1. 1.
  Her sabah uyanınca ilk bunu düşünürüm. Keşke beyazıd değil de cem sultan kazansaydı taht savaşını. Her şey çok daha iyi olurdu.

  Belki endülüs te hala bir devlet olurdu öyle olsa. Sonra fatih in entellektüel anlamda getirdiği değişimler yerinde kalırdı.
  2 -5 ... id est
 2. 2.
  Osmanlı'nın "Roma varisliği" politikası devam ederdi. Osmanlı bu kadar islami taassupluğa gömülmezdi. Osmanlı tarihinde cereyan eden pek çok tatsız hadise hiç olmazdı. Keşke uyuşuk 2. Bayezid yerine, gözü pek cengaver Cem Sultan tahta geçseydi.
  5 -4 ... sah ruh
 3. 3.
  iyi ki 2.bayezid kazandı da islam şuuruyla devam eden bir taht devamlılığı sağlandı.
  islamdan uzaklaşan osmanlının kendi gücünü kaybettiğini de görüyoruz zaten. mesele yalnızca hırs değil aynı zamanda imandır.
  6 -6 ... birbobin
 4. 4.
  evet evet, osmanli yeterince imanli olmadigi icin yikildi. evet.
  4 -1 ... your grace
 5. 5.
  yavuz sultan selim olmazdı ama.
  1 ... selia
 6. 6.
  keşke şehzade mustafa geçse idi sarı selim yerine... keşke keşke.. keşkelerle olmuyor işte. bir şey olmadıysa olmayacağı için olmamıştır.
  3 -1 ... leyte
 7. 7.
  çok bir şey değişmezdi. osmanlı doğal sınırlara ulaşınca yine duraklama, gerileme akabinde dağılma dönemine girecekti.
  1 ... bir tirrek sevdim uzaklarda
 8. 8.
  Varsayımlarla tarih yorumlayan cahilleri gostermistir.
  1 -1 ... the rus
 9. 9.
  fsm'nin halefi olan şahsın hükümdar olmasıyla sonuçlanmış olmuş olacak olay. lakin bizim götü boklu çomarlar fsm gibi bir entelektüelin kendisi gibi bir entelektüel oğlu cem sultan'ı değil bayezid gibi bir yobazı tercih eder.
  3 ... harkonnen
 10. 10.
  fetih (işgal) işlerinde başarının başa geçen şuna buna haddinden fazla bağlı olduğunu sananların boş hayıflanmasıdır.

  bunlar bayezid iktidarının bir tepki iktidarı olduğunu, bayezid'in başa fatih'in yaptıklarından hazzetmeyenler (başta vakıflarına el koyduğu, latin alimlere, sanatçılara yüz verdiği için bozulan yobazlar olmak üzere, ağır vergileriyle ezilen halk ve de bitmez tükenmez savaşlarında çok can kaybeden ordu) sayesinde geçtiğini bilmezler. bayezid'in başa geçer geçmez fatih ne yaptıysa tam tersini yapması sebepsiz değildi.

  fatih'in zaferlerini iyi kötü bilirler ama o zaferlerin kaç cana mal olduğunu ve de yenilgilerini bilmezler. oysa fatih belgrad ve rodos kuşatmalarında yenilgiye uğramıştır. paşalarının da çok cana mal olan ağır yenilgileri vardır. kazıklı voyvoda'ya karşı yaptığı seferin sonucunun zafer mi yenilgi mi olduğu çok tartışmalıdır; baskınlardan o kadar bunaldı ki eflak'tan apar topar geri çekilmek zorunda kaldı.

  velhasıl fatih halkı bezdirmişti, bu şekilde devam edilemezdi... belki de ölümü bile artık zorunlu hale gelen iktidar değişimi ihtiyacı sebebiyle olmuştur ki böyle olmuş olabileceğini gösteren bazı kanıtlar mevcuttur.

  şimdi gelsin eksiler... cehaletin marifet sayıldığı günlerde doğruyu söylemek hep tepki doğurur. varsın öyle olsun...
  2 ... rumeli71