1. 1.
  izmirde bulunan bir kale.

  selçuklular tüm toprakları fethettiklerinde bile keçi kalesini alamamışlar, başta konumundan dolayı olduğu düşünülse de yer altından çıkan insanlar, yıllarca süren kuşatmaya rağmen açlık susuzluk çekmeden vermemişler.

  daha sonrasında türkler dağlarda gezen keçilerin arasına saklanarak kaleye yaklaşmış ve fethetmiştir. adı oradan geliyormuş.

  fakat içeri girdiklerinde birkaç esir dışında kimse yokmuş, yıllar sonra yapılan arkeolojik çalışmalarda 80-100 metre uzunluğunda bir tünel, su kaynağı ve su kaynağının derinlerinde bir geçit daha olduğu, bu geçitle askerin çok uzak yerlere gidip gelebildiği anlaşılmış, fakat geçitin yıklıp, göçük altında kaldığı için nereye kadar uzandığı bilinmiyormuş.

  araştırmacılara göre iskoçyadan, türkiyeye uzanan yer altı tünel sistemi olduğu kanısı fazla, bu kalenin de o düzlemde ilerleyen bir rotası olduğu için bu sisteme bağlı olduğu düşünülüyor.
  4 ... hamile taklidi yapan panda
 2. 2.
  belevi köyünün tam karşısındaki alaman dağı'nın zirvesinde bulunan kale. bu kalenin altındaki tünelin tam olarak iskoçya ve hatta geçitlerle dünyanın başka bir noktasına kadar uzadığı ancak yeraltı tüneli haritası çıkarıldığında geçitler artık çöktüğü için geçiş kapılarının çıkarılamadığı söylenmektedir.

  son dönem ki arkeolojik araştırmalar buranın tıpkı nevşehir'de keşfedilen derinkuyu yeraltı şehri'nde olduğu gibi burada da hristiyanların yaşadığı ve manastır olduğunu savunuyor.
  ... rootz