp çay istemek)
cebi yokladıktan sonra gelen hareket.
ben bir saksonya usulu orta pişmiş lahmacun yanında burgonya ayranı tercihen 1920 alayım .
her ay kredi kartı ekstresi kebapçı menüsünden daha uzun gelen gariban ın acınacak durumudur.
cafede menüye uzun uzun baktıktan sonra 1 çay demekle aynı şeydir.
önce ağzını iyice sulandırmak ve ardından ayağını yorganına göre uzatmaktır.
cebindeki parayı hesaplayıp lahmacunla yetınmessi gerektiğini karar veren adamdır.
genelde parasal durumların devreye girip yanlış kararların verildiği andır.