bugün

maldır, aptaldır, salaktır.

sanane lan? sanane! bonba gibi hamburger duruken o acılı ve aşırı kalori içeren kebabı niye yiyip kalp damarlarımı tıkıyım sonra da anjuyo falan olıyım ya çok saçma bence götünden iğne sokuyolarmış annem dediydi. bi kerecik hamburger yemek için 4 ay para biriktirmiştim ben sadece bi tane yiyebilmek için, peder ayda 1 lira veriyo piç işte, anca bi tane oldu, 2.cisini yemek için kendimi bile satardım valla kimse almazdı keşke memem olsaydı ve kız olsaydım o zaman bi hamburger için herkese verirdim.
eskilerden kalma, belki de şimdi rahmetli olmuş bir sevimli amcamızdır. O zamanlar burger king ve mcdonald's amerikan filmlerindeki restoranların isimlerinden başka birşey değildi. Nahiyemize ilk kez wimpy adlı hamburgerci açılmıştı ve liseli gençlik olarak bizler doldurur doldurur boşaltırdık. Oradaki amcalar böyle derdi işte...
(bkz: geçmiş zaman olurki)
hamburger kebaba göre daha ucuzdur ülkemizde. onun için bir çok öğrenci hamburgeri tercih edebilir.
olur da bir gün mc donalds, burger king gibi kampanyalar yapan kebapçı çıkarsa; o köşeyi döner, öğrencilerin sevgisini kazanır.
normal türk ve gerçek türk insanıdır.
kebap dururken hamburger yiyen salağın tepki verdiği insandır, candır.
alakası yoktur sonuna kadar türküz tabiki fakat hamburger de farklı bir tattır her canımız hazır yemek çektiğinde adana, urfa ve ya lahmacun yicek değiliz gel gelelim türkiyede yaşıyorsun kıyması da, eti de türkiyede üretiliyor amerikan köftesi değil yani.
bir hamburger için göt vermeyi düşünen kişioğlu söylemi. *
(bkz: o benim)
adana'da yaşadığı için insan bi süre sonra adana kebapdan illallah ediyor.
kutuplarda güneşlenmeye çalışmak gibi birşeydir.
tatlı isteyince, daha yeni kola içtin diyen anne insanına banzer bu.
muhtemelen bir türk annesidir. (bkz: kadın anam)
evde mis gibi yemekler yaptım. ne gerek var dışarda yemeye diyen anneyle eş değerdir.
kebap dururken hamburger yiyen zevksiz midesiz kişinin serzenişidir. yemek var yemek var şimdi. açsın, bi yanında adana veya urfa, diğer yanında whooper. aklı selim insan her türlü kebap der heralde. sağlık mağlık diye bik bik etmesin kimse. o whooper daha sağlıksızdır. kola, patates kızarması ve ne olduğu belli olmayan et...
asimile olmamış halis türk insanıdır.
yer ve zaman meselesi
kebap aceleye gelmez mezesi ile zaman ayırarak yenir.
hamburger ise fastfood'tur acil yenilir ve kalkılır.
biraz eksik de olsa doğru konuşan adamdır..

kebapta zararlı olan et değildir..zararlı olan o beyaz hamurdur..yada lavaş ekmeğidir..

eğer lavaşı çıkartırsan 3 porsiyon da kebap yesen hiçbir zararı olmaz..geriye sadece et ve salata kalıyor çünkü..

oysa hamburger öyle değil..köftesinde bile karbonhidrat var..ayrıca üstünde beyaz undan yapılmış yüksek glisemik indeksli hamburger ekmeği var..köftesini çıkarıp yeme şansın da yok..mecburen beraber yiyeceksin..üstelik hamburger ''insülini arttırıp kan şekerini düşürdüğünden'' yedikçe yediren bir besindir..öyle bir hamburgerle çok az insan doyar..en az 2-3 hamburger yersin doymak için..

hamburgerin içindeki trans yağları saymıyorum bile..

artık anlayın...protein ve yağ değil..hızlı emilen karbonhidratlar damarları tıkar..

nedir bunlar ?

un,şeker ve glisemik indeksi yüksek besinler..

hamburger,börek,çörek,pasta,ekmek,hamur,lavaş,simit,çizburger,pizza vs alayı bu guruptadır..

bu besinler hızlı emilen karbonhidrat içerirler..

kan şekerini hızla yükseltir bu besinler..kan şekeri hızla yükselince insülin ve igf-1 de yükselir..

insülin gerçekte az miktarda gerekli olan bir hormondur..

insülin gereğinden çok olunca vücudu mahveder..hormonal dengeyi bozar..yağlanmayı hızlandırır..

damar sertliğine ve damar tahribatına yol açar..

zamanla sertleşen ve zarar gören damar incelir..oksidatif stres artar..oksitadif stres artınca düşük yoğunluklu sistemik inflamasyon yani mikropsuz iltihap üretmeye başlar vücut..

zamanla damarlarda kalsiyum birikimi oluşur ve plak meydana gelir..

özetle kan şekerini ve insülini yükselten besinler damar tıkar...et ve kebap değil..

kebap,damar hasarı yapmaz çünkü tek başına karbonhidrat içermez..

3 porsyion ekmeksiz kebap da yesen kan şekeri ve insülin düzeyleri pek etkilenmez..

kebap ekmeksiz yendiğinde kilo da aldırmaz..

kilo aldıran şey: unlu ve şekerli gıdalardır..

anlayın artık..

neden bundan 100 sene önce bu ülkede insanlar kalp krizi ve kanserin ne olduğunu bilmezken ve kimse bu tür hastalıklara yakalanmazken,günümüzde küçük çocuklar bile kansere yakalanır,kalp krizi geçirir oldu ?

cevabı ortada...unlu ve şekerli gıdalar..

herkesin evinde ekmek,pilav,makarna,börek,çörek,çikolata,dondurma,tatlı vb tüketiliyor..

zamanla bu besinler vücudu mahvediyor..damarları tıkıyor..kansere yol açıyor..

ondan sonra millet hastaneleri tıka basa dolduruyor..

yoksa milletin kırmızı et yediği yok pahalalıktan..bu hastalıkların et tüketimiyle falan alakası yok..

(( Not: kebap yerken ''kömürleşecek kadar pişmemesine ve mümkünse az pişmiş olmasına'' dikkat edin..kebabın yanında getiren lavaşı yada pideyi yemeyin..çünkü esas zehir işte o lavaş yada pidedir..))
güncel Önemli Başlıklar