1. 1.
  iskender kebabın mucidi. kuruluşu 1867'ye dayanan dönerci. yavuz iskenderoğlu'nun yarattığı bursa markası. marka değerini bilmem ama iskender kebabının değeri 1 porsiyon 20 tl. oysa kendilerinden daha şahane ve daha ucuza yapan yerler var.
  1 ... ikaperno
 2. 2.
  kebabın mucidi olmayan marka. 1867'de iskender yapmaya başlayan kebapçı iskender dede'nin çocuklarından birine ait olan kola ait şirkettir ve torun yavuz iskenderoğlu tarafından idare edilmektedir. diğer kol ise iskender ismine sahiptir ve torunlar neslihan, ilgihan ve iskender iskenderoğlu tarafından idare edilmektedir.

  sanırım istanbul'a şube açan yavuz iskenderoğlu'ya ait kebapçı iskender'dir. bursa'da atatürk caddesindeki eski mavi dükkan (en eski klasik iskender lokantası) ise iskender iskenderoğlu'ya ait iskender markasına aittir. bu markanın da diğeri gibi bursa içinde ve dışında birçok şubesi vardır. istanbul'da iskender yiyip "aaa bursa'daki mavi dikkandaki gibi değil bu" denmesinin sebebi de budur.

  şahsi kanaatim iskender markası ile çalışan kolun daha kaliteli ve lezzetli olduğu yönünde olsa da kebapçı iskender markası ile çalışan (ana şubesi inönü caddesindeki ahşap lokanta) kol da fena değildir.

  aradaki fark için;

  kebapçı iskender: http://www.kebapciiskender.com.tr/

  iskender: http://www.iskender.com.tr/
  1 ... ozz le grand
 3. 2.
  bursa da 7 senelik üniversite hayatım boyunca -evet iki sene okulu uzattım- kapısından geçmeye dahi cesaret edemediğim, mezuniyetten bir kaç sene sonra 2007 de diplomayı almaya giderken 3 arkadaşımla beraber yılların acısını çıkardığım mekan.
  1 ... veteriner hekimi
 4. 3.
  Bagdat caddesindeki subesine gecen sene gitme gafletinde bulunmustum. Fiyatlari pahali, onu goze alarak gitmistik onda sorun yok. Lakin insan 2 porsiyon iskendere 70kusur tl bayilinca guzel biseyler bekliyor ama, soyle diyim iskenderin icindeki pideler soslanmamisti bile, ki bi porsiyon iskenderi bi porsiyon donerden ayiran en buyuk ozelligi sosudur. Eti de oyle ahim sahim degildi lastik gibi biseydi. O sosunun eksimtrak tadi hala agzimda aklima geldikce dislerim giciklanir.
  ... anto
 5. 5.
  tek rakibi (bkz: kebapçı celal).
  ... hasmet ibriktaroglu
 6. 6.
  Bir ankaralı olarak söylüyorum kesinlikle iskender buradan başka bir yerde yapılmıyor. Ankarada nerde olursa olsun bu lezzet yok. Ulan sanki bursada inekleri daha danayken "sen büyüyünce iskende olacaksın" diye yetiştiriyorlar. O derece güzel yaparlar. Bursada 45 gün kaldım. O gün bu gündür gerçek iskender yemedim.
  1 ... serdarsl06
 7. 7.
  Yillar once bursa'ya gidip de tadini sanki bugun yemisim gibi hatirladigim iskendere sahip mekan.
  1 ... when i was a child
 8. 8.
  tek porsiyon 34tl 1.5 porsiyonu 46 TL olan iskender kebapçı. meşrubatlar 5,5 TL. tek porsiyonu doğru düzgün doyurmuyor. girerken de 30 dk sıra beklersiniz. lezzeti güzel ama fiyat performans oranı beni tatmin etmedi.
  ... dinleyin ulan develer